VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova Husova sboru ve svých útrobách hostila i operu

Havlíčkův Brod /FOTOGALERIE/ – Funkcionalismus se jako nový architektonický sloh započal uplatňovat ve dvacátých létech minulého století nejen v hlavních sídlech Československa, ale také v menších městech naší vlasti.

17.2.2012
SDÍLEJ:

Budova Husova sboru.Foto: Ivo Havlík

A tehdejší Německý Brod byl příkladem města, které se dočkalo realizace hned několika funkcionalistických staveb.

To jsme ostatně v našem seriálu o památkách Havlíčkobrodska zjistili již minulý týden, kdy jsme si představili Librovu budovu dnešní Komerční banky z roku 1931.

Ještě starší stavbou funkcionalistického typu však je církevní objekt Husova sboru postavený v roce 1927 mezi ulicemi Kobzinové a Dobrovského.

Funkcionalistické budovy bývají strohé, zbavené okázalosti a zdobného, strojeného detailu. V žádném případě nemohou být označovány jako neumělecké, spíše naopak. Husův sbor v Havlíčkově Brodě je možno určitě označit jako stavbu povedenou, velmi dobře zapadající do prostoru a sousedství okolních staveb klášterního areálu, či národní kulturní památky Štáflovy chalupy.

Původní místo pro stavbu však nebylo určeno v místě takzvaného Horního předměstí. Stavba měla být zahájena u potoka Žabinec, ale složitá situace způsobená vylitím vod tohoto toku vedla investora – Církev československou – ke změně lokality. Došlo k urychlenému jednání o výkupu starého domu s číslem popisným čtrnáct i s přilehlou parcelou u Dobrovského ulice a k připravování projektové dokumentace.

Projekt velmi rychle zpracoval místní stavitel František Liška. A ten ji pojal svým způsobem novátorsky. Funkcionalistické prvky moderní stavby byly poměrně okázalé a jistě se v konzervativním Brodě setkávaly s rozpaky. Strohost a střídmost exteriéru i interiéru však ideálně vyhovovala potřebám Náboženské obce Církve československé. Velmi zajímavý je bezesporu fakt, že nakonec stavbu oproti logickému očekávání, nerealizovala v roce 1927 firma stavitele Lišky, která jí prakticky celou navrhla, ale naopak její velký konkurent – firma Josefa Šupicha. Prokop Šupich (syn Josefa) v roce 1927 projekt výstavby nakonec drobně pozměnil, což je vidět třeba na detailech půdorysu i hlavního průčelí a stavbu následně úspěšně dokončil.

Přednášky i opera

Budova má obdélný půdorys s věžovou odstupňovanou zvonicí. V podélném směru je objekt osazen ve svahu, což umožňuje ze severu přímý vstup do modlitebny a naopak z jihu rovnou do velkého sálu, známého jako kolumbárium (prostoru pro ukládání uren). To však bylo zřízeno až v roce 1940, do té doby byl sál využíván pro přednášky či koncerty. Ve třicátých letech se zde hrávala i opera.

V předsíni kolumbária se nachází cenný obraz Krista od havlíčkobrodského malíře Jana Jůzla. Stavba Husova sboru je příkladem kvalitní moderní architektury, která svým provedením a originální koncepcí přesahuje regionální význam. Právem je registrována jako nemovitá památka. Příště: dvě „Binkovy“ vily v Krucemburku.

Libor Honzárek, Jakub Janáček

Autor: Jakub Janáček

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení