VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičská zbrojnice je v zástavě

Pohled – Nadcházející rok by měl být posledním, ve kterém se obec Pohled bude potýkat s dluhem, který splácí od roku 2005.

28.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Pohledští ale ještě vyhráno zdaleka nemají. Musejí totiž finančnímu úřadu (FÚ) uhradit zbývající část dluhu, a to více než tři miliony korun. Do zástavy si proto FÚ vzal hasičskou zbrojnici.

Splatit tak vysokou částku není pro obec, jejíž finance závisejí z devadesáti procent na daňových příjmech, nijak malá částka. Starosta Pohledu Milan Klement neskrývá, že se mu o celém případu nemluví lehce, a jsou chvíle, kdy už má všeho dost. Neutěšená finanční situace v podobě dluhu, který si obec způsobila ve chvíli, kdy se jí nepodařilo dostavět budovu základní školy, a tak musela vrátit státní dotaci, se vleče dlouhá léta.

Obrovský dluh činil téměř osmnáct milionů korun, proto se obec rozhodla prodat místní zámek. Kupcem se stal H. H. Holding Group Petra Zázvorky z Frýdlantu v Čechách.

Deficitní rozpočet

„Obci se už podařilo uhradit částku 14,5 milionu korun ze záloh, které složil majitel zámku. Přispěla i obec. Zbývá splatit ještě výše uvedenou část dluhu. Požádali jsme finanční úřad o prominutí této částky, ale úřad nám nevyhověl. Neodpustil nám ani korunu,“ uvedl Klement.

Podle jeho informací si FÚ vybral z nabízeného obecního majetku k zástavě novou hasičskou zbrojnici a určil dobu splatnosti. Tím vznikla obci i povinnost uhradit úrok. „Ta částka je pro nás skutečně vysoká. Jen pro informaci, sestavili jsme rozpočet obce na příští rok. Je deficitní. Proto se bude muset sejít zastupitelstvo obce a rozhodnout, jak budeme dále postupovat,“ konstatoval také pohledský starosta.

Pohled ale nemá na starost jen splátku dluhu, k dalším výdajům patří investice do provozu mateřské školy, do rekonstrukce vozovek, za svoz komunálního odpadu, výdaje na vnitřní správu a zastupitelstvo obce, pojištění majetku obce, ošetření veřejné zeleně a mnohé další.

Sbor dobrovolných hasičů Pohled je se zástavou zbrojnice smířený, alespoň podle starosty sboru Jiřího Farky. „To, že je budova hasičské zbrojnice v zástavě, nás v činnosti nijak neomezuje. Její prostory můžeme i nadále využívat, nehledě k tomu, že objekt zbrojnice patří obci. My budeme jenom rádi, když se Pohledu podaří toho letitého dluhu zbavit,“ říká starosta hasičského sboru.

Majitel zámku má plno plánů

S novým majitelem zámku je starosta Klement, jak říká, v intenzivním kontaktu. Pro jeho společnost H. H. Holding Group zvedlo ruku osm z devíti pohledských zastupitelů.

Majitel Petr Zázvorka má se zámkem velké plány a slibuje v Pohledu zvýšit zaměstnanost. V sýpce u zámku by měla kromě jiného vzniknout veterinární klinika, v budově rozestavěné školy zase kavárna, jídelna a penzion. Samotný zámek by se měl proměnit na centrum společenského a kulturního dění. V plánu je i vybudování ubytování zámeckého typu, vinotéka ve sklepení a vznik komplexu pro relaxaci. Budoucí majitel by chtěl také spolupracovat s některými pohledskými spolky, které dosud využívají část z prodávaných budov. Rovněž počítá se zaměstnáním až padesáti lidí z obce nebo jejího blízkého okolí.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení