VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Vlach: Budínka není důvodem mého konce

Vysočina - Po sedmnácti letech končí se starostováním Jiří Vlach (KSČM) v Dobroníně. Od ledna 2012 ho ve funkci pravděpodobně vystřídá současný místostarosta Ivan Sehnal. „Cítím se po sedmnácti letech unavený a chtěl bych si taky trochu užít vnoučka a svých koníčků,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Vlach. Zároveň však nevylučuje, že zůstane ve funkci místostarosty. Vše rozhodne zastupitelstvo, které se do konce roku sejde k nové volbě starosty.

18.12.2011
SDÍLEJ:

Kříž na louce u Budínky získal růžový nátěr. Okolo něj přibyly další menší křížky.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Můžete potvrdit, že k poslednímu prosinci opravdu ve funkci starosty končíte?
Je to pravda. Už před komunálními volbami jsem avizoval, že k 31. 12. 2011 skončím. Jsem přesvědčený, že to dodržím. I když nyní nastaly okolnosti, které mohou mít vliv na další vedení obce. Ty nyní nechci nijak komentovat. Každopádně za sebe mohu říct, že končím.

Co je tím pravým důvodem vašeho rozhodnutí?
Za sedmnáct let ve funkci se cítím tak trochu opotřebovaný. K 1. 11. jsem dosáhl důchodového věku a je potřeba, aby postupně štafetu po mně přebrali mladší. Cítím se trochu unavený a chtěl bych si užít vnoučka, své rodiny a koníčků. Starostování není funkce na osm hodin denně, takže to za ty léta spotřebovalo spoustu mého volného času.

Jakou roli hraje ve vašem rozhodnutí kauza Budínka?
Už rok a půl trvá neštěstí s názvem Budínka. Dala mi hodně zabrat, i když si myslím, že vydržím dost. Je to kauza, která mě dokázala odvádět od práce a znepříjemňovala mi život. Ale určitě to nebyl důvod mého rozhodnutí skončit.

Můžete být konkrétnější?
Budínka je záležitost, na které někteří lidé a novináři parazitují. Nerad bych se dožil toho, že se Dobronín stane místem, kde se budou shromažďovat neonacisté a sudetští Němci. Dodnes policie neoznámila výsledky šetření. Co když tam nebudou pozůstatky Němců, o kterých je řeč. Jak budou potom někteří vysvětlovat, že napsali vraždící české bestie. Považuji to za urážku národa a rasy.

Na co jste za těch sedmnáct let pyšný, co se povedlo v Dobroníně?
Každý předpokládá, že řeknu, že se mi podařilo vybudovat kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Nevidím to jako prioritu, ale je to důležitá záležitost. Mám dobrý pocit z toho, že se nám tu podařil rozvinout efektivní systém třídění odpadů. Nevybíráme paušální platby od lidí za svoz odpadů, ale každý občan má k dispozici tři žetony na rok (75 Kč za jeden žeton). A když lidé naplní popelnici, dají na ní žeton, a firma jim odpad odveze. To motivuje lidi ke třídění. Ostatně o tom, že se nám v odpadech daří, dokazuje už několik let krajská soutěž, ve které se pravidelně umisťujeme na špici.

Co se naopak nepovedlo zrealizovat?
Nedaří se nám už několik let získat dotaci na zateplení a výměnu oken. Na posledním zastupitelstvu jsme se rozhodli, že prozatím na tři etapy vyměníme okna, která zainvestujeme z vlastního rozpočtu. Spojíme to s výměnou oken v bytových jednotkách, která už několik let běží, a do tří let všechna okna ve škole vyměníme. Z vlastní kasy budeme muset dát asi 6,5 milionu korun.

Kdy budete zastupitelstvo rozhodovat o vašem nástupci?
Určitě do konce roku, termín zatím neznám.

Je největším kandidátem současný místostarosta Ivan Sehnal?
To je člověk, kterého jsem na funkci připravoval. V poslední době se objevily záležitosti, které ještě mohou volbu ovlivnit. O mém nástupci rozhodne zastupitelstvo a podle dohody se sdružením Nezávislých kandidátů 2010 by to měl být pan Sehnal. Jestli dohoda nebude dodržena, tak to bude jinak. Nechci předjímat.

Uvažujete, že byste zůstal místostarostou?
Původní záměr to byl, ale jestli to tak bude, uvidíme. Mám tu ještě rozpracovanou kanalizaci a záleží mi na tom, sehnat peníze na rekonstrukci převaděče vody z vodojemu v Polné. Budu tuto oblast sledovat bez ohledu na to, zda budu řadovým zastupitelem nebo neuvolněným místostarostou.

18.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Chotěboř – Celkem sedm kamenů symbolizujících zmizelé lidi, takzvaných stolpersteinů, najdou od středy chodci v ulici Na Valech v Chotěboři před domem s číslem popisným 290. Tedy u budovy, v níž je nyní přístavba chotěbořské vyšší odborné školy.

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení