VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce připravují rozpočty, škrtají a šetří, kde se dá

Havlíčkobrodsko – Především základní údržbu majetku zahrnují rozpočty malých obcí na Havlíčkobrodsku na příští rok.

10.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Do velkých a náročných investicí se s ohledem na celorepublikovou ekonomickou situaci a nízký objem financí, které mají obce k dispozici,chce v příštím roce pouštět málo kdo.

„Náš roční rozpočet činí 1,5 milionu korun. Šetříme, kde se dá, máme peníze jen na základní provoz, investovat budeme pouze do nejnutnějších výdajů. Jenom údržba obecního majetku nás přijde téměř na 400 tisíc korun,“ konstatuje starosta Václav Hrubý z Borku.
V podobné situaci je rovněž obec Krátká Ves. Rozpočet na příští rok teprve budou schvalovat, ale vedení obce už má jasno. „Šetříme kde se dá. Do úvěrů jít nechceme, investovat budeme pouze do akcí, na které máme peníze. V příštím roce počítáme s opravami některých chodníků a místních komunikací,“ říká starosta Jiří Ondráček. Roční rozpočet Krátké Vsi je ve výši zhruba dvou milionů korun.

Potřebují jedenáct milionů

S vyrovnaným rozpočtem, který se v současné době připravuje, chce do nového roku vykročit městys Česká Bělá. Nicméně před vedením městyse stojí velmi náročná investiční akce, a sice budování čistírny odpadních vod. Cena stavby se pohybuje v desítkách milionů korun.“Šetříme v rozpočtu stále a každý rok, ovšem tato investice pro nás bude skutečně náročná. Dostali jsme sice státní dotaci ve výši 80 procent nákladů, ale i tak bude třeba investovat z naší strany ještě 11 milionů,“ popisuje situaci starosta Václav Jaroš.

Návrh rozpočtu na příští rok 2012 připravila obec Sobíňov. Rozpočet je vyrovnaný ve výši 5,8 milionu korun. Nejvíc (345 tisíc korun)chce obec v příštím roce investovat do místních komunikací a veřejné dopravy, stejně jako do svozu komunálního odpadu, kde se navrhovaná částka dosahuje výše 375 tisíc korun, 670 tisíc korun obec investuje do školství. Zkrátka nepřijde ani kultura. Do rozpočtu je zahrnuta i splátka úvěru u Komerční banky 1,59 milionu korun.

Předběžně projednala rozpočet na příští rok také obec Podmoklany. „Roční rozpočet máme ve výši 2,5 milionu korun. Prioritou je pro nás dokončení přestavby společenského domu,” sděluje starosta Jiří Zatřepálek.

Ale to není jediná investiční akce chystaná v Podmoklanech pro příští rok. „Uvažujeme také o zavedení bezdrátového rozhlasu s ohledem na zajištění bezpečnosti například v době záplav, ale to je společná akce Svazku obcí Podoubraví, teprve se o ní jedná. samozřejmě je v plánu také oprava místních komunikací,“ informuje o dalších plánech obce starosta Jiří Zatřepálek.Podle jeho slov je obecní rozpočet tak seškrtaný, že hledat další úspory už není možné a starosta doufá, že obec nepotká v příštím roce nějaká výjimečná událost.

Doufají, že nepřijde pohroma

„Samozřejmě pokud by došlo k nějaké živelné pohromě a potřebovali bychom nutně peníze, jediná cesta je vynechat některou z naplánovaných investic. Nelze ale škrtat výdaje na energie, v obci musíte svítit, není možné ani přestat platit autobusy, kterými jezdí děti z Podmoklan do školy a obyvatelé do práce,“ povzdechne si starosta.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zoolog Pavel Hulva odebírá vzorek pro genetickou analýzu.

Vlk sražený na D1 na Vysočině pocházel z Karpat, ukázaly analýzy

Třídění odpadu.

V Přibyslavi platí za odpad nejmíň, ale také nejhůř třídí

Do ankety Strom roku lze nominovat už nyní

Vysočina – Prastaré dřeviny i stromy s příběhem mají šanci stát se Stromem roku 2017. Stačí je jen přihlásit do celostátní ankety, kterou rok co rok pořádá Nadace Partnerství.

Rodiče tří chlapců se omluvili

Jihlava – Je to případ, který před čtrnácti dny otřásl veřejností. Trojice malých kluků ubila jednoho z plameňáků v jihlavské zoologické zahradě. Po týdnu mediálního vzruchu přišli rodiče výtečníků za vedením zoo a nabídli řešení vzniklé situace.

Bruslaři odstartovali semifinálovou sérii vítězně

Havlíčkův Brod – Strhující podívanou nabídlo první semifinálové utkání druhé ligy mezi druholigovými hokejisty Havlíčkova Brodu a Moravských Budějovic.

Havlíčkův Brod má také svůj minipivovar. Čechovku

Havlíčkův Brod – Počty minipivovarů v Česku rostou, podle posledních údajů jich už je kolem tří set padesáti. Ani Vysočina, a nově ani Havlíčkův Brod, nejsou výjimkou.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies