VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baroko ve Světlé ožije se Santinim, jarmarkem i šlechtickým dvorem

Světlá nad Sázavou – O tři století zpátky návštěvníky zavede zámek ve Světlé nad Sázavou. V sobotu 1. července se tu uskuteční velkolepá slavnost věnovaná baroknímu období. Den slavnosti baroka lidem představí svět opulentních barokních rób, šlechtických plesů i lidových karnevalů.

30.6.2017
SDÍLEJ:

Den slavnosti baroka lidem představí svět opulentních barokních rób, šlechtických plesů i lidových karnevalů.Foto: Deník/ Archiv

Interaktivní program oživí lidová řemesla, divadlo, hudbu i dvorskou etiketu. Nebude chybět ani řinčení dobových zbraní, jarmark, kostýmované noční prohlídky nebo samotný architekt Santini, bez něhož by to nebylo to pravé baroko. Malí návštěvníci se s ním naučí postavit si vlastní dílo z 3D puzzlí nebo se mohou podílet na společném barokním obrazu.

Rok českého baroka letos vyhlásila Agentura Czech Tourism. Světelský zámek je jednou z pěti památek, které reprezentují barokní stavby na Vysočině. Letos se návštěvníkům otevřel i s kompletně opraveným barokním křídlem. Zámek Světlá je tak jedním z míst, kde se mohou lidé s tímto obdobím důvěrně seznámit. Do přepychu baroka a běžného života tehdejšího lidu teď budou moci nahlédnout díky unikátnímu interaktivnímu programu Den slavnosti baroka.

„Neskutečně bohatý program pro nás připravila věhlasná pražská scénaristka. Rozhodně bude na co se těšit. Pro návštěvníky bude připraveno osm stanovišť a každé z nich bude představovat baroko z jiného úhlu. Baroko šlechtické a baroko lidové se vším, co k tomu patří. Barokní dvůr, škola etikety, škola barokního tance, škola šermování, ale také lidová řemesla nebo karneval,“ uvedla majitelka zámku Helena Degerme.

Nemůže chybět ani nejslavnější reprezentant barokní architektury v podobě Jana Blažeje Santiniho, který bude s dětmi skládat 3D puzzle. Právě dětem se program věnuje ve vrchovaté míře.

„Prohlídky a každý program se snažíme přiblížit co nejvíce nejmenším návštěvníkům. Nechceme, aby je památka nudila, ale aby je nadchla a navíc se tu ještě něco naučili. Protože historie není nuda. A o tom bude i Den slavnosti baroka,“ vysvětluje Helena Degerme.
V rámci barokního umění budou děti v areálu světelského zámku celý den tvořit společný obraz podle předlohy barokního zátiší. „Každé dítě k tomu vytvoří příspěvek a na konci dne budeme mít fantastický výsledek. Bude to taková tvůrčí dětská práce,“ doplnila majitelka zámku.

Z polotovarů si tu děti také budou moci vytvořit vlastní loutku a sehrát s ní scénku. „Na závěr akce pak budou moci předvést, co všechno se naučily v průběhu celého barokního dne,“ dodala Helena Degerme.

Vstřícným krokem pro rodiny s dětmi je i nabídka půldenního vstupného, takže se budou moci ze zámku vzdálit a zase se vrátit na pozdější program. Ten stylově zakončí kostýmované noční prohlídky barokního křídla s knížaty a dvorem. Nebudou chybět ani ukázky barokních tanců.

Akce se bude konat za každého počasí. Pořadatelé jsou připraveni i na mokrou variantu.

Období baroka už není vnímáno po „jiráskovsku“ jako období temna, ale jako oslava duše a těla. Baroko v Čechách reprezentuje život v přepychu. Stavěly se a přestavovaly paláce, městská i venkovská sídla. Nejinak tomu bylo i ve světelském panství, které dosáhlo největšího rozkvětu v 18. století a rody Černínů a Kolovratů nechaly celý zámecký areál přestavět právě v duchu baroka. Jedno křídlo se dochovalo v barokní podobě dodnes.


Autor: Veronika Hošková

30.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení