VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morový sloup přežil tři staletí i vznik Československa

Havlíčkův Brod – Každý, kdo prochází přes Havlíčkovo náměstí si nemůže nevšimnout zajímavé a osamocené stavby kamenného sloupu se sousoším světců.

27.1.2012
SDÍLEJ:

Sloup a kašna. To jsou dvě stavby již staletí neodmyslitelně spjaté s Havlíčkovým náměstím. Foto: Státní okresní archiv Havlíčkův Brod

Obyvatelé města kolem této barokní památky procházejí již téměř tři staletí. Postavena byla na počátku osmnáctého století a vžil se pro ni takřka zlidovělý název morový sloup. Při dotazu jaký je rozdíl mezi morovým a Mariánským sloupem, případně kolik světců je tu osazeno, však dostanete mnohé kolemjdoucí do rozpaků.

Výstavba sloupů na centrálních prostranstvích byla intenzivní v katolických zemí hlavně v sedmnáctém a osmnáctém století. Tyto prvky často drobné, ale díky umístění viditelné barokní architektury se staly významným výrazovým prostředkem katolické víry. A ani v Čechách snad nebylo jediného významnějšího sídla, kde by takový sloup nebyl.

Dělení staveb

Správně nedělíme tyto stavby na morové a mariánské, ale na sloupy Panny Marie (mariánské) a sloupy Nejsvětější Trojice (trojiční) podle jejich zasvěcení a provedení.

Trojiční sloupy bývaly zasvěceny Nejsvětější trojici – Otci, Synu i Duchu svatému. Mariánské sloupy byly spojovány s mariánským kultem a zároveň však mohly být i stavěny jako ochrana před morem, či poděkování za konec epidemie. Panna Marie je totiž patronkou nemocných, a tak byla často při morové vlně žádána o pomoc. Že v Havlíčkově Brodě se jedná též o morový sloup není pochyb. Důkazem je nenápadná malá soška sv. Rozálie, která je jednou z nejvýznamnějších patronek v boji s touto chorobou. Zpodobňována bývá jako ležící žena ve stylizované jeskyni.

Svoji polohu má sloup situovanou do obrácené úhlopříčné osy spojující jihozápadní roh (ústí Svatovojtěšské ulice) s rohem severovýchodním u Rubešova náměstí. Protneme- li pomyslnou přímkou sloup s barokní kašnou, navede nás to do uličky končící v jižní straně náměstí. To jistě nebylo náhodné. V době jeho stavby na náměstí zeleň nebyla, a tak se lze domnívat, že mariánská socha měla stát ve směru pohledu, ať jste na náměstí vstoupili odkudkoliv.

„Na vrcholu se nachází Panna Marie Vítězná a na podstavcích sochy zemských a městských patronů – sv. Václava, sv. Jana Nepomuckého, sv Floriana a sv. Ondřeje. Ve výklenku pak stojí malá soška svaté Rozálie. Mariánský sloup byl postaven v období let 1702 – 1717 pravděpodobně G. B. Bullou z Chrudimi (autor i mohutného sloupu v Hradci Králové – pozn. red.),“ stojí na internetových stránkách havlíčkobrodského muzea Vysočiny.

Ohrožení po vzniku republiky

Během svojí existence byla stavba v prvním období po vzniku samostatného Československa vážně ohrožena. Při hledání vhodného místa pro umístění sochy Karla Havlíčka Borovského bylo vážně uvažováno o odstranění sloupu. Možná se rada města inspirovala příkladem davové demolice mariánského sloupu ze 3. listopadu 1918 z pražského Staroměstského náměstí. Naštěstí zásahem uznávaného konzervátora Zdenka Wirtha bylo stržení památky zabráněno. Socha Karla Havlíčka si nakonec v roce 1924 našla důstojné místo v městském parku a sloup zůstal na svém místě uchován i pro další generace.

Příště: historie podloubí na havlíčkobrodském náměstí.

Libor Honzárek, Jakub Janáček

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení