VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Advent zahájí koncert v památném kostele

Stříbrné Hory – Adventní koncert Scholy sv. Prokopa ze Žďáru nad Sázavou se bude konat v neděli prvního prosince ve 14 hodin v kostele sv. Kateřiny Alexandrijské ve Stříbrných Horách.

30.11.2013
SDÍLEJ:

Kostel. V současné době, po neustálém vykrádání, nejsou v kostele sv. Kateřiny žádné cenné ani historicky zajímavé předměty.Foto: Deník/archiv

První písemná zpráva pochází z roku 1265. Z listiny však vyplývá, že kostel tu byl vystavěn již mnoho let před tím. Jeho založení lze přisoudit s největší pravděpodobností německým horníkům, kteří v jeho okolí těžili stříbrnou rudu a obývali hornické sídliště nazývané Monte Herlivini (Hory Herlivinovi). Z tohoto období je známo také první jméno duchovního správce. Byl jím kněz Ditrich a správou spadalo zdejší okolí pod kolaturu přibyslavskou.

Po založení kláštera v Pohledu a velkých soudních přích byla přiřčena duchovní správa Pohledu. Ke kostelu sv. Kateřiny patřila do doby svého zániku ještě kaple na protější Utínské straně zasvěcená sv. Barboře.Při tažení husitů na Přibyslav roku 1424 byl kostelík vypálen a došlo pravděpodobně i k celkovému zániku okolního sídliště, které bylo z několika důvodů již téměř vylidněno.Až do 17.století nacházíme o kostelíku jen drobné zmínky.Větší zápis pochází až z roku 1692, kdy byla vystavěna nová věž se zvonicí (jedná se o rozpis materiálu a finančních nákladů).

Kostel začal postupně chátrat

V roce 1728 došlo z důvodů celkové zchátralosti k demolici kostela a jeho znovupostavení a o dva roky později k další úpravě vnitřního prostoru.

Na přelomu 18. a 19. století byla zamítnuta žádost o zřízení kaplanství ve Stříbrných Horách a taktéž i žádost o přifaření k městu Přibyslavi.

V 1. polovině 19. století se opět z důvodu velké zchátralosti uvažovalo o zrušení a zbourání kostela. Po několika soudních jednáních, kdy byla řešena otázka patronátu nad kostelíkem a tím ,kdo ponese náklady na opravu, bylo toto přiřčeno polenské vrchnosti, a tak se podařilo kostelík opravit a tím i zachránit pro další generace.V roce 1843 došlo ke krádeži dvou zvonů. Až do roku 1969 se neudála žádná významnější událost. V tomto roce však 6. 5 .uhodil do kostela blesk a ten vyhořel.Po následných opravách byl v roce 1972 opět otevřen a uveden do provozu.

V současné době po neustávajícím vykrádání, bohužel,  neobsahuje již žádné cenné a ani historicky zajímavé předměty či zařízení. Kostel je jednolodní s obdélníkovým půdorysem, hranolovou věží před západním průčelím, která má nízké dřevěné podsebití a šindelový stan s cibulí. Presbytář je se skosenými rohy a pravoúhlou zákristií. Z původní gotické stavby se dochoval hrotitý portál mezi podvěžím a lodí. Krytina střechy je plechová.

(hav, spi)

Autor: Redakce

30.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení