VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cenu Křesadlo 2016 získala Helena Míková

Chotěboř – Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci. Letošní cenu Křesadlo 2016 si ze slavnostního ceremoniálu v Chotěboři odvezla Helena Míková z Havlíčkova Brodu. Do soutěže ji nominovala Oblastní charita v Havlíčkově Brodě.

22.4.2017
SDÍLEJ:

Bývalá učitelka Helena Míková se věnuje hlavně práci s dětmi.Foto: Deník / Saadouni Štěpánka

Paní Helenu je třeba obdivovat za to, co ve volném čase všechno stihne. Je dobrovolnicí už sedm let. Dochází pravidelně do azylového domu pro matky s dětmi provozovaného Oblastní charitou, volný čas věnuje i dětem v nízkoprahovém klubu BAN, aby toho neměla málo, navštěvuje i pacienty v oddělení dlouhodobě nemocných a rehabilitace havlíčkobrodské nemocnice. Zde se Helena Míková pustila do projektu Předčítání seniorům a po čtrnácti dnech se zapojila i do výtvarných dílniček.

„Když jsem v roce 2010 odešla do důchodu, říkala jsem si, co budu dělat. Na dobrovolnictví jsem pomýšlela už dřív. Že navštěvuji pravidelně azylový dům pro maminky s dětmi, vyplynulo tak nějak z mého původního zaměstnání, jsem totiž učitelka,“ prozradila paní Helena. „S dětmi si říkáme básničky, hrajeme si, čteme pohádky,“ popsala ve zkratce svoji práci v azylovém zařízení paní Helena.

Jak dodala, společně s dětmi se her a čtení účastní i jejich maminky. „Pro některé ženy je to něco nového, co samy nepoznaly. Některé matky pocházejí z problémových rodin, kde se jim rodiče nevěnovali, nevšímaly si jich, někdy je týrali. Takže ony samy někdy nevědí, jak si s dítětem hrát, jak se mu věnovat,“ dodala paní Helena. Jak zdůraznila, dává jí dobrovolnictví možnost poznat nové lidi a příjemný pocit, že může být někomu prospěšná. V letošním roce bylo na cenu Křesadlo nominováno sedm dobrovolníků. Práce pro druhé nezná věkové hranice. Důkazem toho je Stanislav Michek z Chotěboře. Je mu už 76 let, pravidelně dochází do chotěbořské knihovny a učí děti lásce k literatuře.

Odborná porota neměla vůbec lehkou práci, když ze sedmi nominovaných, měla vybrat jen jednoho, kdo si cenu Křesadlo odnese domů. „Je to těžké, navíc, navíc dobrovolnictví je velmi individuální, podle mého soudu jsou vítězové všichni,“ konstatovala za porotu místostarostka Ivana Mojžyšková z Havlíčkova Brodu. Udílení cen Křesadlo je v regionu Havlíčkův Brod a Chotěboř krásnou tradicí již od roku 2002. Pořádá ho FOKUS Vysočina, jeho Dobrovolnické centrum. Cílem je zviditelnit dobrovolnictví. V současné době FOKUS eviduje 70 dobrovolníků.

Autor: Štěpánka Saadouni

22.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polský soubor Bystrzacy zaujal originálními barevnými vyšívanými kroji v ceně tisícovek zlotých.

Světlá patřila celé dva dny folkloru a pestrým krojům

Historická vojenská auta v areálu Radarka u Koněšína.
38

VIDEO: Vojenská auta zdolávají terén

OBRAZEM: V zámecké zahradě roste okolo sedmdesáti druhů pivoněk

Vysočina - Soukromé zámecké zahrady Thamary Kinsky ve Žďáře nad Sázavou se po roce opět otevřely veřejnosti. Tentokrát si příchozí mohli užívat i bohatý doprovodný program.

Společnost ACO podpořila kampaň na očkování dětí v rozvojových zemích

Přibyslav – Do projektu UNICEFF se v sobotu zapojila přibyslavská společnost ACO Industries k. s. v rámci prvního ročníku půlmaratonu ACO Přibyslavský běh 2017. Ve vstupní hale základní školy v Přibyslavi si mohli zájemci zakoupit ručně šitou látkovou panenku a přispět tak na kampaň hnutí UNICEFF s názvem Adoptuj panenku, zachráníš dítě.

Alternativní výuku dětí mohou lidé podpořit na Startovači

Chotěboř – Nabídku klasického školního a předškolního vzdělávání dnes rozšiřují také alternativní školy a školky. K nim patří i dětský klub Šalamounkův Dvoreček a Svobodná škola Chotěboř. Obě fungují od září v pronajatých prostorách místní obchodní akademie. Odtud se snad již brzy přesunou do krásné lokality u řeky Doubravy.

Překvapuje mě, jak ten čas letí, říká oslavenkyně Martina Sáblíková

Žďár nad Sázavou – Během své kariéry se Martina Sáblíková vypracovala v legendu světového rychlobruslení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies