VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost objektu v areálu přibyslavské školy je nejistá

Přibyslav – Do dvou let by se měla přibyslavská škola ve svém areálu zbavit budovy KORD, která je už na hranici životnosti.

4.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

V současné době připravuje město Přibyslav alespoň kompletní očištění interiéru budovy od sádrokartonových vláken a titanové běloby. Její další osud je zatím na vážkách.
Přístavba KORD stavěná z takzvaných boletických panelů funguje od roku 1980, je v ní deset tříd. Budova už je za hranicí své životnosti, podle zjištění odborníků koroduje nosná ocelová střešní konstrukce. Vedení města Přibyslav nepředpokládá, že by děti ohrožoval zvýšený výskyt azbestu, jako se to nedávno stalo v některých českobudějovických školách a v Praze, kde se ke stavbě používaly rovněž boletické panely. V přibyslavské škole se totiž nedělaly žádné stavební práce, které by mohly zvýšený výskyt azbestu způsobit.

„Nedávno provedené měření azbestu potvrdilo, že zde nebyl překročen kritický limit. Naopak zde ale byl překročen limit obsahu vláken sádrokartonových, proto musíme začít co nejdříve s jejich odstraněním," upřesnil situaci místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Očištění interiéru budovy KORD začalo koncem června, kdy přibyslavská škola vyhlásila předčasné prázdniny naplánované z důvodu rozsáhlé rekonstrukce celé školní budovy. Podle místostarosty Kamaráda bude třeba odstranit sádrokartonová vlákna takzvanou mokrou cestou.

Děti se přestěhují

„To znamená, že stěny budovy budou omyty horkou párou, kompletně očištěny, následně budou zdi v celém objektu znovu přetapetovány. Znovu opakuji, že v budově se nevyskytuje nadlimitní množství azbestu, ale míra byla překročena jen u sádrovce, titanové běloby a sádrokartonových vláken. V září budou moci žáci nastoupit do školy bez problémů, žádné ohrožení zdraví nehrozí," zdůraznil místostarosta.

Budova KORD ale nevyhovuje už delší dobu. Podle vyjádření hygieniků by měla být vyklizena a odstraněna do dvou let. Otázka je, kam by se přesunuly třídy, které se nyní v budově KORD nacházejí. Město Přibyslav sice naplánovalo rozsáhlou rekonstrukci základní školy téměř za šedesát milionů, ale ta teď vázne na mrtvém bodě. Stavitel – firma Unistav – si začala účtovat vícepráce, o kterých původně nebyla řeč a zdůvodnila to špatně vypracovaným projektem. V současné době ve sporu  licitují hlavně právníci, město Přibyslav stavbu zastavilo a nevylučuje její úplné zakonzervování. Ale i tady má přibyslavská radnice připraveno řešení. „KORD by měl skutečně padnout do dvou let. I kdyby se v té době v přestavbě školy nepokračovalo, byli by školáci z budovy KORD přestěhováni do zbývajících budov. Na výuku by to nemělo mít vliv," konstatoval Kamarád.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

Uzavírka dálnice. Ilustrační foto.

Kvůli nočnímu bourání mostů se znovu zavře dálnice D1

„Nejsi v tom sám,“ šíří dobrou vůli nejlepší mladé rétorky z Vysočiny

Havlíčkův Brod - Prezentaci na špičkové úrovni si v pátek mohli vyzkoušet studenti z Vysočiny. Krajské kolo soutěže Prezentiáda hostila brodská Střední průmyslová škola stavební akademika Stanislava Bechyně. Devět týmů středních škol se snažilo zaujmout porotu svým originálním pojetím témat Láska, sex a něžnosti nebo Nejpřínosnější vynález.

V čele vysočinské kandidátky ČSSD šlape Běhounek se Šmardou

Vysočina - Vysočinský hejtman Jiří Běhounek se dohodl se starostou Nového Města na Moravě Michalem Šmardou, že chtějí jít do podzimních parlamentních voleb v Kraji Vysočina jako tandem. Běhounek z pozice lídra, Šmarda z druhého místa kandidátní listiny.

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny: Začínáme výběrem, těchto rad se držte

Výběr ojetého auta je činnost, kterou se většina z nás zabývá maximálně jednou za několik let. O to je ale důležitější. Snad každý přece chce, aby mu jeho nové auto sloužilo co nejlépe.

Matky s dětmi hledají práci těžko, pomáhá jim úřad práce i vstřícné podniky

Havlíčkobrodsko – Rodiče malých dětí patří k nejohroženějším skupinám na trhu práce. Zkrácených úvazků je v regionu málo a řada pohovorů ztroskotá právě na zakázané otázce „Máte dítě?". Pomocnou ruku nezaměstnaným rodičům podává i úřad práce, který pro zájemce pořádá motivační a rekvalifikační kurzy v rámci projektu Práce s rodinou na Vysočině.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies