VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Klasická fotografie ještě žije

Chotěboř – Nevšední výstavu připravuje chotěbořské muzeum. Půjde o expozici klasických snímků Asociace fotografů a uživatelů temných komor.

19.1.2012
SDÍLEJ:

Raným českým fotografem byl Ignác Šechtl, také známý jako Schächtl (1840-1911). Z jeho průkopnické tvorby reprodukujeme dvojitý autoportrét, který Šechtla zachycuje jako laboranta a retušéra. Fotomontáž z roku 1870 byla docela unikátní.Foto: Repro: Ivo Havlík

„Obsahovat bude i několik desítek fotografií pořízených klasickými technikami, v doprovodném programu návštěvníci poznají historické fototechniky, seznámí se s bromolejem, gumotiskem, kyanotypií, mokrým kolodiovým procesem, filmováním na Super 8 formát a jiné,” řekla vedoucí muzea Pavla Benešová.

Asociace sdružuje více než šedesát fotografů z ČR, Slovenska, Polska a Velké Británie, kteří pro vyjádření svých tvůrčích záměrů dosud používají klasickou fotografickou techniku, to znamená, že snímek pořídí aparátem na desky, svitkový film nebo kinofilm, vyvolají negativ, v temné komoře zvětší na pozitiv, vyvolají v zásadité vývojce, ustálí v kyselém ustalovači, vyperou ve vodě, válečkem papír „vyždímají” a nakonec na skle vyleští. Nebo dosud pracují historickými fotografickými technikami.

„Vítězný postup digitální fotografie je nesporný fakt. Výhody se zdají být zcela zřejmé a může se zdát, že důvody pro setrvání u tradičních technologií se vytrácejí s každým dalším modelem uvedeným na trh. Jeden fotograf po druhém přecházejí ke krabičkám, které ve stínu hory Fuji byly napěchovány nejmodernějšími vymoženostmi. Přesto se najdou takoví, kteří stále odolávají zdánlivé jednoduchosti elektronické fotografie a klopotně se potýkají s vývojkami, inhalují výpary chemikálií a kazí si oči u zvětšovacích přístrojů,” čteme na serveru asociace.

Tento web uvádí i vzpomínku národního umělce Karla Plicky, jehož cesta k fotografii začala před 110 lety: „Drogista Franc pro mne zřídil temnou komoru. Nebyla ovšem o nic prostornější, než dnešní telefonní budky, ale bylo to moje hájemství a vydržel jsem tam denně stát celé hodiny. Zavřel jsem se do temné komory a nepřetržitě vyvolával až do příštího dne, dokud poslední obrázek nevyšel z ustalovače”.

Plicka vzpomíná, že na svůj první lov snímků s deskovým fotoaparátem se vypravil ve svých třinácti letech z České Třebové na Vysočinu, do Jimramova, k Pernštejnu a k řece Svratce.

Koželuh z Krucemburku

Že výstava klasické fotografické techniky bude zrovna na Havlíčkobrodsku, není tak úplně od věci. Připomeňme, že mimořádnou osobností v dějinách fotografie v českých zemích je Josef Binko (1879–1960), spolumajitel koželužny v Krucemburku.

Jako jediný z českých fotografů je svou temnou komorou trvale přítomen ve stálé expozici historie fotografické techniky v Národním technickém muzeu v Praze. Jako jediný fotoamatér má dnes uloženo několik tisíc negativů v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu, nejvýznamnější české fotografické sbírce. Vedle Františka Drtikola zůstává jediným českým fotografem, po němž se zachovalo několik set bromolejotisků a gumotisků z doby před první světovou válkou. Životní příběh Josefa Binka, pozapomenuté osobnosti dějin české fotografie, představil 24. svazek edice Fototorst pražského nakladatelství Torst.
Tématu chotěbořské výstavě je blízký inspirativní web milovníků červeného světla a vůně chemikálií temnakomora.cz.

Ivo Havlík

19.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení