VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arboristé ošetří brodské staré aleje

Havlíčkův Brod – Podobu nezmění v nadcházejících obdobích jen zeleň a park Budoucnost v centru Havlíčkova Brodu, ale také některá městská stromořadí.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Alej u Cihláře.Foto: Deník/archiv

Radnice totiž hodlá revitalizovat i letité aleje v lokalitách Rozkošské ulice, U Cihláře a Vlkovska. Potvrdil to radní Libor Honzárek s tím, že město předloží příslušný projekt ještě v průběhu listopadu úředníkům operačního programu Životní prostředí. Právě ten by měl radnici pomoci s financováním.

„Kvalitní arboristické ošetření zhruba sto let starých především lip a dubů sleduje stěžejní cíl. A tím je zvýšení bezpečnosti lidí, kteří těmito alejemi procházejí," uvedl Honzárek. Podle něj by ošetření stromů mělo stát zhruba dva miliony korun. „Spoluúčast města by dosáhla pětadvaceti procent," dodal Honzárek.

Kácení? Jen v krajním případě

Kácet se v alejích bude pouze v krajních případech. A pokud to bude nezbytně nutné, nahradí vykácené nemocné a lidem nebezpečné stromy nová výsadba.

„O revitalizaci uvedených stromořadí uvažuje vedení města již delší dobu. Hovořit o tom začalo v souvislosti s přípravou revitalizace soustavy rybníků na Cihlářském potoce," připomněl Honzárek.

Arboristé by se do alejí, které mají vysokou estetickou a krajinářskou hodnotu, měli vypravit až v roce 2014. Příští rok bude totiž vyčleněn pro administrativní přípravu včetně výběrového řízení na dodavatele.

Připomeňme, že stav sedmadvaceti nejstarších a současně i nejmohutnějších listnatých stromů nechala nedávno prověřit i radnice ve Štokách. „Jde nám o to, aby při zachování co největšího množství vitální zeleně ve Štokách nebyly žádným způsobem ohroženy životy, zdraví ani majetek lidí," uvedl starosta Štoků, Pavel Královec. Radnice  k tomu využila jednu z nejmodernějších technologií, a to impulsní tomograf Arboton.

„Z výsledků vyplynulo, že téměř všechny, a šlo hlavně o lípy srdčité, jsou zasaženy hnilobou dřeva v různém stupni. Je jasné, že například všechny čtyři lípy u hřbitova jsou v tak špatném stavu, že budou muset být pokáceny. Stejný osud s největší pravděpodobností postihne i lípu u knihovny a několik dalších v centru Štoků. Závažné poškození hnilobou ale vykazují i další lípy," řekl Královec. Ten zdůraznil, že vlastnímu pokácení, popřípadě zdravotnímu zásahu, který provede v období vegetačního klidu autorizovaná firma, budou předcházet jednání s příslušnými orgány a úřady. „Dodávám, že po případném pokácení stromů bude následovat adekvátní náhrada novou výsadbou," podotkl Královec.

Autor: Jaromír Kulhánek

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

Uzavírka dálnice. Ilustrační foto.

Kvůli nočnímu bourání mostů se znovu zavře dálnice D1

„Nejsi v tom sám,“ šíří dobrou vůli nejlepší mladé rétorky z Vysočiny

Havlíčkův Brod - Prezentaci na špičkové úrovni si v pátek mohli vyzkoušet studenti z Vysočiny. Krajské kolo soutěže Prezentiáda hostila brodská Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně. Devět týmů středních škol se snažilo zaujmout porotu svým originálním pojetím témat Láska, sex a něžnosti nebo Nejpřínosnější vynález.

V čele vysočinské kandidátky ČSSD šlape Běhounek se Šmardou

Vysočina - Vysočinský hejtman Jiří Běhounek se dohodl se starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou, že chtějí jít do podzimních parlamentních voleb v Kraji Vysočina jako tandem. Běhounek z pozice lídra, Šmarda z druhého místa kandidátní listiny.

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny: Začínáme výběrem, těchto rad se držte

Výběr ojetého auta je činnost, kterou se většina z nás zabývá maximálně jednou za několik let. O to je ale důležitější. Snad každý přece chce, aby mu jeho nové auto sloužilo co nejlépe.

Matky s dětmi hledají práci těžko, pomáhá jim úřad práce i vstřícné podniky

Havlíčkobrodsko – Rodiče malých dětí patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zkrácených úvazků je v regionu málo a řada pohovorů ztroskotá právě na zakázané otázce „Máte dítě?". Pomocnou ruku nezaměstnaným rodičům podává i úřad práce, který pro zájemce pořádá motivační a rekvalifikační kurzy v rámci projektu Práce s rodinou na Vysočině.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies