„Jé, to je třídní kniha, jestlipak tam taťko seš?“ Prohlídku staré základní školy spojenou s možností nahlédnout do historických obecních matrik si nenechalo ujít více než 200 pozvaných rodáků a téměř stejně tak velký počet jejich příbuzných.

„Já tady hledám záznam o narození svojí mámy ale zatím nemám štěstí. Já do Bílku jezdil k babičce a dědovi na prázdniny, chvíli jsme tady chodil do mateřské školy,ale to už je dávno. Skoro bych to tady nepoznal,“ prozrazuje Pavel Oliva z východních Čech. Právě nález historické matriky inspiroval osadní výbor v Bílku k akci, která v novodobé historii obce nemá obdoby.

„Finančně akci zaštítilo město Chotěboř. Ženy z Bílku napekly cukroví, upomínkové předměty vyrobili umělci z Chotěbořska, keramiku studenti výtvarné školy z Jimramova, kteří si jejich prodejem vydělávají na elektrickou pec,“ říká předsedkyně osadního výboru Stanislava Simandlová. „Dalo to práci, ale my těmi oslavami žijeme už kolik měsíců,“ říká jedna z místních obyvatelek Marie Krajíčková.

Se slzami v očích

„Když vidím takovou slávu, mám slzy v očích, já jsem velký patriot. Na oslavu přispělo město. Myslím, že Bílek si to zaslouží, už za to, jak v poslední době rozkvétá. Vzmáhá se podnikání, otvírají se tady obchody, které se v mnohem větších obcích zavírají,“ svěřuje se dojatě starostka Chotěboře Eliška Pavlíková. Bílek je jednou z osmi místních částí města Chotěboř. V poslední době se zde otevřely dva penziony, mototechna, restaurace, vinárna, obchod a dokonce i malá cukrárna.