VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alkohol prodají jen s koncesí

Havlíčkobrodsko – O koncesi na prodej lihovin si musí zažádat i prodejci na Havlíčkobrodsku.

29.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pancer Václav

Volná živnost už k jejich prodeji nestačí. Pokud si nezažádají do 17. dubna, hrozí jim pokuta. Důvodem nutnosti koncese je novela živnostenského zákona, která platí od 17. října 2013.

„Nové podmínky se vztahují na všechny podnikatele, kteří se zabývají distribucí kvasného lihu, konzumního lihu, lihovin a prodejem těchto produktů, a to jak podnikatelům, tak i konečným spotřebitelům," uvedla vedoucí havlíčkobrodského živnostenské-ho úřadu Lenka Benešová.

Znamená to, že o koncesi musí požádat všichni, kdo chtějí prodávat alkohol s více než 15 procenty etanolu.  Kromě prodejců v obchodě se úprava zákona vztahuje také na podnikatele, kteří lihoviny prodávají v restauracích, hospodách či v cukrárnách.

O koncesi musí požádat také v lékárnách, kde distribuují líh.

V havlíčkobrodském Hostinci U Kroupů už koncesi mají. „Zažádali jsme si o ni už dávno. Nevím sice, jestli to něčemu pomůže, ale rozhodně to pro podnikatele není žádná překážka. Mě to stálo asi deset minut času na úřadě, byly to jenom dva papíry," řekl provozovatel hostince Tomáš Fendrych.

Na Městský úřad ve Světlé nad Sázavou už několik zájemců o koncesi také dorazilo. „Do dnešního dne mohlo být na úřadě asi tak do padesáti podnikatelů, ale je to pouze odhad," upřesnila Bohuslava Vondrušová, vedoucí odboru správního, školství a živnostenského z Městského úřadu Světlá nad Sázavou.

V Chotěboři požádala o koncesi na prodej lihovin zatím asi stovka podnikatelů a na havlíčkobrodském živnostenském úřadě vydali zhruba 170 koncesí.

Získání koncese není podmíněno žádnými zvláštními požadavky. „Stačí splnit pouze všeobecné podmínky provozování živnosti, odbornou způsobilost zákon nevyžaduje," informovala vedoucí živnostenského úřadu v Havlíčkově Brodě.

Pokud člověk navazuje na již provozovanou živnost, neplatí za žádost o koncesi ani žádný poplatek. „Pokud vstupuje do podnikání nově a ohlašuje živnost, je správní poplatek tisíc korun," řekla Vondrušová z Městského úřadu Světlá nad Sázavou.

Kolik živnostníků celkem by si mělo v havlíčkobrodském okrese o koncesi zažádat, říct nelze. „Do novely zákona byl alkohol prodáván v rámci živnosti volné, kdy specifikaci zboží nemuseli prodejci dokládat. Počet tedy nemůžeme ani odhadnout," sdělila Vondrušová.

Pokud podnikatel o koncesi nepožádá do sedmnáctého dubna, zaniká jeho právo na prodej lihovin. „Podnikateli, který by i přesto prodával líh a lihoviny, hrozí vysoká pokuta," informovala Benešová. Sankce se může pohybovat až do výše jednoho milionu korun.

Zavedením koncese na prodej lihovin by se mělo předejít dalším obětem takzvané metanolové kauzy, která v Česku propukla předloni a vyžádala si desítky obětí. V září loňského roku se počet zemřelých kvůli nebezpečnému alkoholu pohyboval okolo pěti desítek.

Od počátku prosince platí také nový zákon o povinném značení lihu. Všichni, kteří budou prodávat líh a lihoviny v maloobchodě, velkoobchodě nebo například při hostinské činnosti, mají nově za povinnost nakupovat výhradně od registrovaných distributorů nebo přímo od registrovaných osob povinných značit líh. Seznamy těchto osob jsou veřejně přístupné na internetových stránkách celní správy.

Zuzana Rodová

Autor: Redakce

29.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení