VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce připravují rozpočty, škrtají a šetří, kde se dá

Havlíčkobrodsko – Především základní údržbu majetku zahrnují rozpočty malých obcí na Havlíčkobrodsku na příští rok.

10.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Do velkých a náročných investicí se s ohledem na celorepublikovou ekonomickou situaci a nízký objem financí, které mají obce k dispozici,chce v příštím roce pouštět málo kdo.

„Náš roční rozpočet činí 1,5 milionu korun. Šetříme, kde se dá, máme peníze jen na základní provoz, investovat budeme pouze do nejnutnějších výdajů. Jenom údržba obecního majetku nás přijde téměř na 400 tisíc korun,“ konstatuje starosta Václav Hrubý z Borku.
V podobné situaci je rovněž obec Krátká Ves. Rozpočet na příští rok teprve budou schvalovat, ale vedení obce už má jasno. „Šetříme kde se dá. Do úvěrů jít nechceme, investovat budeme pouze do akcí, na které máme peníze. V příštím roce počítáme s opravami některých chodníků a místních komunikací,“ říká starosta Jiří Ondráček. Roční rozpočet Krátké Vsi je ve výši zhruba dvou milionů korun.

Potřebují jedenáct milionů

S vyrovnaným rozpočtem, který se v současné době připravuje, chce do nového roku vykročit městys Česká Bělá. Nicméně před vedením městyse stojí velmi náročná investiční akce, a sice budování čistírny odpadních vod. Cena stavby se pohybuje v desítkách milionů korun.“Šetříme v rozpočtu stále a každý rok, ovšem tato investice pro nás bude skutečně náročná. Dostali jsme sice státní dotaci ve výši 80 procent nákladů, ale i tak bude třeba investovat z naší strany ještě 11 milionů,“ popisuje situaci starosta Václav Jaroš.

Návrh rozpočtu na příští rok 2012 připravila obec Sobíňov. Rozpočet je vyrovnaný ve výši 5,8 milionu korun. Nejvíc (345 tisíc korun)chce obec v příštím roce investovat do místních komunikací a veřejné dopravy, stejně jako do svozu komunálního odpadu, kde se navrhovaná částka dosahuje výše 375 tisíc korun, 670 tisíc korun obec investuje do školství. Zkrátka nepřijde ani kultura. Do rozpočtu je zahrnuta i splátka úvěru u Komerční banky 1,59 milionu korun.

Předběžně projednala rozpočet na příští rok také obec Podmoklany. „Roční rozpočet máme ve výši 2,5 milionu korun. Prioritou je pro nás dokončení přestavby společenského domu,” sděluje starosta Jiří Zatřepálek.

Ale to není jediná investiční akce chystaná v Podmoklanech pro příští rok. „Uvažujeme také o zavedení bezdrátového rozhlasu s ohledem na zajištění bezpečnosti například v době záplav, ale to je společná akce Svazku obcí Podoubraví, teprve se o ní jedná. samozřejmě je v plánu také oprava místních komunikací,“ informuje o dalších plánech obce starosta Jiří Zatřepálek.Podle jeho slov je obecní rozpočet tak seškrtaný, že hledat další úspory už není možné a starosta doufá, že obec nepotká v příštím roce nějaká výjimečná událost.

Doufají, že nepřijde pohroma

„Samozřejmě pokud by došlo k nějaké živelné pohromě a potřebovali bychom nutně peníze, jediná cesta je vynechat některou z naplánovaných investic. Nelze ale škrtat výdaje na energie, v obci musíte svítit, není možné ani přestat platit autobusy, kterými jezdí děti z Podmoklan do školy a obyvatelé do práce,“ povzdechne si starosta.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Havlíčkově Brodě se bude hrát o Znojmo

Za brodským nádražím v úterý proběhla simulovaná ukázka výboje a úrazu elektrickým proudem.
27

Přežili zásah elektrickým proudem. Teď varují ostatní

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

OBRAZEM: Kruhový objezd v Havlíčkově Brodě je uzavřen

Havlíčkův Brod - Obrnit trpělivostí by se měli v těchto dnech řidiči projíždějící směrem do centra v úseku ulice Nádražní. Nejenom že se již několik dní opravuje ulice Nádražní, ale nyní k ní přibyl i kruhový objezd, nejstarší v Havlíčkově Brodě.

V Cejli třídí odpad celá vesnice

Vysočina - Žáci ze škol na Vysočině třídí papírový odpad po stovkách kil. V šestnáctém ročníku soutěže s panem Popelou ve sběru papíru obsadili osm z deseti míst. V separování odpadu soupeřily školy z Kraje Vysočina a Jihočeského kraje.

Voda v Sedlici se nelepší, na koupání to letos asi opět nebude

Sedlice – Voda v přehradní nádrži Sedlice dělá hygienikům, a tím pádem i milovníkům koupání ve volné přírodě stále méně radosti. Už na prahu letošní koupací sezony má sedlická vodní nádrž k ideálu daleko, což předběžně potvrdil i pondělní odběr vzorků vody v této lokalitě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies