Míra nezaměstnanosti činí 7,76 procenta. Situace na trhu práce v regionu je zatím stabilní, ale je to jen dočasné. Volných míst postupně ubývá, v příštích měsících lze očekávat že počty uchazečů v evidenci úřadu práce opět stoupnou.

Některá pracovní místa jsou sice volná relativně dlouho, ale důvodem je skutečnost, že tyto profese vyžadují specifický typ uchazeče.
„Tato situace v podzimním a zimním období, kdy pracovních míst postupně ubývá, nastává každým rokem, protože postupně končí sezónní práce především v zemědělství, lesnictví a stavebnictví,“ vysvětluje ředitel úřadu práce v Havlíčkově Brodě Martin Kouřil. Pozitivním zjištěním je alespoň informace, že žádná velká firma na Havlíčkobrodsku se nechystá k hromadnému propouštění.

„Žádné takové informace nemáme. Pokud by k něčemu podobnému došlo, je nastalou situaci třeba v dané firmě projednat s odbory a oznámit to úřadu práce, což vyplývá přímo ze zákoníku práce,“ upřesňuje ředitel Kouřil.

Zedníci se obávají zimy

Informace o počtu nezaměstnaných a počtu volných pracovních míst vyplývají ze statistik k poslednímu říjnu letošního roku, ale v nadcházejících měsících se čísla budou postupně měnit, především volných pracovních míst ubude.

„Pracuji ve stavební firmě, práci zatím máme, ale jak to bude dlouho, netuším. Zatím je ještě poměrně teplo. Doufám, že slušné počasí ještě nějaký měsíc vydrží . V zimě se nedá dělat venku, takže se bojím, jakmile začnou mrazy, že mě čeká cesta na pracák nebo shánění příležitostného zaměstnání, což dneska není vůbec jednoduché,“ povzdechne si zedník pan Ivo. Volných pracovních míst je na Havlíčkobrodsku podle úřadu práce celkem 300.

Spektrum je poměrně pestré, od pracovních míst v dělnických profesích, až po vysokoškoláky. Podle ředitele úřadu práce Martina Kouřila je na Havlíčkobrodsku značná poptávka po číšnících, servírkách, ale také po odborných specialistech, zubařích nebo lékařích.„Další z často nabízených profesí je práce obchodního zástupce nebo referenta, ale to je profese poměrně specifická,” upřesňuje ředitel Kouřil.
Profese obchodního zástupce vyžaduje podle ředitele úřadu práce časté cestování, jednání se zákazníky, znalost jazyků. Slova ředitele Kouřila potvrzuje Milana Fleischmanová, která má s prací obchodního zástupce bohaté zkušenosti.

Jako agent s teplou vodou

„Před více než deseti lety jsem pracovala jako obchodní zástupce jedné potravinářské firmy. Navštěvovala jsem pouze naše provozovny a prodejny a starala se aby sortiment byl dostatečně pestrý. Skutečně takové zaměstnání vyžaduje být pořád na cestách, ale současná práce některých obchodních zástupců je mnohdy o něčem jiném a uchazeč, který chce pracovat jako obchodní zástupce může být velmi zklamán,“ konstatuje zkušená obchodnice.

Podle jejích slov se ale pod lukrativně znějícím termínem obchodní zástupce někdy skrývá i to, čemu naši předkové říkali posměšně „agent s teplou vodou.“

„Jedná se totiž někdy doslova o podomní prodej levných knih, kosmetiky nebo naopak výrobků značně předražených, kdy cena neodpovídá kvalitě. Cílem obchodního zástupce je v takovém nedat se odbýt a zákazníkovi ho v podstatě vnutit. Ne každý na to má žaludek a drzost. Mluvím například o předváděcích akcích pro seniory, kterým obchodníci vnucují předražené nádobí, kdy jejich chování a přístup k zákazníkům je na hranici morálky, ne-li zákona, “ zdůrazňuje Fleischmanová.