VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bratři Nevolovi byli svědky rekonstrukce bitvy o Kyjev

Kyjev, Havlíčkova Borová – Domů se vrátila devadesátičlenná výprava příslušníků aktivních záloh Armády ČR a fandů válečné historie.

8.11.2013
SDÍLEJ:

V týlu. Borovští bratři Nevolovi – Josef (vlevo) a Jiří (vpravo) – s kuchařem Baltické námořní flotily Oleksandrem Petrovičem Romanjukem. Českým komparsistům rekonstrukce bitvy o Kyjev uvařil autentický frontový oběd – boršč a jáhelnou kaši.Foto: Ivo Havlík

Všichni si zaplatili fyzicky náročnou cestu k břehu Dněpru, aby na vlastní oči poznali, jak krvavě bylo osvobozeno hlavní město Ukrajiny.  Ve středu od jednoho z rozhodujících mezníků druhé světové války uplynulo 70 let. Jak známo, do bojů 6. listopadu 1943 pod velením rodáka z Vysočiny, Ludvíka Svobody, úspěšně zasáhla i 1. československá samostatná brigáda.

„Na Ukrajině jsme letos byli už podruhé. V předjaří jsme absolvovali pochod v Sokolově, které rovněž osvobodili čeští a slovenští vojáci. Už tehdy to byl velký zážitek, ale čeho jsme byli svědky u Dněpru, to se slovy nedá popsat. Žádná fantazie nestačí na představu strhující válečné scenérie. Zaléhalo pří ní v uších a tuhla krev v žilách, tohle si budeme pamatovat napořád," řekli Deníku Josef a Jiří Nevolovi z Havlíčkovy Borové. Bratři se jako jediní z Havlíčkobrodska do Kyjeva na své náklady vypravili.

Komparsisté zpívali u heligonky

Josef Nevole, který je operačním důstojníkem Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina a dobrovolným hasičem ve své domovské obci, se bravurní hrou na heligonku staral o dobrou náladu, dřevorubec Jiří Nevole do Kyjeva cestoval jako příslušník aktivních záloh Armády ČR a když autobus zapadl do jámy, jako první se ujal jeho vyhrabání.  Bratry potěšilo setkání s potomky hrdinů bitvy, mimo jiné s dcerou Ludvíka Svobody, Zoe Klusákovou, nebo zpěvákem Richardem Tesaříkem, jehož otec shodného křestního jména byl Stalinovým rozkazem jmenován Hrdinou Sovětského svazu. Radim Chrást z Podolí na Žďársku, který početnou výpravu lidí za poznáním 70 let staré válečné historie v roli předsedy Československé obce legionářské plukovníka J. Švece – Horácko vzorně zorganizoval, Deníku sdělil, že podle odhadu ukrajinské strany rekonstrukci bitvy přihlíželo 80 až 100 tisíc diváků.  Autobusy tam a zpět ujely téměř tři tisíce kilometrů, když cesta do Kyjeva vedla ještě přes Bílou Cerekev, kterou v první i druhé světové válce rovněž osvobodili čeští vojáci.

Ivo Havlík

Autor: Redakce

8.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Chotěboř – Celkem sedm kamenů symbolizujících zmizelé lidi, takzvaných stolpersteinů, najdou od středy chodci v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Tedy u budovy, v níž je nyní přístavba chotěbořské vyšší odborné školy.

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení