VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arboristé ošetří brodské staré aleje

Havlíčkův Brod – Podobu nezmění v nadcházejících obdobích jen zeleň a park Budoucnost v centru Havlíčkova Brodu, ale také některá městská stromořadí.

8.11.2012
SDÍLEJ:

Alej u Cihláře.Foto: Deník/archiv

Radnice totiž hodlá revitalizovat i letité aleje v lokalitách Rozkošské ulice, U Cihláře a Vlkovska. Potvrdil to radní Libor Honzárek s tím, že město předloží příslušný projekt ještě v průběhu listopadu úředníkům operačního programu Životní prostředí. Právě ten by měl radnici pomoci s financováním.

„Kvalitní arboristické ošetření zhruba sto let starých především lip a dubů sleduje stěžejní cíl. A tím je zvýšení bezpečnosti lidí, kteří těmito alejemi procházejí," uvedl Honzárek. Podle něj by ošetření stromů mělo stát zhruba dva miliony korun. „Spoluúčast města by dosáhla pětadvaceti procent," dodal Honzárek.

Kácení? Jen v krajním případě

Kácet se v alejích bude pouze v krajních případech. A pokud to bude nezbytně nutné, nahradí vykácené nemocné a lidem nebezpečné stromy nová výsadba.

„O revitalizaci uvedených stromořadí uvažuje vedení města již delší dobu. Hovořit o tom začalo v souvislosti s přípravou revitalizace soustavy rybníků na Cihlářském potoce," připomněl Honzárek.

Arboristé by se do alejí, které mají vysokou estetickou a krajinářskou hodnotu, měli vypravit až v roce 2014. Příští rok bude totiž vyčleněn pro administrativní přípravu včetně výběrového řízení na dodavatele.

Připomeňme, že stav sedmadvaceti nejstarších a současně i nejmohutnějších listnatých stromů nechala nedávno prověřit i radnice ve Štokách. „Jde nám o to, aby při zachování co největšího množství vitální zeleně ve Štokách nebyly žádným způsobem ohroženy životy, zdraví ani majetek lidí," uvedl starosta Štoků, Pavel Královec. Radnice  k tomu využila jednu z nejmodernějších technologií, a to impulsní tomograf Arboton.

„Z výsledků vyplynulo, že téměř všechny, a šlo hlavně o lípy srdčité, jsou zasaženy hnilobou dřeva v různém stupni. Je jasné, že například všechny čtyři lípy u hřbitova jsou v tak špatném stavu, že budou muset být pokáceny. Stejný osud s největší pravděpodobností postihne i lípu u knihovny a několik dalších v centru Štoků. Závažné poškození hnilobou ale vykazují i další lípy," řekl Královec. Ten zdůraznil, že vlastnímu pokácení, popřípadě zdravotnímu zásahu, který provede v období vegetačního klidu autorizovaná firma, budou předcházet jednání s příslušnými orgány a úřady. „Dodávám, že po případném pokácení stromů bude následovat adekvátní náhrada novou výsadbou," podotkl Královec.

Autor: Jaromír Kulhánek

8.11.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevydíral jsem žalobce ani soudce, brání se bývalý voják

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Jihlava – Prezident Miloš Zeman začal svou třídenní návštěvu na Vysočině návštěvou krajského úřadu Kraje Vysočina. Zde se opět po roce setkal s krajskými zastupiteli a představiteli měst a obcí z celého kraje. Ti měli možnost se hlavy státu zeptat na to, co je zajímá, případně trápí.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Zlatý Havlíčkobrodský střevíček pro Štáflovku

Havlíčkův Brod – Svou choreografii Sluneční soustava v brodské sportovní hale předvedly dívky ze Školního sportovního klubu Základní školy Štáflova. Tato choreografie jim přinesla první místo i na celorepublikovém finále soutěže Česko se hýbe ve školách. A u poroty zvítězilo i tentokrát.

OBRAZEM: Šedé garáže krajského úřadu rozsvítili motýli ze Světlé

Světlá nad Sázavou – Podzemní garáže Krajského úřadu Vysočiny teď mají neobvyklou atrakci. Místo fádních a neútulných šedých zdí zde návštěvníci narazí na působivou sbírku motýlů. Ty jsou dílem studentů třetího ročníku oboru Bytový architekt ze Světlé nad Sázavou. Díky neonovému spreji motýli v temné chodbě doslova svítí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies