VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost objektu v areálu přibyslavské školy je nejistá

Přibyslav – Do dvou let by se měla přibyslavská škola ve svém areálu zbavit budovy KORD, která je už na hranici životnosti.

4.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

V současné době připravuje město Přibyslav alespoň kompletní očištění interiéru budovy od sádrokartonových vláken a titanové běloby. Její další osud je zatím na vážkách.
Přístavba KORD stavěná z takzvaných boletických panelů funguje od roku 1980, je v ní deset tříd. Budova už je za hranicí své životnosti, podle zjištění odborníků koroduje nosná ocelová střešní konstrukce. Vedení města Přibyslav nepředpokládá, že by děti ohrožoval zvýšený výskyt azbestu, jako se to nedávno stalo v některých českobudějovických školách a v Praze, kde se ke stavbě používaly rovněž boletické panely. V přibyslavské škole se totiž nedělaly žádné stavební práce, které by mohly zvýšený výskyt azbestu způsobit.

„Nedávno provedené měření azbestu potvrdilo, že zde nebyl překročen kritický limit. Naopak zde ale byl překročen limit obsahu vláken sádrokartonových, proto musíme začít co nejdříve s jejich odstraněním," upřesnil situaci místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Očištění interiéru budovy KORD začalo koncem června, kdy přibyslavská škola vyhlásila předčasné prázdniny naplánované z důvodu rozsáhlé rekonstrukce celé školní budovy. Podle místostarosty Kamaráda bude třeba odstranit sádrokartonová vlákna takzvanou mokrou cestou.

Děti se přestěhují

„To znamená, že stěny budovy budou omyty horkou párou, kompletně očištěny, následně budou zdi v celém objektu znovu přetapetovány. Znovu opakuji, že v budově se nevyskytuje nadlimitní množství azbestu, ale míra byla překročena jen u sádrovce, titanové běloby a sádrokartonových vláken. V září budou moci žáci nastoupit do školy bez problémů, žádné ohrožení zdraví nehrozí," zdůraznil místostarosta.

Budova KORD ale nevyhovuje už delší dobu. Podle vyjádření hygieniků by měla být vyklizena a odstraněna do dvou let. Otázka je, kam by se přesunuly třídy, které se nyní v budově KORD nacházejí. Město Přibyslav sice naplánovalo rozsáhlou rekonstrukci základní školy téměř za šedesát milionů, ale ta teď vázne na mrtvém bodě. Stavitel – firma Unistav – si začala účtovat vícepráce, o kterých původně nebyla řeč a zdůvodnila to špatně vypracovaným projektem. V současné době ve sporu  licitují hlavně právníci, město Přibyslav stavbu zastavilo a nevylučuje její úplné zakonzervování. Ale i tady má přibyslavská radnice připraveno řešení. „KORD by měl skutečně padnout do dvou let. I kdyby se v té době v přestavbě školy nepokračovalo, byli by školáci z budovy KORD přestěhováni do zbývajících budov. Na výuku by to nemělo mít vliv," konstatoval Kamarád.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Naházej to do koše a podpoř dobrou věc

Tachograf. Řidičům, kteří manipulovali s tachografem, hrozí tresty odnětí svobody. Firmy musí platit vysoké kauce.
4

Řidiči vypínali tachograf, hrozí jim roky ve vězení

První geocyklotrasu na Vysočině otevřou v Chotěboři

Chotěboř – První geocyklotrasa v Kraji Vysočina s názvem Za vodou a geologií do Železných Hor se otevře v neděli v Chotěboři.

V Bezděkově se poběží pro charitu

Bezděkov – Jubilejní pátý ročník O pohár starosty Bezděkova, který se koná tuto sobotu 27. května od 15 hodin, oslaví pořadatelé charitou.

Děti ze sociálně slabých rodin dostanou obědy zdarma

Vysočina – Rodinám s dětmi, které se ocitly v tíživé finanční situaci, podává Kraj Vysočina pomocnou ruku v podobě potravinové pomoci.

Nový způsob sázení brambor by měl zabránit erozím půdy

Česká Bělá – Originální způsob sázení brambor předvádí zemědělci na farmě Vesa Česká Bělá a Vysočina Janovice. Ten by měl předejít erozi půdy a omezit znečišťování vod. Následky erozí v období prudkých dešťů jsou varující. Přívaly vody a bahna zaplavily před několika lety třeba Obec Oudoleň na Chotěbořsku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies