VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Okrašlovací spolek Budoucnost vydal všechny Havlíčkovy epigramy

Havlíčkův Brod - Unikátní počin se podařil Okrašlovacímu spolku Budoucnost v Havlíčkově Brodě. Ctitelům díla Karla Havlíčka Borovského nabízí nyní zcela kompletní vydání Havlíčkových Epigramů, které bychom na knižních pultech a v antikvariátech hledali marně.

17.11.2016
SDÍLEJ:

Havlíčkovy epigramy ani dnes neztratily na aktuálnostiFoto: Foto:Deník/archiv

Jejich pozoruhodně křivohubé zrcadlo nic neztratilo ze svého provokujícího kouzla. Havlíček dokonale ovládal umění vyjádřit se stručným, satiricky vyhroceným básnickým útvarem a sám epigramy charakterizoval jako "malinké nádoby, do kterých vztek svůj nalívám, aby mi srdce nežral".

V roce 2015 Okrašlovací spolek Budoucnost v rámci projektu Křižovatky cest uskutečnil takzvanou Cestu epigramů Karla Havlíčka. Celkem 64 epigramů bylo díky pochopení majitelů domů a provozoven vystaveno za jejich okny, či výlohami. „V této souvislosti členové spolku zjistili, že Havlíčkovy epigramy nejsou téměř na trhu k mání a v antikvariátech se objevují jen sporadicky," prozradil za okrašlovací spolek analytik Jan Schneider. Nicméně poptávka po nich svědčí o tom, že Havlíčkovo dílo je živé nejen podle školních učebnic, ale i podle „neviditelné ruky trhu."

Teorie smíchu

Proto se Okrašlovací spolek rozhodl vydat Havlíčkovy epigramy vlastní péčí, což bylo prací sice namáhavou, leč radostnou. Zvlášť, když se okrašlovací spolek rozhodl ke kompletnímu vydání. Jedná se o zatím v Čechách poslední vydání Havlíčkových epigramů, které obsahuje dokonce i jeden Havlíčkův epigram, který byl napsán v němčině pod názvem Jeder lobet. Přeložila ho pečlivě Hana Formánková, přebásnil ho do češtiny Ladislav Vondrák. Epigramy byly zkompletovány péčí historika Michala Kampa, pracovníka Muzea vysočiny v Havlíčkově Brodě. Kniha obsahuje i takzvanou Smíchovou studii, kterou napsal ředitel havlíčkobrodského gymnázia Hynek Bouchal. Grafickou úpravu provedl Jiří Trachtulec, vytiskly Tiskárny Havlíčkův Brod. S vydáním se mohli poprvé seznámit čtenáři na letošním Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě. Knihy byla vydána u příležitosti 160 let od výročí úmrtí Karla Havlíčka Borovského.

Epigramy se Karel Havlíček vyrovnával se skutečností kolem sebe, která ho zneklidňovala a zlobila. Ale kolik těch epigramů vůbec bylo? „Už 40 let po Havlíčkově smrti Ladislav Quis došel k číslu 257. Základním kamenem seznamu je vlastní Havlíčkův soubor Epigramy 1845, zde užil poprvé členění, které obsahuje i nejnovější vydání okrašlovacího spolku Církvi, Králi, Vlasti, Můzám a Světu. Raný soubor Jehelníček Ludmily Češky ale je většinou ve výborech Havlíčkových epigramů opomíjen," konstatoval historik Milan Kamp.

Podstatou celé Havlíčkovy tvorby, hlavně jeho epigramů je úderný smích. „Podvratným šklebem reaguje na falešnou vznešenost takzvaných velkých dějin. Jeho smích otřásá zavedenými zkostnatělými a všeobecně uznávanými normami. Havlíček se ale nechce ve svých epigramech posmívat, naopak používá smích k tomu, aby adresáty svých veršů probudil ze snílkovství či z občanské lenosti," shrnul podstatu Havlíčkovy tvorbu ředitel gymnázia Hynek Bouchal.

Nedělejme si iluze, že kdyby se Karel Havlíček probudil do současnosti, byl by jeho postoj diametrálně odlišný. Podle Jana Schneidera rozhodně nebyl. Havlíček by byl dle jeho soudu s vysokou pravděpodobností stejně ironický, odvážný, drzý, kriticky nekorektní vůči nesmyslným zákonům, nabubřelým politikům, jejich normám a nařízením. Zákony a nařízení Evropské Unie by pro jeho satirickou tvorbu byly doslova zlatým dolem. Svým smíchem by provokoval i dnes, jeho život by byl zřejmě stejně krušný jako za Rakouska-Uherska. I dnes by byl jedněmi milován a obdivován, druhými naopak zatracován a nenáviděn.
Havlíčkovy Epigramy vydal Okrašlovací spolek budoucnost nákladem 1500 kusů.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení