VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arnika: pokácení aleje u Ždírce je protiprávní

Praha, Ždírec nad Doubravou: Jako neuvěřitelně drastické hodnotí zástupci Arniky i místní obyvatelé pokácení aleje mezi Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem, které má na svědomí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

15.3.2013 4
SDÍLEJ:

Letitá alej padla. Vykácení stromořadí vzbudilo vlnu protestů.Foto: Deník/Libor Plíhal

Arnika zvažuje podání trestního oznámení pro maření úkolu úřední osoby z nedbalosti, zneužívání vlastnictví, případně některého trestného činu proti životnímu prostředí.

Celý případ je navíc typickou ukázkou takzvané salámové metody při obcházení zákona. Silničáři si byli dobře vědomi, že bude mít vykácení aleje významně negativní vliv na krajinný ráz a zřejmě by neprošlo procesem EIA (posuzování vlivů na životní prostředí).

Sto deset stromů

Celkem na skoro osmi kilometrech cesty padlo sto deset stromů. Navíc hrozí, že kácení bude pokračovat. Aby se mohli efektivně bránit, rozhodli se místní lidé založit občanské sdružení.

„Pro rekonstrukci silnice v majetku ŘSD byla zvolena nejpohodlnější, ale také nejhloupější metoda, kdy se nejprve vykácí všechny stromy. Je to sice snadnější, ale způsobuje to nenahraditelnou škodu na životním prostředí. Podle nás navíc v tomto případě došlo i k porušení zákona, a to hned několikrát," komentuje kácení vedoucí kampaně Zachraňme stromy Martin Skalský z Arniky. „Ředitelství silnic a dálnic nechalo zcela účelově rozdělit celou akci na menší, pro které není posouzení vlivu na životní prostředí potřeba. Arnika je přesvědčena, že došlo k porušení zákona a žádá kompetentní úřady, aby případ důkladně prošetřily a udělily přísné sankce," dodává Skalský.

S tak masivním kácením stromů nesouhlasily dvě správy CHKO – Žďárské vrchy a Železné hory. Upozorňovaly na nedostatečné posouzení vlivu záměru na krajinný ráz, neboť aleje po staletí utvářejí typický charakter české a moravské krajiny. Největší ze stromů byla lípa malolistá s obvodem kmene 97 centimetrů. Velkých a statných lip a také dubů bylo v aleji mnoho. Správa CHKO Žďárské vrchy přišla i s jedním alternativním návrhem, který ale ŘSD nevyslyšelo.

„Šokující je, že ŘSD nepočítá s žádnou náhradní výsadbou a úředníci přikývli. ŘSD argumentuje tím, že nemá ve vlastnictví potřebné pozemky. Souběžně se silnicí ovšem vede cyklistická stezka a mezi oběma komunikacemi je zjevně dost široký pás pozemků, kde by stromy bylo možné vysázet. V celé akci tak možná došlo i k dalšímu porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Ten požaduje, aby se při kácení stromů nahradila ekologická újma, která vykácením vznikne. Úřady jsou tedy povinny ukládat těm, kdo kácí, náhradní výsadby stromů," kritizuje laxnost odpovědných osob Skalský.

Stromořadí po jedné straně silnice

V případě kácení z důvodů výstavby povinnost náhradní výsadby výslovně potvrdil v obdobném případě i soud. I proto se postup ŘSD jeví jako účelový, protože do médií jako důvod kácení aleje uvádí rekonstrukce silnice, avšak v žádostech ŘSD o povolení kácení o tom není ani zmínka. Jako důvod se uvádí buď samotná poloha dřevin blízko silnice, a to zřejmě tam, kde byl stav stromů nezpochybnitelně velmi dobrý – stromy na svém místě rostou desítky let a silnice se asi rozšířila k nim, ne naopak – nebo zhoršený zdravotní stav.

K oběma správám CHKO se přidal i oblastní inspektorát Česká inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě. Všechny tři instituce požadovaly, aby bylo zachováno přinejmenším stromořadí podél jedné strany silnice, nejlépe však oboustranná alej. Krajský úřad Kraje Vysočina nařídil po zjišťovacím řízení procesu EIA provést podrobné posuzování záměru. Z webových stánek Ministerstva životního prostředí není možné zjistit, co se pak stalo – nicméně ŘSD se zřejmě nesouhlasu státních úřadů zaleklo, požadovanou přesnou dokumentaci nepředložilo, a kácení aleje se tak už dále neposuzovalo. Lze se domnívat, že záměr byl účelově rozdělen na více etap, a tím ŘSD zřejmě obešlo zákon o posuzování vlivů.

Povolení vydávaly úřady v Krucemburku i Ždírci na konci loňského roku. Povolení trpí řadou právních vad a podle právníků Arniky, kteří nyní dokumenty zkoumají, jsou nezákonná.

Sdružení proto podalo podnět ke zrušení těchto rozhodnutí pro rozpor se zákonem, přestože to bude mít už jen symbolický význam. Úřady například vůbec neposoudily funkční a estetický význam dřevin, což je podle zákona povinné. V dokumentech se uvádí, že některé dřeviny jsou v dobrém zdravotním stavu. Přesto však padlo povolení je vykácet.

Pokud navíc nebyl zdravotní stav i jen některých stromů dobrý, mělo by Ředitelství silnic a dálnic vysvětlit, jestli a jak zajistilo jejich údržbu, kterou je podle zákona povinno zajišťovat. Špatný zdravotní stav dřevin obvykle svědčí  o zanedbání péče.
Autor je mluvčí sdružení Arnika.

Kácení nebylo s CHKO Žďárské vrchy projednáno ani odsouhlaseno
Rozhodnutí ke kácení asi stovky vzrostlých stromů podél silnice mezi  Ždírcem nad Doubravou a Krucemburkem vydaly na  základě svých kompetencí obecní úřady Krucemburk a Ždírec nad Doubravou. Záměr na pokácení aleje nebyl se Správou CHKO projednán ani odsouhlasen. Správa CHKO se obecně domnívá, že v podobných případech je možné nalézt řešení, které bude respektovat jak požadavky bezpečnosti silničního provozu, tak požadavky na ochranu hodnotné zeleně.  Správa CHKO obdržela v této věci několik podnětů a bude prověřovat, zda pokácení dřevin podél silnice Ždírec nad Doubravou – Krucemburk proběhlo v souladu se zákonem o ochraně přírody.         Václav Hlaváč, vedoucí SCHKO Žďárské vrchy

Vratislav Vozník

Autor: Redakce

15.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení