VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům na půli cesty: Loňský rok byl pro nás velmi úspěšný

Havlíčkův Brod - Klienti zařízení získali díky nadaci nové zařízení do bytu a vybavení pro dílnu ručních prací.

7.1.2012
SDÍLEJ:

V centru se starají o potřebné a postižené lidiFoto: DENÍK/Stěpánka Saadouni

Dům na půli cesty v Havlíčkově Brodě má za sebou další úspěšný rok. Získat prostředky na vybavení dílny ručních prací a zařízení do jednoho z bytů se podařilo Centru J.J. Pestalozziho – Domu na půli cesty v Havlíčkově Brodě.


„Peníze jsme obdrželi už loni z nadačního fondu Albert,“ upřesnila sociální pracovnice Lenka Nedbálková. Jednalo se o částku ve výši 85 tisíc korun. Kromě vybavení dílny ručních prací tak sociální pracovníci organizace Dům na půli cesty mohli zakoupit do jednoho z bytů postele a noční stolky pro čtyři klienty. Byty, ve kterých se klienti učí samostatně žít, provozuje Dům na půli cesty celkem dva. Jeden je ve vlastnictví Centra J. J. Pestalozziho, druhý organizaci pronajalo město Havlíčkův Brod.

Dílna rozvíjí pracovní návyky
Především dílna ručních prací je ale na seznamu služeb Domu na půli cesty v Havlíčkově Brodě úplnou novinkou.
„Dílna vznikla v květnu roku 2011. Stará se o ni k tomu určený pracovník. Cílem dílny je pomoci našim klientům získat, udržet a rozvíjet pracovní návyky, učit se zodpovědnosti a samostatnosti,“ vysvětlila sociální pracovnice. V dílně může pracovat najednou až osm lidí. Navštěvují ji dle dohody se sociálními pracovníky ti z klientů, kteří zrovna nestudují nebo zatím nenašli zaměstnání. Podle Nedbálkové se jedná o jednoduché ruční práce, naposledy to byla vánoční dekorace, kterou klienti předvádějí na různých prodejních výstavách nebo veletrzích poskytovatelů sociálních služeb.

Služby Domu na půli cesty Havlíčkův Brod jsou určeny klientům ve věku od 18 do 26 let, přicházejícím z dětských domovů a z výchovných ústavů, nebo z pěstounské péče, tedy těm, kteří neměli to štěstí žít ve funkční úplné rodině.
Tyto služby mohou využít také mladí lidé, kteří zrovna přišli z výkonu trestu odnětí svobody a chtějí se začlenit zpět do společnosti. Za loňský rok Dům na půli cesty kontaktovalo a hledalo pomoc osmnáct klientů, z toho jedenáct žen.

„Kromě práce v dílně pořádáme pro naše klienty vzdělávací semináře. Učíme je vařit, vést domácnost, hospodařit s penězi, poznat nejen svá práva, ale také povinnosti,“ doplnila Nedbálková s tím, že právě finanční hospodaření je pro některé klienty problém. „Neměl je to kdo naučit, zvlášť u těch klientů, kde se jejich vlastní rodina potácí v dluzích. Někteří z nich se proto, bohužel, stávají snadnou kořistí různých lichvářských finančních společností. Uzavírají nerozumné půjčky, podpisují nevýhodné smlouvy,“ povzdechla si Nedbálková. Další výukové programy, například na téma trestně právní odpovědnost, organizoval Dům na půli cesty ve spolupráci s Městskou policií Havlíčkův Brod.

Studium i práce
Kromě dočasného ubytování pomáhá Dům na půli cesty svým klientům i při výběru a dojednávání studia a při hledání zaměstnání, což nebývá vždy lehké.
„V současné době z našich klientů pracují dva. Jejich handicapem, který jim brání najít si dobře placenou práci, nebo práci vůbec nějakou, bývá hlavně nedokončené vzdělání“ vysvětlila Nedbálková.

O tom, jak kvalitní služby Dům na půli cesty klientům nabízí, svědčí i inspekce kvality sociálních služeb, kterou provedlo loni v květnu Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR prostřednictvím Krajského  úřadu Pardubického kraje.
„Inspekce, která se zaměřila například na dodržování pracovních postupů, ochranu práv klientů, správné vedení dokumentace, ochranu osobních údajů a další důležité body naší práce, skončila s vynikajícím výsledkem. Inspektoři hovořili se zaměstnanci i klienty, přičemž se potvrdilo, že se nám potřebné standardy kvality daří beze zbytků naplňovat,“ zdůraznila Nedbálková.

Autor: Štěpánka Saadouni

7.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení