VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost objektu v areálu přibyslavské školy je nejistá

Přibyslav – Do dvou let by se měla přibyslavská škola ve svém areálu zbavit budovy KORD, která je už na hranici životnosti.

4.7.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Štroblová

V současné době připravuje město Přibyslav alespoň kompletní očištění interiéru budovy od sádrokartonových vláken a titanové běloby. Její další osud je zatím na vážkách.
Přístavba KORD stavěná z takzvaných boletických panelů funguje od roku 1980, je v ní deset tříd. Budova už je za hranicí své životnosti, podle zjištění odborníků koroduje nosná ocelová střešní konstrukce. Vedení města Přibyslav nepředpokládá, že by děti ohrožoval zvýšený výskyt azbestu, jako se to nedávno stalo v některých českobudějovických školách a v Praze, kde se ke stavbě používaly rovněž boletické panely. V přibyslavské škole se totiž nedělaly žádné stavební práce, které by mohly zvýšený výskyt azbestu způsobit.

„Nedávno provedené měření azbestu potvrdilo, že zde nebyl překročen kritický limit. Naopak zde ale byl překročen limit obsahu vláken sádrokartonových, proto musíme začít co nejdříve s jejich odstraněním," upřesnil situaci místostarosta Přibyslavi Martin Kamarád.

Očištění interiéru budovy KORD začalo koncem června, kdy přibyslavská škola vyhlásila předčasné prázdniny naplánované z důvodu rozsáhlé rekonstrukce celé školní budovy. Podle místostarosty Kamaráda bude třeba odstranit sádrokartonová vlákna takzvanou mokrou cestou.

Děti se přestěhují

„To znamená, že stěny budovy budou omyty horkou párou, kompletně očištěny, následně budou zdi v celém objektu znovu přetapetovány. Znovu opakuji, že v budově se nevyskytuje nadlimitní množství azbestu, ale míra byla překročena jen u sádrovce, titanové běloby a sádrokartonových vláken. V září budou moci žáci nastoupit do školy bez problémů, žádné ohrožení zdraví nehrozí," zdůraznil místostarosta.

Budova KORD ale nevyhovuje už delší dobu. Podle vyjádření hygieniků by měla být vyklizena a odstraněna do dvou let. Otázka je, kam by se přesunuly třídy, které se nyní v budově KORD nacházejí. Město Přibyslav sice naplánovalo rozsáhlou rekonstrukci základní školy téměř za šedesát milionů, ale ta teď vázne na mrtvém bodě. Stavitel – firma Unistav – si začala účtovat vícepráce, o kterých původně nebyla řeč a zdůvodnila to špatně vypracovaným projektem. V současné době ve sporu  licitují hlavně právníci, město Přibyslav stavbu zastavilo a nevylučuje její úplné zakonzervování. Ale i tady má přibyslavská radnice připraveno řešení. „KORD by měl skutečně padnout do dvou let. I kdyby se v té době v přestavbě školy nepokračovalo, byli by školáci z budovy KORD přestěhováni do zbývajících budov. Na výuku by to nemělo mít vliv," konstatoval Kamarád.

Autor: Štěpánka Saadouni

4.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Hasiče zaměstnaly nehody a padlé stromy

Ilustrační foto.

Přívaly dešťové vody v Chotěboři zkrotí retenční nádrž

Na havíře v centru Jihlavy dohlíželi pyšní rodiče

Jihlava – V sobotu krátce po desáté hodině už byla horní část Masarykova náměstí téměř zaplněná. Nejen rodiče a babičky čekali na své ratolesti, až se vynoří z jihlavského podzemí přímo u morového sloupu. Ale i celá řada dalších přihlížejících si i přes vysoké teploty našla chvilku, aby se podívala na letošní havířský průvod Jihlavou.

Blahodárné prameny dokážou vyléčit nemoci a jsou inspirací umělcům

Vysočina 23. června – Žíznivému doušek vody, unavenému odpočinutí, znavenému horkem chladivé osvěžení – to vše mohou nabídnout studánky, které k Vysočině neodmyslitelně patří. Některým z nich jsou přisuzovány magické a léčivé účinky, lidé je od nepaměti vyhledávali a chránili. A velké pozornosti se studánky těší dodnes.

Rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni. Nikdo netuší, co se mu mohlo stát

Havlíčkův Brod – V těchto dnech uplynul přesně rok od zmizení cestovatele Jiřího Váni z Havlíčkova Brodu. Po osmatřicetiletém zkušeném cestovateli bylo vyhlášeno pátrání loni 22. června poté, co se nevrátil do vlasti z cesty po bulharských horách. Vrátit se měl 18. června. Jenže se tak nestalo a od té doby o něm příbuzní ani kamarádi nemají žádnou novou zprávu.

Po bouřkách se silnými nárazy větru zůstala denní maxima pod třicítkou

Dukovany – V pátek 23. června nebyly na Vysočině na rozdíl od předcházejících dnů tropické teploty zaznamenány na žádné stanici, denní maxima zůstala pod hranicí 30 stupňů Celsia. Meteorology naopak zaujaly nárazy větru, který provázel bouřky přecházející regionem ze čtvrtka na pátek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies