VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové odmítají kontrolovat, čím kdo topí

Havlíčkobrodsko - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) chce kvůli znečištěnému ovzduší kontrolovat, čím topí domácnosti.

23.11.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Miroslav Kucej

Kontroly by například na obcích měli provádět starostové, ale ti roli „ekologických drábů“ odmítají. Návrh ministra Chalupy se nelíbí nejen starostům, protestují i ti, kterým by měl kontrolor do domácností vstupovat a sledovat, co přikládají do kamen.. „Už je to tady! Za chvíli se budeme bát vysmrkat se doma nahlas do kapesníku. Tohle jestli projde, tak to nastartuje další možnosti, jak se nám dostat do baráku. Bude se kontrolovat co jíme, jestli je uklizeno, jestli je plný prádelní koš,“ glosuje návrh ministra Petr Kučera z Chotěbořska.

„U nás na obci není plyn, domácnosti topí dřevem nebo uhlím. Pokud vím, nikdo vzduch neznečišťuje. Nevidím důvod, proč by měl kontrolor vstupovat občanům do soukromí. Když má úředník obavy, že občan doma spaluje něco škodlivého, nemá žádný důvod otravovat ho doma. Vše se dá poměrně spolehlivě monitorovat zvenku a pak se obrátit na policii nebo soud,“ konstatuje pan Milan z Havlíčkobrodska.

To po nás nemůže nikdo chtít

„To po mě nemůže nikdo chtít, abych občany kontroloval, čím topí a já to dělat nebudu,“ důrazně odmítá návrh ministra Chalupy starosta Vísky na Chotěbořsku Ondřej Čapek. Podle jeho slov v obci nemají se znečišťovateli ovzduší žádný problém a není důvod po kontrolách chodit.

„V obci máme sice zavedený plyn, ale jen málo domácností ho využívá stoprocentně na vaření i na vytápění. Nemají na to peníze. Topí tedy buď levným uhlím, nebo dřevem,“ vysvětluje Čapek. Například poptávka po dřevě v obci rok od roku stále víc stoupá. „Máme obecní les. Dřív o takzvané soušky nikdo nestál, dneska je poptávka i po nejdrobnějším klestí,“ konstatuje Čapek.

Do domácností na kontroly topiva nehodlá v budoucnu chodit ani starosta Stříbrných Hor na Přibyslavsku Marie Kollariková. „Je to jen další přenášení většiny povinností státních úřadů na místní samosprávu, ale peníze obcím nepřidá nikdo. Starosta na obci má práce dost a nemá na podobné nesmysly čas. Já nebudu naše občany kontrolovat čím doma topí, nepovažuji to ani za seriozní. Navíc takové kontroly by měl provádět odborník, například kominíci,“ navrhuje starostka.

„Já už ty hlouposti ani neposlouchám. Jsem z toho, co se v tomto státě děje, hluboce zhnusený. Jeden zákon nesmyslnější než druhý. Na obecní samosprávy se valí povinností jak za roboty,“ říká s rozhořčením starosta Pohledě na Světelsku Jindřich Holub a upozorňuje na další nezanedbatelnou skutečnost.

„Před lety jsme zaváděli do obce plynofikaci. Zpočátku bylo velké nadšení, ale jak ceny plynu rostly, obyvatelé ztráceli zájem a vraceli se zpět k uhlí a dřevu. U nás v obci žijí hlavně senioři. Někteří sice plynem topí, ale proto, že jim plyn platí děti. Ti kteří žijí sami, plynem netopí, protože na to nemají peníze,“ vysvětluje starosta Holub a zdůrazňuje, že nevidí důvod, proč chodit do domácností na kontroly. Obec je tak malá, že kouř z každého komína je zdaleka vidět, a kdyby náhodou někdo topil něčím nepatřičným, i cítit.

Návrh ministra Chalupy odsuzují nejen starostové na obcích, nadšení návrh nevzbudil ani u starosty města Ledeč nad Sázavou Petra Vaňka. Ani on netouží chodit po domácích kontrolách.

Co raději zlevnit plyn?

„Každé nařízení s nímž v poslední době tato vláda přichází, považuji za nesmysl. Je to jen další přenášení povinností státu na místní samosprávu. Kontrolovat občany na každém kroku, hlídat dokonce i čím doma topí, to není cesta. Něco takového se nedělo ani za komunistů. Pokud chceme, aby občané topili ekologicky, osvoboďme plyn od daně z přidané hodnoty,“ navrhuje starosta Vaněk.

Podle jeho názoru nelze občany nutit, aby topili drahým plynem, když je to pro ně ekonomicky nevýhodné. „I otázka znečišťování ovzduší je sporná. Například Ledeč leží v údolí, za nepříznivého počasí kouř klesá dolů jako v kotli a samozřejmě je to cítit, ale nelze občany jen šikanovat a kontrolovat, tím nic nevyřešíme. Je třeba pro ně také něco udělat,“ zdůrazňuje Vaněk.

Autor: Štěpánka Saadouni

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení