Celkem 165 nakladatelů přivezlo do Havlíčkova Brodu stovky novinek. Samozřejmostí byl i doprovodný program, který obsahoval jak výstavy, tak i koncert. Rozdávaly se literární ceny, došlo i na pozorování slunce.

Bezesporu nejzajímavější osobou letošního veletrhu byl čínský básník Yang Lian. „Nenávidím čínskou vlajku. Protože její symboly jsou v přímém rozporu s tím, co se v této zemi děje. Současná Čína v sobě koncentruje to nejhorší z komunismu i to nejhorší z kapitalismu," konstatoval básník, který v současné době žije v exilu v Berlíně. Na veletrhu představil svoje básně v čínštině, za vydatné podpory překladatelů Zuzany Li a Denise Molčanova.

Nováčci i matadoři

Návštěvníkům představili svou tvůrčí produkci jak naprostí nováčci, tak i zkušení matadoři. Spisovatelé sdružení v PEN klubu prodej svých knih věnovali na podporu činnosti Výboru pro vězněné spisovatele a na podporu spisovatelů, kterým se podařilo uprchnout ze severní Koreje.

Další knihu ze série četnických příběhů pod názvem Četnické pohádky pro dospělé, představil při autogramiádě Michal Dlouhý. „O prvorepublikové četnictvo jsem se zajímal už léta. Napsal jsem několik knih Příběhů z pátrací služby, které jsem našel v archivech a které jsou hodně podobné populárnímu televiznímu seriálu," prozradil policejní odborník, jehož snahou je rehabilitovat prvorepublikové četnictvo.

Svoji zbrusu novou knihu Levhartice představila na veletrhu spisovatelka Iva Pekárková, která ráda nazývá věci pravým jménem a ve vyjadřování si někdy nebere servítky. Hrdinkou příběhu je průměrná Češka, které se rozpadlo manželství a ona si citové trauma léčí pobytem v Anglii, množstvím erotických dobrodružství, aby se nakonec stala manželkou „po africku."
Svou novou knihu Alfa Centauri plnou košatých imaginací a spletitých příběhů uvedl  jeden z nejpřekládanějších českých spisovatelů Jiří Kratochvil.

Do zcela jiného světa pozvala návštěvníky veletrhu  Astronomická společnost Jihlava.  Prostřednictvím soustavy dalekohledů všech velikostí umístěných před KD Ostrov mohli zájemci pozorovat, co se zrovna děje na daleko slunci.
„Naším cílem je propagovat astronomii nikoliv jako suchopárnou vědu, ale zajímavou aktivitu pro veřejnost," prozradil za mladé astronomy Miloš Podařil.