VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skutečně v Havlíčkově Brodě "chcípl pes?"

Havlíčkův Brod – Letos v lednu se objevila v poštovní schránce brožura vydaná městem Havlíčkův Brod. Nemá název, pouze z titulní strany hrozí Karel Havlíček Borovský. Ani se nedivím. Kdyby ten chytrý pán, novinář Borovský, byl náš současník, tak bychom si mohli číst v místních novinách vtipné a výstižné epigramy o neschopnosti a plýtvání.

8.2.2015 2
SDÍLEJ:

Podle pověsti socha Karla havlíčka hrozí k Vídni, podle j. Hylišové dne smožná i autorům brožurkyFoto: Foto:Deník/Archiv

Jakmile dílko otevřu, objeví se na stranách 2 – 6 „Přehled kulturních a sportovních akcí na rok 2015". Začtu se s chutí, ale ta se vytrácí. Nazvat přehledem to, co se mi objeví před očima, je odvážné. Tedy kultura a sport. První akce v dubnu 2015, do té doby se nic neděje. V dubnu nás vítá Zahrada 2015, v květnu divadelní přehlídka Dospělí dětem (není jisté kdy, ale někdy začátkem května), Trh řemesel, Oslavy 70. výročí konce 2. světové války a Novinářská cena Karla Havlíčka Borovského. V červnu bude kultura obohacena o nedělní koncerty na Havlíčkově náměstí. Dlouho nic a vida, konečně září: Objeví se první a jediná akce – Běh duhové naděje (jako jediná sportovní akce ve městě je to podivné).

Pozor, září, stejně jako v květnu bude nabité, ještě nás čekají Dny evropského dědictví a Den bez aut. V říjnu Podzimní knižní veletrh a Bramborářské dny. První adventní neděli se můžeme všichni radovat u Slavnostního rozsvícení vánočního stromu a na poslední stránce, která je věnována kulturním a sportovním akcím, zachraňuje bohatý roční program v prosinci Slet Mikulášů, čertů a andělů. No kdyby si čerti chtěli tvůrce této vyčerpávající publikace odnést, možná by si toho nikdo nevšiml.

A nyní kultura. To může být velmi široký pojem, ale pokud se jedná o oficiální publikaci, pak by alespoň jakási pravidla měla být. Nepopírám, že jsou zde uvedené i významné události, ale zcela evidentně je mimo rozlišovací schopnost autorů odhadnout, co ke kulturním akcím zařadit. Tvůrci si pletou pojem „přehled" s pojmem „neseriózní stručný výtah". Tuto informační brožuru by žáci základní školy zvládli lépe. Listovala jsem dál a nestačila se divit. Ve stejném duchu je celý obsah. Je načase, aby byla co nejdříve vyhlášena grantová výzva „Revitalizace objektivních informačních toků ve městě Havlíčkův Brod". Možná by se něco změnilo, až by tady byly informační kanály oživené a objektivní. Co nepochybně do kultury patří, je hudba. V takovém přehledu by totiž rozhodně nechyběly významné kulturní události. Na jaře Stamicovy slavnosti, jenom připomenu, Jan Václav Stamic, zakladatel Mannheimské školy, se tady narodil a možná bychom si ho mohli vážit, když si ho váží i dál než jenom v Evropě.

Nechyběl by festival FESTJAZZ, který se již tři roky koná na podzim. Pořádá ho skvělý muzikant, havlíčkobrodský patriot, který zve jazzové legendy. V roce 2015 se bude festival konat počtvrté, bude mezinárodní, pro město Havlíčkův Brod to není tajemství. Stamicovy slavnosti a FESTJAZZ nejsou jednodenní výkřiky do tmy. Stamicovy slavnosti každoročně nabízejí několik koncertních večerů a FESTJAZZ je hudební festival, který přináší vždy nejméně 6 festivalových dnů. Jestli grantová výzva, kterou navrhuji, vyhlášena nebude, tak alespoň drobný námět pro tvorbu kulturních i jiných přehledů. Myslím, že by autoři takových „informačních brožurek" měli nahlédnout do žádostí o dotace, do grantů, podívat se na bývalé a budoucí akce, zapnout počítač a něco najít o osobnostech, které za jejich organizací stojí. Ptát se lidí, kteří mají o daném oboru trošku ponětí. Pak by možná stálo za to si takovou brožurku ponechat. Toto dílko s radostí vyhodím do kontejneru a budu přemýšlet nad lidmi, kteří se živí svou neschopností nebo možná schopností udělat cokoli. A budu také myslet na své město jako na řádného hospodáře. Možná bychom měli začít vnímat městský rozpočet jako rozpočet občanů města. Cena za vytvoření, vydání a distribuci této brožury k ničemu bude sice vzhledem k celkovému rozpočtu kapka v moři, ale jsou to naše vyhozené peníze. Ne, nechce se mi uvěřit, že v Havlíčkově Brodě „chcípl pes", ale brožura, kterou vydalo město Havlíčkův Brod pro své občany, se mě o tom snaží přesvědčit.  Jana Hylišová

Autor: Redakce

8.2.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení