VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturák v Libici je na prodej, téměř za čtyři miliony korun

Libice nad Doubravou – Koupit či nekoupit. Toto dilema budou v pátek večer řešit zastupitelé obecního úřadu v Libici nad Doubravou.

10.2.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv

Ve hře je místní kulturní dům, který chce jeho současný majitel odprodat obci za částku 3,8 milionu korun.

Podle starosty Václava Venhauera je obecní zastupitelstvo v nezáviděníhodné situaci. Na jedné straně by bylo dobře kulturní dům pro potřeby obce zachovat, ale částka, kterou za ni majitel požaduje je vysoká a přesahuje možnosti obecní poklady.

Obec vyhlásila anketu

Proto si zastupitelé netroufají celou záležitost rozhodnout sami, ale požádali formou ankety občany o spolupráci. „Rozeslali jsme celkem 719 anketních lístků, kde se mohli občané k případné koupi vyjádřit a zároveň navrhnout, jakým způsobem by měl být kulturní dům do budoucna využit, pokud se ho rozhodneme koupit. Anketních lístků se vrátily necelé dvě stovky. My jsme ale s takovou odezvou spokojení. Potěšilo nás, že aspoň část občanů Libice je ochotna zapojit se do veřejného dění,“ podotkl starosta Venhauer.

Názory jednotlivých účastníků ankety se podle obecního úřadu v Libici různí. Někdo byl koupi kulturního domu podpořil. Opačný názor zněl nekupovat. Další, poměrně vysoké procento hlasujících by bylo pro koupi, ovšem za podmínek, že majitel půjde s cenou výrazně dolů, a to nejméně o polovinu.
„Pokud bychom kulturní dům opravdu koupili, byla by to spíš služba veřejnosti, abychom v Libici měli nějaký objekt, který by sloužil kulturnímu a společenskému vyžití. Provozem kulturního domu bychom sotva zbohatli,“ konstatoval starosta.„Osobně bych byl pro, aby Libice nad Doubravou kulturní dům koupila, ovšem za podmínek, že majitel půjde s cenou dolů. Cena 3,8 milionů korun se mi ale zdá přemrštěná, když to porovnám s cenou, za kterou se prodával libický zámek,“ vyjádřil se například Jaroslav Stehno předseda mysliveckého sdružení Bříza Libice nad Doubravou.

Jak dodal myslivci by rozhodně uvítali, kdyby Libice nad Doubravou měla nějaké kulturní zařízení, kde by se daly pořádat společenské akce. Téhož názoru jsou i libičtí hasiči.

„Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby v Libici bylo nějaké důstojné kulturní zázemí, které by sloužilo ke společenským aktivitám, ale ne za každou cenu,“ zdůraznil Pavel Rutch z libického sboru dobrovolných hasičů.

Jak upřesnil, obec Libice by kvůli koupi kulturního domu neměla v žádném případě zabřednout do dluhů a půjček. Už proto, že Libice v současné době splácí úvěr, který si vzala na vybudování stavebních parcel.

Majitelem kulturního domu je Luboš Kruml, který v Libici provozuje ještě jeden objekt, a sice rekreační zařízení Pilnův statek. Majitele kulturního domu jsme kontaktovali telefonicky, esemes zprávou i e-mailem, ale na zprávy a vzkazy nereagoval. Jestli kulturní dům v Libici nakonec změní majitele, rozhodnou zastupitelé v pátek 10. února večer na veřejném zasedání.

Libice nad Doubravou není sama, kdo řeší majetkové vztahy kolem kulturních zařízení, které mohou být někdy i velmi bouřlivé.

Například prodej kulturního domu KD Ostrov rozvířil veřejné mínění v Havlíčkově Brodě, protože většinový vlastník budovy město z prodeje kulturního zařízení úplně vyřadil.

Autor: Štěpánka Saadouni

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení