VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj s kůrovcem nekončí. Napadené stromy musí pryč

Havlíčkobrodsko – Je čas na boj s kůrovcem.

20.12.2015
SDÍLEJ:

KůrovecFoto: DENÍK/Milan Kilián

Letošní horké léto s nedostatkem srážek se negativně projevilo na stavu lesů. Došlo k rychlému rozšíření kůrovce na jehličnatých porostech, což si podle odborníků žádá přijmout na podzim a v zimě nezbytná opatření. Totéž říká i lesní zákon.

„S podzimem a nastávající zimou dochází k útlumu aktivity kůrovce a právě v tuto dobu je vhodné udělat nezbytná opatření k zamezení jeho dalšího šíření. Pokud nebudou napadené stromy včas odstraněny, lze jaře předpokládat pokračování a další nárůst kůrovcové kalamity," upozornil vlastníky lesů Jakub Sedlák z odboru životního prostředí Městského úřadu Světlá nad Sázavou.

Podle Jiřího Svobody, ředitele Lesního družstva obcí Přibyslav, by vlastník lesa měl provádět pravidelnou kontrolu porostů v intervalu deseti až čtrnácti dnů.

„Postup žíru kůrovců je překvapivě rychlý a čím vyšší teplota, tím je vývoj hmyzu rychlejší," upozornil ředitel Svoboda s tím, že dříví napadené kůrovcem je tedy nutno rychle vytěžit a co nejdřív odvézt z lesa.

„Je dobré zlikvidovat také klest, neboť v silnějších větvích často dochází k vývoji menších druhů kůrovce. Je třeba počítat s faktem, že se na stejném místě po krátkém čase objeví další, a to za několik málo dnů," upozornil Svoboda.

Napadení stromu kůrovcem se pozná snadno. Strom je zelený, kůra se neloupe, ale na kořenových nábězích jsou vidět hnědé piliny. Ve výšce očí a  výše jsou otvory o velikosti špendlíkové hlavičky. Jehličí napadených stromů začíná především od vrchní části koruny šednout a následně reznout a opadávat. Začíná se loupat také kůra, nejdříve ve výšce, kde začínají větve.

Podle lesního zákona, jak upozornil ředitel Jiří Svoboda, jsou vlastníci povinni kůrovcem napadené stromy zpracovat do konce března.

„Zkušenost mi však říká, že je třeba nečekat na jaro a udělat v lese pořádek co nejdříve. Důvody jsou dva. Prvním je samo období podzimu a zimy, kdy na polích nejsou plodiny a pole lze využít k přibližování a skládkování dříví. Druhým je pak vysoká pravděpodobnost poklesu cen dřeva. Troufnu si tvrdit, že v období měsíců května a června příštího roku bude kůrovcové dříví velmi těžko prodejné," konstatoval ředitel Svoboda.

Zpracování dřeva

„V případě, že vlastník lesa zjistí napadení stromů kůrovcem, je nutné, aby okamžitě konal a kontaktoval svého odborného lesního hospodáře, který mu vyznačí stromy, které musí bezodkladně vytěžit, 
a vytěžené dřevo ihned zpracovat," zdůraznil Sedlák.

Pouhé pokácení napadeného stromu kůrovce nezahubí. „Proto je nutno napadené dřevo odvézt dostatečně daleko 
od lesa, zbavit ho kůry či ošetřit insekticidem. Stejně tak je nutné zpracovat dřevo atraktivní pro kůrovcové škůdce, 
to znamená vývraty, polomy, či jinak oslabené a zasychající dřeviny. Pokud vlastník lesa neučiní nutná a včasná opatření k zamezení šíření těchto škůdců lesa, může očekávat například uložení sankce ze strany orgánu státní správy lesů nebo České inspekce životního prostředí," upozornil Sedlák.

Po provedené větší těžbě je třeba také provést preventivní opatření, například v podobě vyvěšení odchytového lapače. Vlastník, který vytěžil jen pár kůrovcových stromů, lapač pořizovat nemusí. Komu však těžbou vznikla holina o ploše několika arů, měl by ho nainstalovat.

„O tom je potřeba se poradit se svým odborným hospodářem a ten poradí, zda je třeba lapač instalovat a hlavně kam," uzavřel Sedlák.

Autor: Štěpánka Saadouni

20.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení