VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spory ve stacionáři trvají dál

Ledeč nad Sázavou -  Odvolání dosavadní vedoucí Ivety Vrbové a s tím související nedostatek klientů, pro které je v současné době dokončována budova za 20 milionů korun, to jsou aktuální problémy, s nimiž se nyní potýká denní stacionář pro děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením Petrklíč v Ledči nad Sázavou.

17.6.2014 1
SDÍLEJ:

Období klidu ve stacionáři Petrklíč je už minulostFoto: Foto:Deník/Archiv

Odvolání vedoucí Ivety Vrbové vyvolalo dohady a způsobilo podle Oblastní charity výrazný úbytek klientů do té doby zcela zaplněného stacionáře. „Iveta Vrbová byla odvolána ze své funkce dne 7. února 2014. Důvodem byly dlouhodobé problémy v dodržování vnitřních pravidel Oblastní charity Havlíčkův Brod v pracovněprávní oblasti. Paní Vrbová byla opakovaně v uplynulých dvou letech upozorňována na nedostatky své práce, snažili jsme se s ní komunikovat a situaci řešit. Stížnosti na její spolupráci přicházely bohužel i z dalších organizací," sdělila Anna Blažková, ředitelka Oblastní charity a dodala: „Petrklíč je 12 let jedním z projektů Oblastní charity Havlíčkův Brod. Jedná se o detašované pracoviště, proto potřebuji, aby v jeho čele stála osoba, které mohu stoprocentně věřit a spolehnout se na ni. Toto v poslední době již nebylo možné, paní Vrbová požadavky vedení nerespektovala a jednala dle své vlastní vůle."

Rozhodnutí Oblastní charity (OCH HB) se setkalo s nepochopením u řady klientů a jejich rodin. Následně došlo k ukončení většiny smluv o poskytování služeb. „Rodiče klientů vedení OCH HB obviňují z arogance. Řešení pracovněprávních záležitostí ale přísluší organizaci, zaměstnavateli a zaměstnanci. Postup nelze dopředu konzultovat s klienty ani jejich zástupci. Proto je pravdou, že jsme s rodiči klientů odvolání Ivety Vrbové předem nekonzultovali. Zodpovědnost za práci vedoucí zařízení nenesou klienti, ani jejich rodiče, ale vedení organizace. Informaci o jejím odvolání by klienti a jejich rodiče z naší strany samozřejmě dostali na plánovaném setkání," informovala mluvčí OCH HB Hana Fikarová.

Ztráta klientů

Iveta Vrbová ale podle OCH HB předešla rozhodnutí a o svém odvolání a rodiče okamžitě informovala sama. Učinila to podle mluvčí Fikarové ze svého subjektivního a ne zcela pravdivého pohledu. „Celá vzniklá situace nás mrzí o to víc, že první stížnosti na paní Vrbovou přicházely opakovaně a mnoho měsíců zpět právě od rodičů klientů, kteří dnes pro její odvolání podali výpovědi ze služeb. Obáváme se, že tento stav neprospívá nikomu a doplácí na ni nejvíce klienti, které si paní Vrbová vzala jako rukojmí pro řešení svého osobního problému. Domníváme se, že k vyhrocení celé situace nemuselo dojít," podotkla Fikarová.

O klienty by pečoval stejný a stabilní tým pracovníků jako dosud, pouze s jiným vedoucím pracovníkem. „Paní Vrbová se netajila tím, že chce ze zařízení odejít a hledá si novou práci. Tím by nastala úplně stejná situace, jen s rozdílem, že by odešla ze své vůle. Pro nás bylo a je rozhodující, aby byla klientům dále poskytována kvalitní péče. Paní Vrbová byla pouze odvolána z vedoucí funkce, mohla dále pracovat v přímé péči, než by si našla jiné zaměstnání, jak plánovala. Ovšem ponechat ji dál ve funkci vedoucí, už nebylo možné, což dosvědčuje i její velmi nestandardní reakce na odvolání z vedoucí funkce," sdělila mluvčí Fikarová

Celá situace je podle mluvčí o to smutnější, že stacionář Petrklíč se má za pár měsíců dočkat nové budovy, která splňuje parametry moderního sociálního zařízení.  Budova je po stavební stránce hotová a zbývá ji pouze vybavit.  Na její výstavbu se Oblastní charitě podařilo získat dotaci z fondů EU. „Stacionář nyní poskytuje své služby několika klientům, převážně těžce zdravotně postiženým, a chce ve své činnosti pokračovat i nadále," zdůraznila mluvčí.

Rodiče nechtěli vyšší platby

Zcela jiný názor na situaci ve stacionáři Petrklíč v Ledči nad Sázavou mají „rebelující" rodiče. „Vedení Oblastní charity tvrdí, že odvolaná vedoucí Iveta Vrbová rodiče postižených klientů zmanipulovala a používá je i děti jako rukojmí. Není to pravda. Odešli jsme sami, neboť jsme nebyli již delší dobu spokojeni s tím, jak s námi Oblastní charita jedná," sdělila Jaroslava Vavřičková.

Podle jejího názoru nebyli rodiče již delší dobu s Oblastní charitou spokojeni. „Nejde o to, že by Charita poskytovala špatné služby, na to si stěžovat nemůžeme, ale o její lidský přístup. Oblastní charita si nás neváží, nekomunikuje s námi o dosti podstatných problémech, které nás zajímají. Klienti jsou pro Charitu totéž, co housky na krámě," posteskla si Vavřičková, s tím, že stejný názor mají i další rodiče.

Podle Vavřičkové OCH HB rodičům srozumitelně a jasně nevysvětlila, podle jakého klíče či zákona o sociálních službách chce například zvyšovat platby za pobyty. „V listopadu loňského roku nám bylo sděleno, že se platby za pobyty klientů zvýší. Měla jsem na dceru platit 12 tisíc měsíčně, což přesáhlo výrazně naše možnosti. Já i další rodiče jsme se ptali, podle jakého zákona se platby zvyšují, ale ředitelka Blažková sdělila, že je to podle rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí, ovšem nevysvětlila nám příslušný zákon vůbec. Takový zákon prý vůbec neexistuje, navíc by nás zajímalo, jak je to se sponzorskými dary, které Charita dostává" sdělila rozhořčená matka.

Ona i další nespokojení sepsali stížnost na Diecézní charitu. „Koncem února loňského roku zástupci Diecéze přijeli, měli na nás jen hodinu. Jednali s námi stylem, když se vám to nelíbí, jděte, kam chcete, s tím rozestavěným stacionářem si prý Charita už nějak poradí. To nás už opravdu rozzlobilo. Na protest jsme nechali naše děti 14 dní doma a doufali, že se s Charitou domluvíme. Paní ředitelka nepřišla, odjela na dovolenou a vzkázala prý, že nás má Charita nechat vytrucovat. Navíc po nás za tu dobu, co děti nebyly ve stacionáři, žádala Charita platby za rezervované služby," popsala Jaroslava Vavřičková další vývoj sporu, který vyústil až v hromadný odchod většiny rodičů z Petrklíče. „Nebyla to paní Vrbová, kdo nás odlákal, ale my jsme sami naopak požádali bývalou vedoucí, aby nám pomohla, ujala se nás a teď čekáme, co bude dál a hledáme řešení," konstatovala Vavřičková. O situaci ve stacionáři Petrklíč a budoucnosti budovy za 20 milionů, bude jednat Kraj Vysočina.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení