Dny otevřených ateliérů se na Vysočině konají již po třetí – letos o víkendu 5. a 6. října. Ateliéry a dílny se tentokrát otevřely v rámci celé Vysočiny na 130 adresách a jejich návštěvníkům se představila díla téměř dvou stovek výtvarníků a uměleckých řemeslníků.

Zbraň australských domorodců

„Z pohledu statistiky jsou mezi nimi opět nejvíce zastoupeni malíři a grafici, ale milovníci umění si mohli prohlédnout i dílny třinácti řezbářů a sochařů, osm sklářských ateliérů i několik hutí," informoval za realizační tým František Štibor.

Nabídka byla pestrá a místy skutečně originální. To, že se legendární zbraň australských domorodců dá pořídit i v Čechách, přesvědčil v sobotu v havlíčkobrodské kavárně U Notáře  Pavel Doležal z Havlíčkova Brodu. „Pro mě výroba bumerangů není práce, ale spíš koníček a sériovou výrobu rozhodně rozjíždět nehodlám," konstatoval Pavel Doležal. První bumerang si pořídil před patnácti lety. Když se mu dlouhým používáním poškodil, rozhodl se Pavel, že si vyrobí bumerang vlastní. Zatím jich vyrobil asi 150, jak zdůraznil, tato výroba není o umění, ale o znalostech fyziky a techniky.

V Čechách je tato podivná dřevěná zbraň  velkou neznámou. V celé ČR existuje snad jen 30 až 40 lidí, kteří se výrobou bumerangů hlavně pro svoji potřebu zabývají a dovedou je používat. „Základem všeho  je bumerang správně vyladit, což znamená neustále zkoušet a zkoušet, upravovat a vyvažovat," prozradil Pavel. Materiály na výrobu bumerangů jsou různé. Dřevo, překližka, umělé hmoty. Špičkové technologie zahrnují plast, pryskyřice, polykarbonáty, laminát a kompozitní materiály.

Záleží i na velikosti. Práce na výrobě bumerangu může trvat pár hodin nebo i dnů. Jak prozradil Pavel Doležal, existuje v ČR dokonce spolek bumerangistů, který pořádá setkání a závody. někteří jezdí na soutěže i do zahraničí.

Bumerang byl vynalezen přibližně před 15000 lety a zůstává hádankou pro vědce a inženýry. Rusty Harding, letecký technik ve výslužbě a nyní pověstný výrobce bumerangů, prohlásil, že je více proměnných, ovlivňujících let bumerangu, než při letu na měsíc a zpět.

Hádanka, kterou je třeba vyřešit

Podle Pavla Doležala bumerangisté vychutnávají rádi onen  velmi posilující, radostný pocit moci  donutit malý předmět k magickému návratu do ruky. Mnoho bumerangistů přistupuje k jejich házení jako k hádance, kterou mají za úkol vyřešit.
Podle Pavla Doležala přitahuje tento zvláštní předmět,  nejen  sportovce, milovníky cestování, ale i lidi na první pohled ryze praktické, právníky  a inženýry.

Bumeranging je dokonce soutěžní sport, ve kterém se pořádají národní i světová mistrovství v několika disciplínách: přesnost, australské kolečko, nejdéle ve vzduchu, štafeta, rychlost, či trikové chytání.