VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak to bylo s náboženskými bratrstvy

Havlíčkobrodsko – Mezi zajímavé příspěvky 27. sborníku Havlíčkobrodsko, který v závěru loňského roku vydalo Muzeum Vysočiny v Havlíčkově Brodě spolu s Moravským zemským archivem v Brně – Státním okresním archivem Havlíčkův Brod, patří fundovaná studie „Náboženské bratrstvo při kostele narození sv. Jana Křtitele v Přibyslavi". Napsal ji knihovník Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě Aleš Veselý.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Portrét tohoto děkana z roku 1762 zdobí pracovnu faráře Zdeňka Kubeše v Přibyslavi. V pozadí podobizny neznámý malíř zachytil přibyslavský kostel s farou před požárem v roce 1767. Varhánek zemřel 20. prosince 1779 v Polné a tam je v děkanském chrámu pochoFoto: Repro: GVU Havlíčkův Brod

Na titulní straně sborníku Veselého studii ilustruje čtvrt století stará podobizna Josefa Jakuba Varhánka, od roku 1730 prvního katolického kaplana po husitských válkách v Přibyslavi.  Varhánek začínal jako kaplan v Polné a (Havlíčkově) Borové, byl farářem ve Ždírci u Jihlavy a ve Šlapanově. Od roku 1739 pětatřicet(!) let působil v Přibyslavi.  „Zde zahájil rozsáhlou protireformační činnost, o jejímž průběhu se dochovalo několik zpráv včetně výslechů osob podezřelých z pašování a distribuce nekatolických knih," uvádí Veselý a ve Sborníku přináší kopii podpisů arcibiskupského vikáře Andrase Leopolda Schaffera z Německého Brodu a faráře Varhánka na protokolu z výslechu tajného nekatolíka Jakuba Rampla z Přibyslavi v roce 1740.

Spolu s působením Varhánka Veselý mapuje činnost náboženského sdružení, které v 18. století vzniklo na polensko-přibyslavském panství.  Již dříve se v Přibyslavi muselo vždy 4. října sloužit rekviem za kardinála Františka Dietrichštejna; moravský Richelieu touto povinností podmínil privilégia daná městu v roce 1631. O bohoslužbu se staral náboženský spolek tzv. literáků. Vedle nich v přibyslavské farnosti rovněž působilo náboženské sdružení předlouhého názvu – „Smrtelných úzkostí umírajícího Krista Pána za obdržení konečné milosti a šťastné smrti".

Veselý několikrát cituje z dochovaných farních kronik a z jejich stránek dokládá, že katolická církev na Přibyslavsku reformní křesťany měla za kacíře a bludaře. Obdobně v Krucemburku byli vyšetřováni majitelé nekatolických knih. K poznání vazeb Přibyslavi a Prahy přispívá Veselého objev v pamětní knize přibyslavské farnosti – pražská měšťanka Lotke přibyslavskému kostelu darovala plátno s námětem vzkříšení mládence naimského a obraz dvanáctiletého Ježíše v chrámu.

Bratrstva zrušil císař Josef II.

Po zrušení náboženských bratrstev dekrety Josefa II. z roku 1783 přibyslavské sdružení literáků a náboženské bratrstvo zaniklo a jejich výtvarně vyvedené kancionály se prodávaly jako bezcenná makulatura. A kde skončil movitý majetek přibyslavského bratrstva? – „Pravděpodobně byl odvezen do odsvěceného kostela sv. Salvátora na Starém Městě pražském a prodán v dražbě," sděluje Aleš Veselý. Dějepisci odhadují, že náboženských bratrstev bylo v Čechách kolem stovky, na Moravě přibližně padesát.  

Autor: Redakce

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lubomír Lampíř
9

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení