VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vilémov řeší budoucnost Velké hospody, které hrozil zánik

Vilémov – O budoucnost historické Velké hospody se obával městys Vilémov. Hospoda se ocitla v opakované dražbě, hrozil její zánik. Městys se proto rozhodl objekt koupit. Nyní radní přemýšlejí, jak hospodu do budoucna smysluplně využít.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Vilémov je městys s bohatou kulturní tradicí, zpíval zde i známý operní tenor Peter DvorskýFoto: Foto:Deník/Archiv

„Velká hospoda patřila historicky rodině Provazníkových, kteří ji prodali hostinským, kteří tam provozovali hospodu. Ti ji pravděpodobně opět prodali kolem roku 2000 dalšímu majiteli z Hodonína, který skončil v exekuci, a co vím, tak nebyl nikdy dosažitelný, a nebylo jej možné kontaktovat," popsal nelehkou minulost vilémovské hospody starosta městyse Jiří Lebeda.
Hospoda se tedy dostala do opakovaných dražeb, jenže se nenašel žádný vhodný zájemce. „Městys poté kontaktoval správkyni konkurzní podstaty a projevil zájem o přímý prodej. Poté, co souhlasil věřitel, městys Velkou hospodu v únoru letošního roku koupil. V současné době je podána na katastrálním úřadě žádost o vklad. Hospoda zcela opuštěná není, provozuje ji nájemce," upřesnil starosta.

Rozhodně ne   žádná ubytovna

Jak Lebeda zdůraznil, městys Vilémov koupil budovu proto, že se obával, aby se některý potenciální kupec nerozhodl udělat z bývalé hospody například ubytovnu pro sociálně nepřizpůsobivé osoby.
„Nyní přemýšlíme, co s budovou do budoucna. Jasný záměr zatím nemáme. Chtěli bychom ji zachovat jako jednu z mála  historických budov ve středu městyse. I proto jsem oslovil ve vilémovském zpravodaji občany, aby se k budoucímu využití budovy vyjádřili," doplnil starosta Lebeda. Do koupě budovy investoval městys 760 tisíc korun, další peníze budou potřeba na rekonstrukci.
„Podle mého názoru by měla Velká hospoda zůstat hospodou. Je na skvělém místě, přímo v centru Vilémova. Kdyby se jí ujal nějaký šikovný podnikatel, který by ji zvelebil, otevřel tam třeba ještě kavárnu, bylo by to určitě Vilémovu ku prospěchu a pozvedlo by to turistický ruch," řekla například bylinkářka Simona Kulhánková.

Zcela jiný návrh má Jaroslava Dvořáková, která ve Vilémově vede spolek Boubelky. „Jednoznačně stojíme za starostou a jsme rádi, že městys hospodu koupil, byť se to třeba někomu nelíbí. Opravy budou stát hodně peněz, bez dotací se to asi neobejde. Byla by ale velká škoda, kdyby zanikla," zmínila Dvořáková.Stejně jako ostatní obyvatelé Vilémova se Dvořáková obává, aby objekt někdo nevyužil pro městys nepřijatelným způsobem, právě třeba jako ubytovnu pro nepřizpůsobivé osoby.

„ Podle mého názoru by se Velká hospoda mohla přestavět například na pečovatelské zařízení pro seniory. Populace ve Vilémově stárne, mladí odcházejí za prací jinam. Staří zůstávají doma sami, nemohou se o sebe starat, ale odejít do pečovatelského domu jinam, mimo Vilémov nechtějí, jsou tady zvyklí," navrhla Dvořáková.

Podobný osud, jako vilémovská Velká hospoda, měl ještě před několika lety například zámeček v Libici nad Doubravou. Objekt rovněž bývalí majitelé zadlužili, přivedli do dražby, zchátralá budova se stala nakonec ostudou obce, která několikrát usilovala o jeho koupi. Naštěstí zámeček zakoupila brněnská společnost Archatt, která zámeček už několik let opravuje a hodlá ho komerčně využít .
Vlastník zámečku chce dokončit rekonstrukci střechy, odvodnění zdiva a chystá otevření jedné ze zámeckých místností pro veřejnost. Aktivity společnosti Archatt podporuje městys Libice nad Doubravou, proto jí loni přispěl na opravy částkou 135 tisíc korun.
„Jedná se o potřebnou finanční spoluúčast na dotaci 
z Kraje Vysočina, o kterou vlastník  zámku požádal pro letošní rok. Vedení městyse je rádo, že zámek má, na rozdíl od minulých let, konečně vlastníka, který to s opravou budovy myslí vážně," řekl libický starosta Václav Venhauer.

Autor: Štěpánka Saadouni

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten
5

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Havlíčkobrodsko - Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální, na jejich podporu mj. poskytujeme finanční prostředky ze SFŽP ČR. Dnes byla vyhlášena již druhá výzva v této oblasti,“ říká Petr Valdman ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení