VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bílá, hnědá... Třídíte odpad?

Havlíčkův Brod – Havlíčkobrodská radnice rozmístila začátkem roku v lokalitě Žižkov třiadvacet kontejnerů na bioodpad.

27.2.2017
SDÍLEJ:

Třídění odpadu.Foto: archiv

Smyslem pilotního projektu je osvěta. Aby lidé věděli, že mají do příslušných nádob házet pouze tříděný kuchyňský bioodpad, například slupky od zeleniny. Radnice nyní také projednává nový plán odpadového hospodářství na roky 2017 až 2021.

„Existuje republikový plán odpadového hospodářství, na nějž navazuje krajský plán. Následně musí mít každé město či obec zpracovaný svůj vlastní plán. Zastupitelé města tak na svém posledním zasedání kromě jiného také projednali plnění plánu za uplynulý rok," vysvětlil místostarosta Havlíčkova Brodu Čeněk Jůzl. Ten podotkl, že hlavní náplní nového plánu bude opět maximální snaha o třídění odpadu a následné materiálové využití.

„V praxi lze totiž využít energetickou složku ze směsného a komunálního odpadu, tedy dál ho zpracovat," pokračoval Jůzl.

Odpad se snaží třídit i Jaroslava Bednářová z Havlíčkova Brodu. „Na zahradě máme kompostér, kam se vždy snažím umisťovat co nejvíce odpadu. V kuchyni mám pak několik samostatných košů, do kterých házím tříděný odpad. Myslím si, že to má smysl. Znám mnoho lidí, kteří namítají, že třídění je k ničemu. Snažím se jim vždy vysvětlit, že to děláme pro sebe a především pro tuto planetu do budoucnosti," nechala se slyšet Bednářová.

Právě kompostéry nabízel havlíčkobrodský odbor životního prostředí lidem za čtvrtinovou cenu běžných nákladů.

„Smyslem je opět to, aby lidé neházeli odpad do popelnic, ale do kompostérů. Ten lze následně využít na zahradnické činnosti," řekl Jůzl.

To, že to radnice myslís odpadem vážně, dokazuje i pilotní projekt v již zmíněné lokalitě Žižkov.

„Začátkem ledna jsme spustili projekt třiadvaceti kontejnerů na bioodpad, které se nacházejí pouze na Žižkově. Informovanost lidí je zatím nízká a lidé neví, jak kontejner využít. Uvidíme tedy, jak se projekt rozvine a bude fungovat," konstatoval Jůzl.

Starosta Jůzl dodal, že se radnice teprve rozhodne, zda kontejnery časem umís-tí i do dalších částí města.

Důležité je, aby lidé do bioodpadu házeli pouze kuchyňské složky, například zbytky potravin rostlinného původu, slupky a zbytky ovoce a zeleniny, kávový odpad, čajové sáčky či použité papírové ubrousky.V případě, že lidé do bioodpadu vyhodí například plast, odpad se znečistí, nelze jej použít dál a putuje na tradiční skládku.

Ve městě se také nachází hned deset kontejnerů Diakonie Broumov, do kterých mohou lidé házet oblečení, které již nenosí. To následně putuje lidem do azylových domů a dalších sociálních služeb, kde oblečení použijí.

„Po Havlíčkově Brodě je také rozmístěno sedmnáct bílých kontejnerů na šaty, které jsou však v režimu odpadu. Jdou tak na skládku," vysvětlil Jůzl s tím, že v obou případech se vybere zhruba deset tun oblečení za rok.

Autor: Filip Brož

27.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Třináctý ročník žurnalistické školy navštívil i Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Ilustrační foto.

Odložené tašce zloděj neodolal

Leština B si v „trojce“ připsala první výhru

Havlíčkobrodsko – Ve III. třídě si neporazitelnost drží fotbalisté České Bělé, kteří vyhráli nejtěsnějším rozdílem na půdě Kamenný Lhotě.

Ulicemi krajského města jezdí festivalový trolejbus

Jihlava – Projekce dokumentárního filmu o fenoménu střelných zbraní na jihlavské střelnici a promítání dokumentárního snímku o současných česko-čínských vztazích v asijském bistru v Jihlavě. Nejen tyto snímky na netradičních místech mohou zdarma vidět zájemci v rámci letního programu Živého kina, které předznamenává blížící se Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava (MFDF).

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Kurzy první pomoci pro veřejnost prošly v nemocnici stovky zájemců

Havlíčkův Brod – Dlouholetou tradici mají v nemocnici v Havlíčkově Brodě kurzy laické první pomoci pro veřejnost. Za sedm let prošly kurzem stovky zájemců. Naučili se jak zachránit v případě potřeby život svým blízkým nebo někomu, kdo právě potřebuje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení