VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava kostela v Úsobí potrvá zřejmě ještě několik dalších let

Úsobí - Do další, v pořadí už třetí, etapy vstoupila rekonstrukce kostela sv. Petra a Pavla v Úsobí.

10.12.2011
SDÍLEJ:

Část kostela sv. Petra a Pavla v Úsobí už září novotou. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Náklady na rekonstrukci této církevní památky dosahují téměř dvou milionů korun. Kostel bude procházet opravami ještě v dalších letech. Jaký bude jejich rozsah, to bude záležet na situaci v oblasti podpory kulturních památek ze strany státu.

„Máme připravený projekt na opravu zbývající severní strany a především věže, který bude ve finální realizaci podstatně náročnější, než předchozí etapy. Rád bych opatřil mříží hlavní kostelní vchodová vrata, aby bylo možné do kostela v létě nahlédnout, když už kvůli zlodějům nemůže být otevřený, jako to bývalo dříve,” řekl úsobský farář, Jakub Jan Med.

Po dokončení oprav by měla celý objekt pokrývat červená omítka. Tato barva se na kostele v Úsobí v minulosti už objevila. Původní podobu omítky nebude možné do puntíku zachovat. Historické technologie lze v moderních podmínkách těžko napodobit, proto po celém kostele nebude původní stříkaná omítka, ale jen probarvovaný štuk.

První rekonstrukční práce začaly v roce 2009, kdy bylo třeba zajistit statiku církevního objektu a zabránit vzlínání vody. V druhé etapě, uskutečnila se loni, se dělníci pustili do záchrany kostelního průčelí, které prošlo masivní destrukcí a opadala z něho téměř veškerá omítka.

„Letos pracovali dělníci na jižní straně kostela a na presbytáři, kde se pod původní omítkou našly původní gotické stavební prvky. Ty ale současné podobě kostela nevyhovují, proto jsme je nechali opět zakrýt“, upřesnil Med. Jak ale zdůraznil, pro opravy církevních památek jsou největším problémem finance.

Farnosti nevytváří žádný zisk

„Samotné farnosti neprodukují žádný zisk, ze kterého by je bylo možné financovat. Snahy o obnovu církevních památek navíc leží většinou jen na bedrech faráře. Ale i ten má jen omezené možnosti. Peníze může získat pouze z grantů, dotací anebo od štědrých donátorů,“ vysvětlil farář, který se stejně houževnatě jako o opravy kostela v Úsobí snaží o rekonstrukci dalších svatostánků. Příkladem za všechny může být kostel ve Štokách, který byl nedávno slavnostně vysvěcen.

Získat finance z veřejných zdrojů je podle Meda stále náročnější, administrativy přibývá, podmínky pro přidělení dotací se zpřísňují. Stát je ochoten investovat jen do oprav skutečně havarijních stavů, kraje si stanovují vlastní podmínky. Každý rok úsobský farář Jakub Med investuje do oprav až 600 tisíc korun.

„Jde o dělené zdroje. Peníze získáváme z Ministerstva kultury, od kraje, velkým dárcem je úřad městyse, který přispívá na opravy každý rok. Rád bych proto vedení městyse poděkoval, neboť takový přístup není obvyklý. Ne každá obecní samospráva považuje za důležité investovat do oprav církevních památek,“ zdůraznil Med.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Chotěboř – Celkem sedm kamenů symbolizujících zmizelé lidi, takzvaných stolpersteinů, najdou od středy chodci v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Tedy u budovy, v níž je nyní přístavba chotěbořské vyšší odborné školy.

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení