VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arboristé ošetří brodské staré aleje

Havlíčkův Brod – Podobu nezmění v nadcházejících obdobích jen zeleň a park Budoucnost v centru Havlíčkova Brodu, ale také některá městská stromořadí.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Alej u Cihláře.Foto: Deník/archiv

Radnice totiž hodlá revitalizovat i letité aleje v lokalitách Rozkošské ulice, U Cihláře a Vlkovska. Potvrdil to radní Libor Honzárek s tím, že město předloží příslušný projekt ještě v průběhu listopadu úředníkům operačního programu Životní prostředí. Právě ten by měl radnici pomoci s financováním.

„Kvalitní arboristické ošetření zhruba sto let starých především lip a dubů sleduje stěžejní cíl. A tím je zvýšení bezpečnosti lidí, kteří těmito alejemi procházejí," uvedl Honzárek. Podle něj by ošetření stromů mělo stát zhruba dva miliony korun. „Spoluúčast města by dosáhla pětadvaceti procent," dodal Honzárek.

Kácení? Jen v krajním případě

Kácet se v alejích bude pouze v krajních případech. A pokud to bude nezbytně nutné, nahradí vykácené nemocné a lidem nebezpečné stromy nová výsadba.

„O revitalizaci uvedených stromořadí uvažuje vedení města již delší dobu. Hovořit o tom začalo v souvislosti s přípravou revitalizace soustavy rybníků na Cihlářském potoce," připomněl Honzárek.

Arboristé by se do alejí, které mají vysokou estetickou a krajinářskou hodnotu, měli vypravit až v roce 2014. Příští rok bude totiž vyčleněn pro administrativní přípravu včetně výběrového řízení na dodavatele.

Připomeňme, že stav sedmadvaceti nejstarších a současně i nejmohutnějších listnatých stromů nechala nedávno prověřit i radnice ve Štokách. „Jde nám o to, aby při zachování co největšího množství vitální zeleně ve Štokách nebyly žádným způsobem ohroženy životy, zdraví ani majetek lidí," uvedl starosta Štoků, Pavel Královec. Radnice  k tomu využila jednu z nejmodernějších technologií, a to impulsní tomograf Arboton.

„Z výsledků vyplynulo, že téměř všechny, a šlo hlavně o lípy srdčité, jsou zasaženy hnilobou dřeva v různém stupni. Je jasné, že například všechny čtyři lípy u hřbitova jsou v tak špatném stavu, že budou muset být pokáceny. Stejný osud s největší pravděpodobností postihne i lípu u knihovny a několik dalších v centru Štoků. Závažné poškození hnilobou ale vykazují i další lípy," řekl Královec. Ten zdůraznil, že vlastnímu pokácení, popřípadě zdravotnímu zásahu, který provede v období vegetačního klidu autorizovaná firma, budou předcházet jednání s příslušnými orgány a úřady. „Dodávám, že po případném pokácení stromů bude následovat adekvátní náhrada novou výsadbou," podotkl Královec.

Autor: Jaromír Kulhánek

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Naházej to do koše a podpoř dobrou věc

Tachograf. Řidičům, kteří manipulovali s tachografem, hrozí tresty odnětí svobody. Firmy musí platit vysoké kauce.
4

Řidiči vypínali tachograf, hrozí jim roky ve vězení

První geocyklotrasu na Vysočině otevřou v Chotěboři

Chotěboř – První geocyklotrasa v Kraji Vysočina s názvem Za vodou a geologií do Železných Hor se otevře v neděli v Chotěboři.

V Bezděkově se poběží pro charitu

Bezděkov – Jubilejní pátý ročník O pohár starosty Bezděkova, který se koná tuto sobotu 27. května od 15 hodin, oslaví pořadatelé charitou.

Děti ze sociálně slabých rodin dostanou obědy zdarma

Vysočina – Rodinám s dětmi, které se ocitly v tíživé finanční situaci, podává Kraj Vysočina pomocnou ruku v podobě potravinové pomoci.

Nový způsob sázení brambor by měl zabránit erozím půdy

Česká Bělá – Originální způsob sázení brambor předvádí zemědělci na farmě Vesa Česká Bělá a Vysočina Janovice. Ten by měl předejít erozi půdy a omezit znečišťování vod. Následky erozí v období prudkých dešťů jsou varující. Přívaly vody a bahna zaplavily před několika lety třeba Obec Oudoleň na Chotěbořsku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies