VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Blíží se další benefice pro kostel v Číhošti

Číhošť – V číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie se příští týden uskuteční pátý benefiční koncert.

10.10.2015
SDÍLEJ:

Ostatky kněze Josefa Toufara byly do hrobu v kostele uloženy letos 12. července. Foto: Deník/Libor Plíhal

Jeho výtěžek bude určen na další opravy této církevní památky, která je známá především s takzvaným číhošťským zázrakem. Nadační fond kostela a farní úřad jím chtějí zároveň poděkovat letošním dárcům, kteří jen na vybudování hrobu kněze Josefa Toufara poslali přes půl milionu korun.

Zájem o Číhošť červencovou slavností ale neskončil. „Skoro co víkend se objeví autobus, teď v sobotu tam byly tři autobusy," uvedl kněz Tomáš Fiala, který se o číhošťskou farnost stará.

Na vybudování Toufarova hrobu a na opravy kostela letos podle údajů nadačního fondu přispělo přes 140 dárců. Benefiční koncert se v kostele uskuteční 16. října od 19:30 hodin. Zazní i hudba Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Úplný program je na webu.

Nadační fond funguje od roku 2012. Od té doby se i díky dotacím, darům a práci dobrovolníků podařila řada věcí. Opravena byla zeď u kostela. V kostele byly loni prováděny výkopové práce, aby mohly být instalovány větrací kanály umožňující vysychání zdiva. Kostel získal novou elektroinstalaci a výmalbu.

Likvidace červotoče

„Letos práce pokračovaly výměnou krytiny na věži, opravena byla fasáda kostela. Vedle kostela bylo také vybudováno sociální zařízení pro poutníky. Řadu dalších oprav je ještě potřeba udělat. Nejakutnější asi bude likvidace červotoče uvnitř kostela a oprava střechy," řekla Kovandová. „Na tyto opravy nám finančně významně přispěly Havarijní fond Ministerstva kultury, Kraj Vysočina, Diecéze Hradec Králové i obec Číhošť. Děkujeme samozřejmě i dalším firmám, obcím a drobným dárcům," dodala.

Červotočem je napaden oltář, kazatelna, varhany a některé obrazy, tedy i inventář spojený s číhošťskými událostmi z prosince 1949, kdy se měl údajně zázračně několikrát pohnout kříž na svatostánku. Vyšetřovatelé komunistické StB pak Toufara nutili k doznání, že událost zinscenoval. Samotný kříž se nedochoval. StB ho odvezla a není známo, co se s ním stalo.

Na číhošťské faře je umístěna stálá expozice o životním osudu Josefa Toufara, která je stále doplňována o další exponáty. „Výstava naštěstí nekončí smrtí pátera Toufara ale bude mít pokračování v podobě snímků z loňské exhumace ostatků jeho těla na ďáblickém hřbitově a jejich následným slavnostním uložením v číhošťském kostele. Na výstavě také bude možno shlédnout vzkaz z báně, který jsme krátce vyjmuli při opravě střechy věže kostela," pokračovala Kovandová. Vzkaz je z roku 1970.

Výstava na místní faře je otevřena vždy po konání bohoslužeb. „Dle telefonické domluvy jsme připraveni prostory fary i kostela zpřístupnit i v jiné termíny. O výstavu je zájem i mezi učiteli škol, pro jejichž studenty je dotek nedávné historie lépe vypovídající právě v prostorách, kde se dosud nevyjasněné události odehrály," uzavřela Kovandová.

Věra Stejskalová (čtk)

Autor: Jaromír Kulhánek

10.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neprůstřelný je na podzim v krajském přeboru po třech kolech chotěbořský gólman Tomáš Dobrovolný (na snímku), který nepustil míč za svá záda 270 minut. Naposledy to bylo ve Speřicích, kde se s týmem radoval z výhry 1:0.

Soural: Nemá cenu dělat velké závěry, nyní je to o momentálním pocitu

Ilustrační foto.

Hanáci vyhráli také odvetu v Jihlavě

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Humpolec – První letošní vražda na Vysočině se stala na začátku týdne v Humpolci na Pelhřimovsku. V pondělí časně ráno bylo na ubytovně v Pražské ulici nalezeno tělo pětačtyřicetiletého cizince bez známek života. Muž ležel na chodbě ubytovny. Pomoci mu nedokázali ani lékaři rychlé záchranné služby.

Požár zastavil výrobu v Kronospanu. Firma tvrdí, že šlo o zkrat

Jihlava – Více než deset milionů korun. Taková je bilance sobotního rozsáhlého požáru v jihlavské společnosti Kronospan v ulici Na Hranici v Jihlavě-Bedřichově. Hořela hala, ve které se zpracovávají OSB desky, dokonce musel být vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Oheň proto na několik dní odstavil výrobu ve firmě.

V muzeu se bude mluvit o pokladech na Vysočině

Chotěboř – Zajímáte se o poklady? Rádi o nich čtete? Nebo dokonce jste jejich vášnivým hledačem? A jak to vůbec se stavem pokladů na Vysočině vypadá? Odpovědi nejenom na tyto otázky dostanete v úterý 5. září od 17 hodin v městském muzeu v Chotěboři.

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Žďár nad Sázavou - Na šest desítek balíků ze slámy tvoří bludiště na okraji žďárského parku Farská humna. Dočasnou venkovní hernu pro děti tam vybudoval žďárský výtvarník Michal Olšiak.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení