VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Břeh řeky Sázavy u brodského Ostrova dozná sympatické změny

Havlíčkův Brod – Pravý břeh řeky Sázavy v Havlíčkově Brodě v blízkosti kulturního domu Ostrov projde během letních prázdnin rozsáhlou rekonstrukcí.

13.7.2016
SDÍLEJ:

Povodí Vltavy kompletně upravuje odtokový kanál a krajinu pravého břehu řeky Sázavy v Havlíčkově Brodě v blízkosti Kulturního domu Ostrov.Foto: Deník/Filip Brož

Povodí Vltavy zde kompletně upravuje pravobřežní zeď, odtokový kanál a přilehlé dlážděné plochy. Součástí úprav bude mimo jiné i nové stavidlo, ocelová lávka či kamenná dlažba.

„V současné době probíhá příprava staveniště. Doposud byla vybudována provizorní příjezdová cesta a přemostění dolního úseku pro přístup stavební techniky. Do konce týdne bude staveniště zabezpečeno trvalým oplocením. V předstihu před samotnou stavbou zajistilo povodí také prořez náletové vegetace" uvedl technický dozor stavby Jiří Kahánek. Ten dodal, že rekonstrukce je v režii Povodí Vltavy, která i celou stavbu financuje.

„Termín dokončení je stanoven na konec října, přičemž náklady se blíží čtyřem milionům korun. Záměr jsme také konzultovali s havlíčkobrodskou radnicí, od které jsme se dozvěděli, že by chtěli v budoucnosti tento prostor zpřístupnit lidem. Z tohoto důvodu jsme celkový rozsah prací rozšířili například i o zmíněnou lávku vybavenou nájezdy pro kočárky," vysvětlil Kahánek.

„V místě tak vznikne pomyslná náplavka a lidé tudy moci procházet a trávit zde svůj volný čas. V samotném toku Sázavy žádné stavební zásahy neplánujeme, kromě nezbytné zemní ochranné jímky. Stejně tak zůstane bez zásahu i jez," konstatoval Kahánek.

V budoucnosti by ve stejném místě mohl vzniknout i rybí přechod či vodácká propusť. Havlíčkobrodská radnice již dlouhodobě uvažuje o kompletní proměně stávající podoby břehů. „Sázava vždy tvořila tvář města. V minulosti to byla spíše stoka, do které ústilo mnoho průmyslových vod, ale aktuálně je její stav mnohem lepší," řekl již dříve místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek. Ten podotkl, že základní myšlenka studie zamýšlené rekreační zóny podél Sázavy vychází z propojení prvků moderní architektury a přírody.

Právě v lokalitě Ostrova si radnice dovede představit například malé přístaviště, v němž by si lidé mohli půjčovat loďky, pobytové louky, hřiště pro děti, skatepark či vodní kanál.

Povodí Vltavy s městem jednalo také o termínu této stavby. „Radnice nám doporučila letní prázdniny, jelikož je zde klid a lidé nebudou rušeni stavební činností a stroji. Důležité je také to, aby se nikomu nic nestalo. Současně jsme zvažovali termín i s ohledem na povodňovou situaci, jelikož v době povodní jsou plochy, která právě rekonstruujeme, kompletně zatopeny," uzavřel Kahánek.

Autor: Filip Brož

13.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení