VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z města na Brodsku rychle mizí přechody pro chodce

Havlíčkobrodsko – Ve městech na Havlíčkobrodsku na silnicích mizí přechody pro chodce.

19.11.2011 1
SDÍLEJ:

Problémy s přecházením mohou mít se zmizením přechodů například návštěvníci ždíreckého kina.Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Motoristé i chodci tuto skutečnost zaznamenali například v Havlíčkově Brodě, Krucemburku nebo Ždírci nad Doubravou. „Toto rušení přechodů se bohužel nevyhne ani našemu městu a jeho místním částem, ležícím na silnicích I/34 a I/37,“ informuje starosta Ždírce nad Doubravou Jan Martinec

Co je toho důvodem? Podle starosty Martince Dopravní inspektorát Policie ČR kraje Vysočina (DI) začal v letošním roce posuzovat technické parametry všech stávajících přechodůpro chodce podle vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj č. 398/2009 Sbírky o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb. Tato vyhláška podstatně zpřísňuje podmínky nejen pro výstavbu nových přechodů pro chodce, ale i pro již existující přechody.

Například podle názoru Markéty Culkové ze ždírce nad Doubravou by přechody pro chodce na silnicích být měly, s ohledem na jejich bezpečnost. „Podle mého názoru se tím znepříjemní například cesta do ždíreckého kina, problémy budou mít i někteří školáci. Navíc chodci, kteří byli zvyklí přechody v určitém místě používat, to budou dělat i když tam přechody nebudou. Přebíhání přes silnici před jedoucím autem může skončit tragicky,“ míní Culková.

Revize v celém kraji

Zmizení přechodu pro chodce v Havlíčkově Brodě na silničním obchvatu dělá starosti především matkám s kočárky, které tudy musejí chodit denně a proto se, jak zdůrazňují, necítí při přecházení bezpečně, zvlášť když má zmizet i další přechod pro chodce u supermarketu Penny. „Uvedené normě ani jeden přechod pro chodce na území našeho města nevyhovuje, ač Brodská ulice byla nově zrekonstruována v roce 2003 a Chrudimská v roce 2006. Všechny přechody jsou podle nových požadavků nedostatečně osvětleny a některé na Brodské ulici (u tiskárny Studas a u Lázničků) příliš dlouhé,“ konstatuje starosta Martinec.Podle dopravního inženýra Karla Kadečky z Dopravního inspektorátu Územního odboru Havlíčkův Brod Policie ČR dopravní inspektorát provedl revizi.

Ta se konala v rámci přechodů pro chodce v rámci celého Kraje Vysočina. „Správci komunikací byli informováni. Některé přechody byly neosvětlené, nebo příliš dlouhé. Tyto přechody pro chodce nejsou bezpečné a neměly by se dál používat,“ vysvětluje dopravní inženýr.

Nové přechody ale pouze za své

Co to znamená pro ždírec nad Doubravou? „Krajský úřad na základě doporučení dopravního inspektorátu již rozhodl o zrušení přechodů v Novém Ransku, Benátkách a Údavách. Nevyhovují ovšem ani ždírecké přechody a z nich v největším ohrožení a určeny ke zrušení jsou přechody u tiskárny Studas a tři přechody na křižovatce u Lázničkových,“ popisuje situaci starosta Martinec. „Město Ždírec na základě posudku dopravního inspektorátu vyzvalo Ředitelství silnic a dálnic, aby situaci jako správce silnic řešilo. Všichni víme, jak na tom Ministerstvo dopravy je s financemi, a proto mnoho pomoci ze strany ŘSD nečekáme. Městský úřad proto již objednal posouzení potřebných úprav přechodů odbornou firmou. Cílem je většinu přechodů zachovat i za cenu velkých finančních nákladů,“ zdůrazňuje starosta.

Investice jdou do milionů korun

Podle dopravního inženýra Kadečky dopravní inspektorát v současné době komunikuje s městy, kde by měly být silniční přechody zrušeny. Pokud města o tyto přechody mají i nadále zájem a obyvatelé města přechody chtějí, lze je vybudovat znova podle potřebných parametrů, což ale nebude levná záležitost.

„Například městys Krucemburk se rozhodl, že stavbu nových přechodů pro chodce zainvestuje a tuto investici již zakomponoval do svého rozpočtu,“ uvádí jeden z příkladů dopravní inženýr Kadečka z Havlíčkova Brodu . Například Markétě Culkové ze Ždírce nad Doubravou se ale moc nelíbí, že by tuto finanční tíhu měla nést místní samosprávy. „Například malé obce, které se do takové situace dostanou a budou chtít udělat něco pro bezpečnost svých občanů čekají velké výdaje. Přenášet takovou starosta na bedra místní samosprávy není šťastné,“ míní Culková.

Jak vysoké tyto výdaje mohou být, starosta Ždírce Jan Martinec už spočítal. „Jenom osvětlení jednoho přechodu tak,jak jsou provedeny například na Žďárské ulici, vyjde na 100 tisíc korun. Takto lze upravit asi 5 přechodů. Například u Dippu, NONSTOPu u základní školy v místní části Údavy. U dalších jako je Studasa Lázničkovi by bylo nutné vybudovat ostrůvky prostřed komunikace. To ovšem vyžaduje i úpravu jízdních pruhů, podobně jako u supermarketu Albert, nebo zřídit světelnou signalizaci. Zde se budou náklady na vybavení jednoho přechodu pohybovat v částkách kolem 0,5 milionu korun.

Jsou to neradostné vyhlídky, řešení problému si vyžádá několikamilionovou investici,“ popisuje starosta konkrétní situaci ve městě.
Kraj Vysočina již v letošním roce vypsal grant na řešení bezpečnosti přechodů, a proto bude nutné postupně přechody upravovat s pomocí dotací.

Autor: Štěpánka Saadouni

19.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení