Literární soutěž uspořádali organizátoři Podzimního knižního veletrhu, Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě a Havlíčkobrodský Deník. „Ještě napíšu zprávu manželce aby věděla, kde jsem, manželku musím informovat,“ zahájil s osobitým humorem slavnostní finále soutěže v salonku KD Ostrov herec, režisér, dramatik a spisovatel Arnošt Goldflam.

Dopsat jeho osobitou povídku se pokusilo v době od 30. dubna do 30. června 2011 celkem 69 soutěžících, z nichž tři čtvrtiny tvořily ženy. Nejvíc soutěžících bylo z Vysočiny, příspěvky přišly letos i ze Slovenska, Německa a Švýcarska.

Sám hlavní autor připustil, že se v první chvíli rozhodoval zda by autoři měli dopisovat právě jeho. „ Dopsat autora, který tvoří dějově bohatý příběh je jednodušší. Já zpracovávám spíš vnitřní autobiografická témata, nicméně jsem se pokusil napsat povídku ve které bylo podle mého soudu možné svobodně pokračovat, i když musím přiznat, že se mi to stejně vymklo z ruky,“ přiznal se Arnošt Goldflam, který dnes režíruje hlavně divadelní hry a učí na JAMU I DAMU.

Deset nejlepších

Všechny práce hodnotila porota složená z nakladatelů, redaktorů, novinářů z Vysočiny, z deseti nejlepších povídek pak vybral vítěze Arnošt Goldflam. „Bylo to pro mě dost komplikované, proto považuji svoje hodnocení za hodně subjektivní. Zajímalo mě, jak lze dopsat čistě osobní výpověď. Některé povídky ve mě rezonovaly a přiznám se, že jsem byl sám zvědavý jak můj příběh dopadne, Některé konce byly velmi osobité,“ popsal Arnošt Goldflam svoji nelehkou roli porotce.

Cenu vítěze si nakonec odnesli čtyři autoři (hlavní porotce udělil dvě třetí místa), kteří měli i možnost s Arnoštem Goldflamem obědvat. Hlavní vítězka Václava Molcarová se ale na finále nedostavila.

Dana Rusková z Osové Bitýšky získala třetí místo. Soutěže v dopisování se účastní již počtvrté. Jak přiznala, nejlíp se jí dařilo dotvořit dílo Ireny Obermannové „S dopisováním Arnošta Goldflama jsme zápasila poněkud déle. Zaujalo mě především téma, podobné situace zažívám v rodině i já,“ prozradila autorka bezprostředně po převzetí ceny.

Dana Rusková se pokouší také o vlastní literární tvorbu z oblasti fantastična, publikuje ale zatím jen v různých sbornících.Vyhlášení vítězů literární soutěže bylo ale jen malým zlomkem bohatého sobotního programu Podzimního knižního veletrhu.

Očekávaná Obermannová nepřijela

S průběhem veletrhu jsem spokojená. Všechno klape, podařilo se zajistit i tlumočníky,“ konstatovala za hlavní pořadatele Markéta hejkalová. Přijeli všichni autoři, kromě Jiřího Stránského, který onemocněl, a tak jeho novou knihu Tóny prezentoval jeho syn. Chyběla také Irena Obermannová, která si zlomila nohu.

O její novou knihu by byl velký zájem. Nicméně je to až symbolické, že prezentace jejího díla začala zlomenou nohou a její Tajná kniha zlomenou nohou končí,“ glosovala Markéta Hejkalová. Ona sama si prý už na veletrhu „knihy svého srdce“ pro letošní rok vybrala. Martu v roce vetřelce od Petry Soukupové, Druhé město od Michala Ajvaze a Pražský hřbitov Umberta Ecca.

Návštěvníci Podzimního knižního veletrhu měli i letos při výběru velmi těžké rozhodování. Nakladatelé a knihkupci se prezentovali i více než stovky stánků. Někteří čtenáři si proto vybírají stylem co mi padne do oka, jiní se pídí po konkrétních titulech. „Zajímají mě hlavně encyklopedie. To jsou knihy, které nezestárnou a na veletrhu jsou někdy k dostání za velmi zajímavé ceny. Beletrii už nekupuji, spíš si na veletrhu vyberu některého autora nebo titul a jdu si to půjčit do knihovny,“ svěřil se například jeden ze stálých návštěvníků knižního veletrhu Petr Jirka z Havlíčkova Brodu.