„Zatím ještě žádný nováček nepřišel," sdělila Deníku krátce po desáté hodině Stanislava Šmídová, jedna z vedoucích oddílu.( Kromě ní se skautům věnuje  ve volném čase také Václav Čepl, Bohuslav Losenický, Renata a Zbyněk Tvrdíkovi). Tak byl aspoň čas si o vodních skautech a jejich aktivitách trochu popovídat.

Ve skautu se žádná nuda netrpí

Podle vedoucího Bohuslava Losenického byl oddíl založen v roce 1990. V současné době má zhruba sedmnáct členů. Jedním z nich je například usměvavá školačka  Šárka. Ve skautu je asi rok a půl.

„Skautský oddíl mi doporučila kamarádka. Sama chodila do skautu a vždycky mi líčila, jak výborné akce skauti pořádají. Tak jsem si přihlásila taky. Jezdíme na tábory, na výlety. Dříve jsem chodila maximálně do Sokola," prozradila malá skautka.

Podle Stanislavy Šmídové  se vodní skauti v Přibyslavi scházejí  jednou za týden ve své klubovně.

Jednou měsíčně pořádají celovíkendový pobyt na základně i s nocováním. Jezdí na výlety na skautskou chatu do Nížkova u Přibyslavi, chodí na tůry do přírody, sázejí stromy. V létě pořádají  vodácké tábory, spojené například se sjezdem řeky Sázavy. „Jsme vodní skauti, tudíž se naši členové učí pádlovat a ovládat loď," upřesnil Bohuslav Losenický.

V zimě se ve skautské klubovně konají výtvarné dílny a kurzy ručních prací. K oblíbeným akcím patří také například Vodní opičiny, spojené s otvíráním a zavíráním řeky Sázavy. Nicméně skautská základna se, co do počtu, v poslední době snižuje. Menší skauti odrůstají, nebo odcházejí k jiným oddílům.

„Proto zveme děti z Přibyslavi na návštěvu do skautské klubovny. I když se nechtějí stát skauty, mohou se bez problémů účastnit našich společných akcí a vyplnit tak volný čas," podotkla  Šmídová.  Jak dodala, čeká přibyslavské skauty v příštím roce náročná akce. Příprava cesty až do dalekého Japonska.

„Jednou za čtyři roky se koná skautská akce pod názvem jamboree. Je to velké skautské setkání na mezinárodní úrovni. To příští se bude konat roku 2015 v Japonsku," vysvětlila Šmídová. Z přibyslavského oddílu se setkání zúčastní čtyři členové. „Podmínkou je, aby skauti znali angličtinu, aby jim bylo mezi deseti a osmnácti lety. Přihlásit se může prakticky každý, kdo má zájem," upřesnila vedoucí  Renata Tvrdíková.

Ovšem účast je finančně náročná. Zájemci musejí složit předem poměrně vysokou částku.

„Město Přibyslav poskytlo skautům sponzorský dar. Vstříc nám vyšla obec Olešenka, oslovili jsme některé soukromé firmy. Navíc dívky, které chtějí do Japonska jet, si napekly perničky. V prosinci je o Mikuláši prodávaly. Aspoň se naučí, že nic není zadamo," konstatovala Stanislava Šmídová.

Co je janboree?

Jamboreeje velké skautské setkání pořádané na národní nebo mezinárodní úrovni.

První světové skautské jamboree proběhlo roku 1920 ve Spojeném království. Od té doby proběhlo celkem 21 celosvětových jamboree v různých zemích světa, a to každé 4 roky (až na výjimky). Poslední konané Jamboree bylo 22nd World Scout Jamboree v roce 2011 ve Švédsku u Rinkaby.

Hlavním smyslem Jamboree je poznávání lidí různých národností, kultur, jazyků a náboženství a je to velká příležitost pro skauty jak poznat spoustu nových přátel, mnohdy na celý život. Zároveň skauti ukazují celému světu to, co už chtěl zakladatel Baden - Powell: přátelství všech lidí bez rozdílu pohlaví, národnosti, jazyka nebo vyznání.

Na Jamboree se skauti nejenom seznamují a hrají hry, ale také se vzdělávají vtipnou formou a hrou ve věcech globálních problémů (odpad, diskriminace, lidská práva) nebo si zkoušejí různé pokusy a zajímavosti. Zároveň prezentují svou zemi. Čeští skauti se prezentují kromě tradičních jídel, řemesel a tanců také podsadovými stany, které vymysleli na začátku 20. století čeští skauti. Jde o stany s dřevěnou základnou a dvěma postelemi, které způsobují opravdovou zvědavost mezi ostatními skauty z celého světa.

Název „jamboree" vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladatel světového skautského hnutí. Údajně je to složenina ze svahilského přátelského pozdravu jambo a slova corroboree, pocházejícího z domorodých australských jazyků, které znamená "slavnostní setkání". Možných etymologií slova je ale více - dle různých názorů pochází z hindštiny, svahilštiny nebo z jazyků původních obyvatel severní Ameriky.