VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brod: Úřad práce hlásí až osm set volných pracovních míst

Havlíčkův Brod – Nezaměstnanost na Havlíčkobrodsku mírně stoupla.

15.2.2016
SDÍLEJ:

V současné době je největší zájem o práci v sociálních službách, kde se uplatní muži i ženy. Foto: Deník/archiv

Bez práce je nyní asi 3 800 lidí, kterým může úřad práce nabídnout zhruba 800 volných pracovních míst. Nejhůře ale stále hledají pracovní uplatnění lidé starší padesáti let a zdravotně postižení.

„Havlíčkobrodsko je, co do podílu nezaměstnaných, na čísle 6,06 procentního bodu, což není v rámci republiky vůbec špatné číslo," konstatoval Martin Kouřil, ředitel Úřadu práce Havlíčkův Brod. Podle jeho informací navíc není v současné době na Havlíčkobrodsku žádná větší firma, která by ohlásila masivní propouštění. Nezaměstnaným může v současné době úřad práce nabídnout zhruba 800 volných pracovních míst.

„Nabídka je poměrně pestrá, od pracovních míst pro lidi se základním vzděláním po vysokoškoláky. Zatím, s ohledem na počasí a roční dobu, chybějí sezonní pracovní místa ve stavebnictví nebo lesnictví. Stále je vysoká poptávka po strojařích a zdravotních sestrách. Žádaní jsou kuchaři, číšníci. Chybějí řidiči nákladních automobilů, což je ale problém celé republiky," upřesnil ředitel Kouřil. Dopravním firmám v Česku chybí v současnosti zhruba pět tisíc řidičů velkých nákladních aut a autobusů. Sdružení Česmad Bohemia dokonce uchazeče o povolání řidiče lákalo billboardovou kampaní.

Sehnat řidiče je v Česku složité hned z několika důvodů. Podle statistik ministerstva práce dosahuje hrubý výdělek řidičů městské hromadné dopravy 26 952 korun, u dálkové dopravy pak 21 879 korun. „Prestižní, náročná, riziková a odpovědná profese je dnes ohodnocena mzdou 72 až 85 korun hrubého na hodinu, mnohdy ještě hůře. A řidiči na pracovišti stráví často i více než tři sta hodin měsíčně," vysvětlil předseda Odborového svazu dopravy (OSD) Luboš Pomajbík, který loni dokonce vyhlásil stávkovou pohotovost. I přes poměrně pestrou nabídku volných pracovních míst je podle ředitele Martina Kouřila v Kraji Vysočina asi 38 procent uchazečů, kteří zůstávají v evidenci úřadu práce i déle než rok. Jedná se hlavně o nezaměstnané starší padesáti let či těsně před důchodem, práci velice obtížně hledají i nezaměstnaní se zdravotním hendikepem. Co se týče zdravotně postižených, tam se podle ředitele Kouřila hledají dlouhodobě strategie, jak těmto uchazečům pomoci, už proto, že do kategorie uchazečů s hendikepem patří často i mladí lidé.
Například státní příspěvky zaměstnavatelům na plat lidí se zdravotním postižením se asi zvýší. Mohly by dosáhnout až osm tisíc osm set korun měsíčně místo nynějších 8 000 korun. Schválila to v lednu Sněmovna v rámci vládní novely, kterou má ještě posoudit Senát.

Podle Josefa Kubáta z Havlíčkova Brodu je to ale dvojsečná zbraň. „Firma, která v tom umí chodit a nejde jí o nějaké lidumilství, ale jenom o byznys, nabere lidi, kteří jsou postižení. Tím získá dotace od státu. Ty lidi někdy zaměstná, ale jen papírově," upozornil na možná rizika pan Josef.

„Obtížně hledají na trhu práce uplatnění padesátníci, lidé nad padesát pět let a uchazeči těsně před důchodem. Někteří ani nemají o hledání místa zájem. Snaží se kritickou dobu v evidenci úřadu práce přežít a co nejdřív odejít do předčasného důchodu," konstatoval ředitel Kouřil.

Statistická čísla v rámci republiky jsou ale přímo alarmující. Počet nezaměstnaných lidí nad 50 let v Česku stoupá rekordním tempem. V roce 2000 jich bylo 15 procent, letos v lednu jde o téměř třetinu nezaměstnaných. Ministryně práce Michaela Marksová navrhuje podporu v nezaměstnanosti lidem přes padesát let prodloužit.

„Vinu nesou i firmy. Mají ke starším zaměstnancům předsudky. Měly by je zahodit a dát lidem šanci, kterou si zaslouží," zdůraznil Jozef Papp, který vede kancelář nadnárodní společnosti Stanton Chase. Podle jeho názoru uchazeči nad 50 let pracovat chtějí, protože nepatří do starého železa, mají zkušenosti ale také i určité finanční nároky. Starají se o rodiče, platí hypotéku, živí děti na studiích.

„Věk 50 let neberu v žádném případě jako nějaké měřítko, proč by zaměstnanec, například v kanceláři, na svou práci nestačil. Pokud se jedná o dřevorubce, tak tam asi věkové omezení chápu," vyjádřil se Pavel Čuřík z Havlíčkova Brodu.

Podle Martina Kouřila mohou uchazeči nad 50 let zvýšit svoje šance rekvalifikací.

Autor: Štěpánka Saadouni

15.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení