VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parcela pro stavbu nové spořitelny? To byl složitý rébus

Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ – Reprezentativní, moderní, okázalá. Taková měla být nová budova Spořitelny města Německého Brodu, pobočka Národní banky Československé, pro kterou se začalo hledat místo v prvních letech existence mladé republiky.

10.2.2012
SDÍLEJ:

Takto vypadal roh Havlíčkova náměstí, kde se dnes nachází budova Komerční banky, ve dvacátých letech minulého století.Foto: Státní okresní archiv Havlíčkův Brod

Těmto potřebám mohly ale vyhovovat pouze parcely v samotném centru Brodu.

Mezi vedením spořitelny a radou města tak byla vedena intenzivní diskuse, kde že by ústav mohl vyrůst. Z dokumentů lze jednoznačně usoudit, že vedení Německého Brodu bylo výstavbě velmi nakloněno.

Už jen těžko jde dnes odhadnout, zda pro radu byly hlavním důvodem k podpoře argumenty investora nebo jejich touha po moderní novostavbě, která neměla v samotném nitru města obdoby.

Jenže najít vhodný prostor byl velký problém. Vytipovány byly hned tři lokality, které připadaly v úvahu. V prvním případě se jednalo o Dolní ulici, kde si při vyústění Žižkovy ulice spořitelna smluvně zajistila dva domy, které chtěla nechat zbourat.

Tento záměr radnice kvitovala s povděkem. V dopise z listopadu 1928 pro Ředitelství spořitelny kromě jiného stojí: „…koupí domů číslo 147 a 148 získala by spořitelna místo stavební v nejživější části města a zároveň by prokázala velmi cennou službu obci, kdy uvolnila by se komunikace při vyústění Žižkovy ulice…“.

Neústupní úředníci

Jenže požadavek Okresního úřadu na dodržení minimální šířky ulice po dostavbě budovy v parametru 9 a půl metru byl nepřekonatelný. Marně radní apelovali na výrazné zlepšení úzkého vyústění z pouhých pěti a půl metru na konečných osm a připomínali, že tu rok od roku stoupá provoz automobilů a že jsou zde chodci velmi ohroženi. Správa státních silnic se obměkčit nedala a výstavba spořitelny tím padla.

Další lokalitou byly parcely dvou domů na náměstí nad dnešním Městským úřadem. Oba objekty byly ve vlastnictví Spořitelny a tak bylo rozhodnuto o uspořádání architektonické soutěže. Ani městská rada nebyla proti za podmínky že, „stavba bude provedena k ozdobě a nebude porušen starobylý ráz náměstí“. Jenže náklady se nakonec ukázaly tak vysoké, že se s projektem ani nezačalo.

Městská spořitelna si nakonec vybrala domy na jihovýchodní straně náměstí s čísly 92 a 93. V prosinci 1930 byla vypsána soutěž o návrh, kterou vyhrál známý funkcionalistický pražský architekt, František Albert Libra.

Potlačení detailu

„Navrhl architekturu puristickou a strohou, bez zdobného detailu, tak, jak z dispozice vyplývá. Nejprostší myslitelnou komposicí hmoty vhodně se vsouvá do siluety náměstí, potlačením jakéhokoliv detailu vyhýbá se nebezpečí rušivého dojmu, jakým by mohl působiti v prostředí XVI. nebo XVII. věku. Snad došel až k nejzažšímu extrému,“ píše ve svém hodnocení posuzovatel návrhů, profesor Šantrůček, který stavbu doporučil.

Přípravy se rychle rozběhly, jisté pochybnosti se sice ještě vyskytly na jaře 1931 při místním šetření ve věci zbourání dvou historických domů, kde se do poloviny devatenáctého století také nacházelo podloubí. V podstatě už však je rozhodnuto.

Stavba Městské spořitelny, která byla 3. června 1931 zahájena a s posledním dnem následujícího roku dokončena, je jistě příkladem kvalitní moderní stavby od jednoho z našich nejlepších funkcionalistických architektů. Svým situováním však již osmdesát let vyvolává u mnohých občanů rozpaky. Naši pozornost a obdiv si však zaslouží.

Příště: budova Husova sboru v Havlíčkově Brodě.

Libor Honzárek, Jakub Janáček

10.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení