VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majáček ocení postižení zatím jen v Brodě

Havlíčkobrodsko -Speciální hlasový majáček usnadní zrakově postiženým orientaci v budově městského úřadu v Havlíčkově Brodě.

7.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Tímto zařízením disponuje v Brodě v současné době už také městská knihovna, budova pošty nebo městské policie.

„Je to vynikající zpráva, další budova ve městě bude ozvučená, a nám, zrakově postiženým lépe přístupná, “ komentuje Hana Fikarová z Lípy u Havlíčkova Brodu informaci, že se do budovy městského úřadu v Havlíčkově Brodě jako zrakově postižená bude moci vydat bez problémů i sama bez doprovodu.

Hana Fikarová je vedoucí místní organizace nevidomých a slabozrakých. Jak dodává, upozorní na tuto skutečnost další zrakově handicapované členy spolku. „Na městský úřad jsem chodila většinou s doprovodem. Když jsem šla na úřad sama, bylo to s orientací horší, ale zaměstnanci v recepci městského úřadu mi vždycky vyšli ochotně vstříc a pomohli mi,“ konstatuje Fikarová.

Podle starosty města Jana Tecla majáček pořídila radnice v Havlíčkově Brodě za necelých třináct tisíc korun. „Handicapovaní tak získají informace , které jim usnadní orientaci v budově úřadu,“ zdůrazňuje starosta.

Orientační majáček má podle knihovnice Aleny Zelenkové už delší dobu ale například Krajská knihovna Vysočiny.

„Zařízení používáme už od roku 2003. Naší snahou bylo usnadnit pohyb v knihovně našim zrakově postiženým čtenářům. S majáčkem je to pro ně mnohem jednodušší. Nedá se říci, že by od té doby návštěvnost knihovny ze strany zrakově handicapovaných výrazně stoupla, ale naši stálí čtenáři se u nás díky orientačnímu zařízení cítí lépe, a o to přece jde v první řadě. Zařízení reaguje na signalizační bílou slepeckou hůl, kterou nevidomí používají jako kompenzační pomůcku,“ říkají pracovnice knihovny z oddělení specializovaných služeb.

Zajímavý podnět do budoucna

Radnice v Havlíčkově Brodě je zatím jedinou na Havlíčkobrodsku, která orientační hlasový majáček do radničních prostor umístila. Tam, kde podobné zařízení nemají, se ale snaží handicapovaným usnadnit návštěvy úřadu alespoň stavebními úpravami a ochotou úředníků.
„U nás je od roku 1995 bezbariérový vstup, speciální výtah, který mohou handicapovaní využívat bez problémů. Navíc každý z našich zaměstnanců vyjde postiženým klientům maximálně vstříc. S handicapovanými klienty jednají nejčastěji pracovnice odboru sociálních věcí, na které se klienti mohou kdykoliv s důvěrou obrátit,“ říká starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk.

Instalace orientačního hlasového majáčku v brodské radnici je zajímavým podnětem i pro starostku Chotěboře Elišku Pavlíkovou.
„Určitě budeme uvažovat do budoucna o nějakém podobném zařízení, které by našim handicapovaným klientům usnadnilo orientaci a pohyb v budově úřadu. V současné době máme bezbariérový vstup do budovy, u zadních dveří úřadu je zvonek, kterým si například tělesně handicapovaní klienti na vozíčku mohou přivolat některého zaměstnance úřadu, který ochotně pomůže a poradí. V budově máme rovněž propracovaný informační systém,“ informuje starostka Pavlíková.

„Jsme malé město, počítáme každou korunu, speciální majáčky zatím nemáme, ale i tak spolupracujeme s organizacemi zdravotně postižených a snažíme se společně najít řešení, aby handicapovaní klienti byli při návštěvě radnice maximálně spokojeni,“ konstatuje starosta Jan Tourek ze Světlé nad Sázavou.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení