Hlasující oslovil tím, že přivolal pomoc, když jeho těhotná maminka dostala epileptický záchvat; podařilo se mu tak zachránit dva životy najednou. „Maminka bohužel trpí nemocí zvanou epilepsie. Táta jezdí kamionem a ten den nebyl doma. Mamka toho dne ráno vstala a šla si uvařit kávu. Najednou jsem uslyšel velikou ránu,” popsal malý zachránce ve slohové práci.

„Honem jsem utíkal do kuchyně a spatřil maminku, jak leží na břiše hlavou na kachličkách v kaluži krve. Místo toho, abych zpanikařil, začal plakat a utekl pryč, honem jsem utíkal pro bratra Staníka, aby rychle volal záchranku pro mamku, že dostala záchvat a leží v kuchyni v kaluži krve,” pokračoval v líčení příběhu školák.
Nehoda se stala loni v červnu, do ankety Patrika přihlásila sama zachráněná maminka. „Bez něj a jeho bratra Staníka bych asi vykrvácela. A protože jsem v tu dobu byla těhotná, vděčím jim nejen za jeden, ale hned za dva životy,“ zavzpomínala před časem na málem osudovou událost Patrikova maminka Dana Pačandová.

Do domu, kde málem došlo k obrovskému neštěstí, brzy přijeli zdravotníci, a také hasiči, kteří museli pomoci ženu v sedmém měsíci těhotenství snést po schodech. „Jsem prostě ráda, že kluky mám,“ usmála se na závěr matka tři chlapců. Nebýt dvou z nich, nebyla by ona ani její nejmladší dítě na světě.

„Je skvělé, že i na malých obcích jsou lidé a děti, kteří dokážou v krizových situacích ukázat svou rozhodnost. Zastupitelstvo obce se sejde 14. prosince a budeme jednat o tom, jak chlapce ocenit,“ řekl starosta Krucemburku Jiří Havlíček.

„Je to výborná vizitka pro žáka, jeho rodinu i pro školu. Ve škole se učí základy první pomoci a je fantastické, že je dokázal uplatnit v praxi. O Patrikově úspěchu budeme informovat v rozhlasu, na internetu i na vývěskách,“ uvedl ředitel školy Jiří Šikl.

Do sedmého ročníku ankety zaslalo příběh o dobrém skutku svém či svého kamaráda 541 dětí. O výsledcích v sedmi kategoriích ankety rozhodovalo téměř osm a půl tisíce dětí.

(čtk, rm)