VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tříkrálová sbírka: Přibyslav drží už několik let rekord v dobročinnosti

Přibyslav – Rekordmanem v dobročinnosti je přibyslavská farnost. V letošní Tříkrálové sbírce odevzdala do pokladniček Oblastní charity 190 023 korun.

15.2.2012
SDÍLEJ:

Podle koordinátora Tříkrálové sbírky v přibyslavské farnosti Michaela Omese (vpravo), je k úspěchu třeba dvou podstatných faktorů. Aktivita samotných koledníků, neboť Přibyslavsko sbírkou doslova žije a především štědrost dárců. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Tím na pomyslném žebříčku dárců obsadila první místo.

Přibyslav dává do charitních pokladniček rekordní částky už léta. Loni to bylo více než 180 tisíc korun, předloni přes 170 tisíc korun. V porovnání s výsledky Tříkrálové sbírky například v Havlíčkově Brodě je to důvod k zamyšlení. „Do Tříkrálové sbírky přispívám každý rok. Myslím, že je to jedna z mála sbírek, kde se nemusím bát, že ji někdo rozkrade,“ nechal se slyšet pan Josef, podnikatel z Přibyslavska.

Podle koordinátora Tříkrálové sbírky v Přibyslavi, Michela Omese, za úspěch vděčí sbírka na Přibyslavsku několika důležitým faktorům.

Recept na úspěch

„Zapojuje se velký počet koledníků. Přibyslavsko Tříkrálovou sbírkou doslova žije. Druhým šťastným krokem je vstřícnost těch, které tříkráloví koledníci osloví. Proto je důležité, aby v určité obci nebo ulici chodili koledovat místní, které obyvatelé znají,“ zdůrazňuje Omes.

Podstatné podle jeho názoru je i to, že Tříkrálová sbírka je konaná celostátně pod záštitou Katolické charity, což je pro dárce signálem, že peníze jsou určeny na dobrou věc a nebudou zneužity. Určitou roli ale také podle Omese hraje religióznost, kdy si dárci daleko víc uvědomují morální poslání celé věci. To potvrzuje i přibyslavský farář Zdeněk Kubeš. „Přibyslav a sousední Polná skutečně patří k městům, kde je poměrně značný počet věřících, kteří jsou k charitativním aktivitám vstřícnější. Podle mého názoru je důležité i to, jak dobře je v Přibyslavi Tříkrálová sbírka připravena, díky jejímu koordinátorovi Michaelu Omesovi,“ míní přibyslavský farář. Pozitivní dojem z „Tříkrálového koledování“ má ještě dnes Luděk Rezničenko, který vedl skupinku koledníků v přibyslavské místní části Poříčí.

„Dát koledníky dohromady nebyl žádný problém a reakce místních byly skvělé. Dárci byli štědří. Někteří neváhali hodit do pokladničky i několik set korun,“ zdůraznil Rezničenko. „Přibyslavská farnost v rámci havlíčkobrodsko - humpoleckého vikariátu odevzdává do charitních pokladniček Tříkrálové sbírky nejvyšší částky několik let, je to už tradice,“ potvrdila koordinátorka sbírky, Ludmila Kazdová.

Venkov je štědřejší

Jak vysvětluje, nejen že na venkově jsou dárci mnohem štědřejší, neboť zde žije větší počet aktivních věřících, ale i organizace sbírky v přibyslavské farnosti je perfektní.

„Ve velkých městech, jako je Havlíčkův Brod, hraje roli anonymita a nedůvěra. Zajistit potřebný počet koledníků není lehké, nebýt skautů. Mám i tu zkušenost, že městské děti koledovat nechtějí a charitativní sbírku nazývají moderní žebrotou,“ povzdechne si koordinátorka.

Jak štědrá byla sbírka
Konečný výsledek Tříkrálové sbírky v havlíčkobrodském a humpoleckém vikariátu je 1 433 666 Kč, což je zhruba o 20 tisíc více než loni. Do ulic měst a obcí se vydala necelá tisícovka koledníků se 330 zapečetěnými pokladničkami.Nejvíce se vybralo tradičně v přibyslavské farnosti, a to 190 023 Kč. Druhou nejštědřejší farností byla Polná s částkou 158 510 Kč a třetí Velká Losenice s částkou 128 055 Kč. V Havlíčkově Brodě koledníčci vykoledovali 124 033 Kč.
Zdroj: Oblastní charita

Autor: Štěpánka Saadouni

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení