VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úřad práce: začal sociální kolotoč v oblasti dávek

Havlíčkobrodsko – Čekají nás změny. Celkem 15 úředníků z Havlíčkobrodska, kteří dříve zajišťovali na městských úřadech takzvanou agendu hmotné nouze, přešlo od prvního ledna roku 2012 pod hlavičku úřadu práce.

3.1.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/ Vít Šimánek

Například starosta Ledče nad Sázavou v tom ale vidí pouze snahu o centralizaci úřední moci na úkor menších měst, která nic podstatného nepřinese. Handicapovaní se zase obávají zmatků, které jim ztíží přístup k sociálním dávkám. „Od nás měly podle e-mailu z Ministerstva práce a sociálních věcí původně přejít dvě pracovnice na úřad práce, nakonec přechází jedna,“ říká starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk. Jak konstatuje, důvody k takovým změnám příliš nechápe.

„Podle mého názoru je to jen snaha o centralizaci úřední moci na úkor takzvaných dvojkových úřadů a neumím si představit, jak to bude fungovat,“ vrtí hlavou starosta.

Jak zdůrazňuje, měla by se pravomoc menších měst naopak posilovat, což by bylo dle jeho soudu daleko efektivnější v případech, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí prosazuje hektické změny a argumentuje zneužíváním sociálních dávek.

Posílit místní samosprávu

„Určité procento lidí bude sociální dávky zneužívat vždycky, ale posílení místní samosprávy by tomu mohlo daleko účinněji bránit. Úředníci v malých městech a obcích znají veškeré místní podmínky. Vědí, která rodina sociální dávky nutně potřebuje a která už méně. Vědí to daleko lépe než ministerský úředník z Prahy,“ argumentuje starosta.

Podle Jiřiny Kocmanové ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě se například handicapovaní obávají zmatků, které na příslušných úřadech nastanou, což jim může výrazně ztížit přístup k sociálním dávkám.

Například paní Marie z Havlíčkova Brodu bude muset o příspěvek na provoz vozidla pro zdravotně postiženou osobu žádat nyní každý měsíc a již ne na městském úřadě, ale na úřadě práce. „Ti úředníci, kteří takové novinky vymysleli, zřejmě počítají s tím, že postižený požádat zapomene a tím o příspěvek přijde. Nebo se na příslušný úřad vůbec nedostane. Z toho mám například já velké obavy. Brodský městský úřad je bezbariérový, ale na úřadě práce je to samý schod,“ povzdechne si handicapovaná žadatelka.

„Zpočátku to bude chtít obrovskou trpělivost ze strany úředníků i klientů. Bude to velký nápor na nervy na obou stranách,“ míní Kocmanová. Zda nový systém v konečném důsledku bude pro postižené horší nebo lepší, to prý ukáže až čas.

„V některých sociálních dávkách nastanou určitě velké změny, to je už nyní jisté. Bude trvat, než si na ně handicapovaní zvyknou. Samozřejmě máme obavy z různých překlepů, které v případě postižených příjemců sociálních dávek mohou znamenat existenční problémy. Ty ale pak budeme prostřednictvím našeho svazu řešit,“ zdůrazňuje Kocmanová.

„Od ledna 2012 dochází zejména ke změně příslušnosti k výplatě dávek hmotné nouze a dávek osobám se zdravotním postižením. Všechny nepojistné sociální dávky včetně podpory v nezaměstnanosti tak budou vypláceny na jednom místě – na Úřadu práce ČR. Kontaktní pracoviště Úřadu práce ČR jsou ve 410 místech, tedy ve více místech, než kde jsou dávky vypláceny nyní (pouze 388 míst). Místa, kde se dosud vyplácela podpora v nezaměstnanosti a státní sociální podpora, zůstávají od ledna 2012 stejná,“ říká Miloš Zauf vedoucí oddělení zaměstnanosti Krajského úřadu práce v Jihlavě.

V případě dávek hmotné nouze a dávek osobám se zdravotním postižením budou podle Zaufa tyto dávky vypláceny v řadě případů také na stejném místě. „Úřad práce převezme pracovníky obce a bude platit obci nájem. V některých případech došlo ke stěhování pracovníků obcí do prostor Úřadu práce ČR. Vždy však zůstává zajištěna obsluha v daném městě!,“ vysvětluje Zauf.

Maximální úsilí úředníků

K 1.1.2012 na Úřad práce ČR, na Krajskou pobočku v Jihlavě, v rámci Kraje Vysočina přejde z obcí 76 pracovníků, kteří k 31.12.2011 vykonávali agendu hmotné nouze, příspěvku na péči a dávek pro osoby zdravotně postižené.

S těmito pracovníky k 1.1.2012 přechází na Úřad práce ČR i agenda hmotné nouze, příspěvku na péči a dávek pro osoby zdravotně postižené, kterou budou tito pracovníci dál vykonávat pod hlavičkou ÚP ČR.

„V okrese Havlíčkův Brod přechází z obcí na tuto novou agendu 15 pracovníků. Zaměstnanci Úřadu práce pracují s maximálním úsilí na zvládnutí výše uvedených změn a problémy, které zákonitě vznikají s ohledem na rozsah změn, se snažíme operativně řešit,“ zdůrazňuje Zauf.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení