VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brodská nemocnice učí svoje zaměstnance jak „nevyhořet“

Havlíčkův Brod – Zvláštní seminář se zaměřením na prevenci takzvaného syndromu vyhoření uspořádala letos pro své zaměstnance Nemocnice v Havlíčkově Brodě.

26.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

„Profese zdravotníka patří k velice náročným, a to nejen z hlediska fyzického, ale zejména psychického. Velkým rizikem pro tuto profesi je syndrom vyhoření," informovala mluvčí nemocnice, Petra Černo.

Semináře se průběžně zúčastnilo téměř 150 zaměstnanců nemocnice v době od února do dubna. Zdravotníci byli rozděleni do pěti skupin.

„Seminář byl zaměřen nejen na teoretické poznatky o syndromu vyhoření, ale i na praxi a prevenci, což mi vyhovovalo," zhodnotila například seminář nozokomiální sestra nemocnice, Věra Deylová.

„Syndrom vyhoření, nebo-li burn-out syndrom, je psychické onemocnění, pro něž je charakteristické citové a men-tální vyčerpání. Často jde o důsledek dlouhodobého stresu. Týká se nejvíce lidí, kteří pracují s jinými lidmi. U zdravotníků, lékařů a sester, je riziko vyhoření vysoké. Naštěstí zaměstnanci nemocnice jsou si tohoto rizika vědomi a snaží se vyhoření předcházet nebo situaci alespoň řešit. Naše semináře by jim v tom měly být nápomocny," sdělila školitelka Veronika Oščádalová.

Nemocnice Havlíčkův Brod se podle mluvčí Černo snaží v rámci prevence každoročně pořádat semináře pro zaměstnance se zaměřením na různá témata. Například na komunikaci s pacienty, vnitřní komunikaci na pracovišti a podobně.

„Neustále se snažíme personál vzdělávat v různých oblastech. Semináře zaměřené na prevenci syndromu vyhoření vyšly i jako požadavek od zaměstnanců, na který jsme reagovali," komentovala vzdělávací akci náměstkyně pro ošetřovatelskou péči, Lada Nováková. Semináře pořádá nemocnice za podpory zřizovatele nemocnice, tedy Kraje Vysočina.

Vyvážený životní styl pomáhá

Semináře se účastnili lékaři 
i zdravotní sestry. Hlavním tématem byla prevence a možnosti, jak syndromu vyhoření předejít. Určitým receptem je vyvážený životní styl, dodržování zásad psychohygieny, pěstování širší sociální podpory, přátelských vztahů na pracovišti, relaxačních aktivit. Je třeba učit se efektivně zvládat stres, zlepšovat komunikační schopnosti, jako
je asertivita, umět řešit konflikty a vyjadřovat svoje emoce. Únava, vyčerpání a dlouhodobá nespokojenost je čas-
to důvodem, proč například zdravotní sestry uvažují 
o změně zaměstnání.

Syndrom vyhoření ohrožuje nejčastěji sestry v hospicích, na onkologických odděleních, jednotkách intenzivní péče, psychiatrii, neurologii
a koronárních jednotkách. Velké zátěži jsou vystaveny také sestry na operačních sálech. S potížemi spojenými se syndromem vyhoření může pomoci zaměstnancům nemocnice i nemocniční klinický psycholog.

Autor: Štěpánka Saadouni

26.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení