VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chotěbořská kompostárna nepracuje. Chybí jí technika

Chotěboř – Nová chotěbořská komunitní kompostárna ještě není v provozu. Chybí jí totiž veškerá potřebná technika.

15.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Miloslav Kucej

První bioodpad by se zde měl kompostovat nejdříve tak na jaře příštího roku. Do té doby se snad také podaří obyvatele Chotěboře a místních částí „vychovat“, aby nakládání s bioodpadem začali brát vážně.

„Zatím jsme ještě neobdrželi dotace, které jsme měli dostat od Státního fondu životního prostředí. Úřední postup funguje poněkud pomaleji, než jsme čekali,“ konstatuje jednatel společnosti Teles (technická a lesní správa) Chotěboř, která je provozovatelem kompostárny, Miroslav Uchytil. Vzhledem k tomu, že se jedná o techniku za několik milionů korun, zařízení bez ní pracovat nemůže.

Komunitní kompostárna se nachází v areálu Telesu. Stavební část za jeden a půl milionu korun je již hotova. Její stavba patřila - kromě stavby silničního průtahu - k nejdůležitějším investičním akcím města. Podle Uchytila vychází stavba kompostárny ze zákona o odpadech. Záměrem ji vybudovat se město Chotěboř zabývalo už v roce 2009.

„Dle zákona o odpadech nesmí být biologicky rozložitelný odpad likvidován na řízených skládkách tuhých komunálních odpadů,“ zdůrazňuje Uchytil. Umístění je podle něj vhodné hlavně kvůli využití vhodné plochy v areálu a zázemí pro techniku, personál a skladování. Podle Uchytila by se zde mělo zpracovat ročně zhruba 750 až 800 tun bioodpadu, pocházejícího z Chotěboře a jeho osmi místních částí.

„Se sběrem bioodpadu v Chotěboři teprve začínáme. Zatím se ale ukazuje, že si občané sběrnou nádobu na bioodpad pletou s obyčejným kontejnerem na komunální odpad a hází do něj, cokoliv je napadne,“ povzdychne si Uchytil. Takový pomíchaný odpad je nehodnotný a končí na skládce.

„Zařízení slouží ke kompostování biologicky rozložitelných materiálů z údržby městské zeleně a zahrad občanů města, rozhodně mezi bioodpad nepatří umělé hmoty, plast nebo dokonce kamení,“ zdůrazňuje Uchytil.

Chybí informace

To potvrzuje například Milan Knob z Chotěboře. „Všiml jsem si, že se ve městě objevily nějaké kontejnery, ale měly by být viditelně označené, k čemu slouží. Možná by nebylo od věci o sběru bioodpadu daleko podrobněji veřejnost informovat. Mě osobně sběr bioodpadu a kompostování příliš nezajímá, máme vlastní zahrádku a vlastní kompost,“ konstatuje Knob.

Kompostování bude probíhat v pásových hromadách na volné ploše za pomoci traktorového překopávače kompostu. Dále zde bude umístěn mobilní drtič dřevní hmoty, traktor s čelním nakladačem, prosévací třídič kompostu, velkoobjemové kontejnery a traktorový nosič kontejnerů. Tato technika ale dosud Telesu chybí.
Pro zajištění správného průběhu procesu bude dále používán zapichovací teploměr, netkané textilie pro zakrytí zakládek kompostu a kalové čerpadlo pro zavlažování zakládek.

Vyrobený kompost bude používán pro hnojení městské zeleně, případně bude možné prodávat ho zájemcům, využít ho bude možné i k rekultivaci skládky.
Svoz biohmoty pro kompostování bude zajišťován jednak pomocí velkoobjemových kontejnerů, které budou přistavovány do sběrných míst, a jednak prostřednictvím kontejnerů o objemu 1 100 litrů (hnědé barvy), které budou umístěny na jednotlivých stanovištích pro separovaný odpad. Tyto kontejnery budou sváženy nákladním autem do kompostárny.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Chotěboř – Celkem sedm kamenů symbolizujících zmizelé lidi, takzvaných stolpersteinů, najdou od středy chodci v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Tedy u budovy, v níž je nyní přístavba chotěbořské vyšší odborné školy.

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení