VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistenční pes přijde na čtvrt milionu

Ždírec nad Doubravou – Už osm let pracuje Veronika Paldusová pro neziskovou organizaci Helppes. Ta vychovává takzvané asistenční psy pro lidi s různým zdravotním postižením.

6.12.2016
SDÍLEJ:

Malý diabetik Aleš Wasserbauer ze Ždírce nad Doubravou (vpravo) dochází už od listopadu do školy ve společnosti speciálně cvičené border kolie Dixie. Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

Naposled tato organizace věnovala asistenčního psa malému diabetikovi Aleši Wasserbauerovi ze Ždírce.

„Asistenčním psem, ať už pro člověka s tělesným postižením, nebo diabetika, se může stát vlastně každý pes, který k tomu má předpoklady. Bez ohledu na rasu a velikost. Konkrétně u diabetiků je výcvik založen na práci s pachovým polem, stejně jako u psů policejních. Protože když diabetik přichází do krizového stavu, jeho pachové pole se změní natolik, že to jeho asistenční pes okamžitě vycítí a upozorní pána, aby si vzal lék pokud zapomněl, než zkolabuje," vysvětlila Veronika s tím, že takový výcvik trvá půl až tři čtvrtě roku, podle schopnosti psa.

„Jde o to, aby pes uměl pracovat s čichem. Dobrý čich má každý pes, ale asistenční pes pro diabetika musí mít čich extrémně vyvinutý. Za rok vychováme průběžně tak patnáct psů," upřesnila Veronika.

Celá organizace Helppes je odkázaná na dary od různých sponzorů, přitom výcvik jednoho asistenčního psa stojí kolem 230 tisíc korun.

V organizaci Helppes pracují trenérky, vedoucí, různí dobrovolníci, organizace má odborné poradce z řad psychologů, psychiatrů i policie.

„Organizace existuje už patnáct let. Vychovala si 200 asistenčních psů. Já tam jsem osm let. Předpokladem pro práci trenéra je láska a cit ke zvířatům," prozradila Veronika. Helppes má sídlo ve Hvozdnicích, výcvikový areál je v pražském Motole.

Helppes, jako první organizace nejen v ČR, ale i ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členstvív mezinárodních organizacích, sdružujících poskytovatele těchto služeb: Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.

Psí profesionálové

„Helppes je jediná profesionální nezisková organizace svého druhu v České republice, která je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Helppes pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Helppes poskytuje zcela komplexní soubor souvisejících služeb – od zaškolení žadatele o speciálně vycvičeného psa, přes jeho výuku a proškolení, předání psa a secvičení se psem, až po následný servis po celou dobu aktivní služby psa, popsala činnost a poslání organizace Veronika Paldusová. Zájemce o psího pomocníka nejdřív osloví organizaci a zašle jí svou žádost.

„Po obdržení této žádosti budeme zájemce kontaktovat, požádáme o případné dodání dalších podkladů pro možnost rozhodnutí o přidělení psího pomocníka. Pozveme zájemce na setkání a pohovor se sociálním pracovníkem, metodiky výcviku, psychologem a psychiatrem, ohledně příchodu psího pomocníka do vaší rodiny, jakou změnu to pro vás a vaši rodinu bude znamenat i vaše práva a povinnosti," upřesnila Veronika.

Tento dotazník je celkem rozsáhlý, aby se zástupci Helppesu dozvěděli co nejvíce informací o postižení klienta.

Prostředí, ve kterém žije, i stylu jakým žije, aby mohli vybrat psa, který bude odpovídat potřebám postiženého i požadavkům a poté ho připravili postiženému klientovi přesně na míru.

„Jde o to, aby pán a pes tvořili skvěle fungující tým," zdůraznila Veronika. V současné době nabízí Helpes postiženým klientům hned několik plemen asistenčních psů. Retrievery, kolie, ale také různá plemena ovčáků, rovněž tak knírače, boxery, teriéry a pudly.

V současné době se na seznamu zvířecích pomocníku z Helppesu objevujei malý vodicí kůň.

Na závěr by si každý zájemce o asistenčního psa měl podle Veroniky Paldusové položit otázku, co pes přinese mě a co dám já jemu. „Tuto otázku si musí položit každý, kdo se rozhoduje, zda si pořídí psího pomocníka. Pes je živý tvor, který má své potřeby, a stane se na svém novém pánovi či jeho zákonném zástupci plně závislý po celý svůj život. Za lásku a péči, kterou svému psu věnujete, dostáváte mnohonásobně víc," konstatovala Veronika.

Autor: Štěpánka Saadouni

6.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení