VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální služby mění kritéria, přednost mají více potřební

Havlíčkův Brod – Umístění do domova důchodců si od letošního roku nebude možné už takzvaně „vyčekat.“

25.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Radek Valerián

Sociální služby města Havlíčkův Brod změnily kritéria pro přijetí do Domova pro seniory Reynkova. Na prvním místě bude především sociální potřebnost žadatelů.

„Cílem změny je, aby umístění získal především klient z Havlíčkova Brodu a jeho místních částí, případně blízkého okolí, který je ve špatném zdravotním stavu, žije osaměle a neobejde se bez celodenní intenzivní péče,“ vysvětluje ředitelka Sociálních služeb Magdalena Kufrová.

Sporné plusové body

S tím koresponduje i navýšení kapacity Domova se zvláštním režimem, který pečuje o seniory postižené Alzheimerem a demencí z původních šesti míst na 24.V minulosti byla kritéria pro přijetí do Domova pro seniory nastavena poněkud jinak. O přijetí rozhodovaly částečně i „plusové“ body za to, jak dlouho senior na umístění čeká.

Pokud by takový systém existoval dál, pak by mohlo dojít k následující situaci. Konkrétní příklad – důchodkyně paní Jaroslava a Marie, obě žádají o přijetí do Domova. Přitom paní Jaroslava je ještě soběstačná, ale žádost podala „preventivně“ už před několika lety. „Nevím, co se může přihodit. Chci mít zajištěnou péči na dobu, kdy se můj zdravotní stav zhorší. Nechci zůstat dětem na krku,“ vysvětluje paní Jaroslava.

Větší spravedlnost

Paní Marie je na tom zdravotně hůř, žije sama, ale žádost do Domova podala takzvaně na poslední chvíli. Podle starého systému by se teoreticky mohlo stát, že v době, kdy se uvolní v Domově místo, by ho mohla získat poměrně čilejší paní Jaroslava, neboť za čekání nasbírala „plusové“ body. Tomu má nový systém hodnotících kritérií zabránit.Nová kritéria odsouhlasila už rada města Havlíčkův Brod.

„Navrhované změny kritérií vycházejí především z potřeby poskytovatele zvýšit pružnost a sociální spravedlnost stávajícího systému tak, aby lépe odpovídal sociální potřebnosti zájemců. Ta je zásadním hlediskem pro poskytování sociální služby. Nově nastavená kritéria a jejich bodové hodnocení přispějí k větší sociální spravedlnosti systému a také k vyšší spokojenosti občanů města Havlíčkova Brodu,“ konstatuje starosta Jan Tecl.

„To ovšem neznamená, že o seniory, kteří potřebují pomoc, nebude postaráno,“ zdůrazňuje ředitelka Kufrová. Jak upřesňuje, důchodci a jejich rodiny mají často jako jedinou jistotu péče ve stáří zafixovaný Domov pro seniory.

Přitom ne všichni vědí, že existuje terénní pečovatelská služba, Domov s pečovatelskou službou a Centrum pro seniory, takzvaná Domovinka.
Domov pro seniory by měl být opravdu jenom pro žadatele, kteří jsou vážně nemocní, opuštění a pomoc pečovatelky nebo jiná forma sociální péče jim už nepomůže.V současné době má Domov pro seniory Reynkova 127 obyvatel. Z toho 98 jsou běžní klienti, 24 obyvatel žije v Domově se zvláštním režimem, pět seniorů využívá odlehčovací pobyt, to jest pobyt na dobu určitou v době, kdy se o ně nemohou starat jejich blízcí.

O umístění do Domova žádá 250 klientů, z toho 55 o místa v Domově se zvláštním režimem. V momentě, kdy se některé místo uvolní, vybrat ty nejpotřebnější není jednoduché, proto hodnotící kritéria počítají i s možností losování v případě, že požadavky na obsazení jednoho místa splňuje beze zbytku s naprosto shodným počtem bodů hned několik sociálně potřebných uchazečů.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení