VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Češi se oproti Američanům neumí jen tak na ulici zasmát a nemyslí pozitivně

Havlíčkův Brod – Rakouské hory, Florida, Miami, Las Vegas či město, které nikdy nespí – New York. Všechny tyto státy a města procestoval podnikatel a člen havlíčkobrodského okrašlovacího spolku Budoucnost, Robert Černík z Havlíčkova Brodu.

30.5.2015
SDÍLEJ:

Největší město státu Nevada ve Spojených státech amerických. Město je známé především svým nočním životem, ale také velkou kriminalitou. Na fotografii je jeden z mnoha velkých hotelových komplexů, které jsou zároveň i obřími kasiny. Foto: Archiv Roberta Černíka

Ten v devadesátých letech pracoval čtyři letní sezóny jako číšník v rakouských horách v Kramsachu nedaleko Innsbrucku. Poté se v roce 2002 vydal na pět let do Spojených států amerických, kde od základu založil vlastní uklízecí firmu.

Začnu od začátku. Jak jsem se dostal do rakouských Alp?
Na začátku devadesátých let jsem dokončil školu v Chrudimi. Vyučil jsem se jako číšník – kuchař ve francouzském způsobu obsluhy. Následně jsem se vydal za prací do Rakouska a skončil jsem v alpském Kramsachu, kde jsem čtyři letní sezony pracoval jako číšník. Kromě jiného jsem samozřejmě dělal i barmana nebo jsem pomáhal s dalšími pracemi, které s hotelnictvím souvisejí.

Předpokládám, že devadesátá léta v Rakousku probíhaly zcela jiným způsobem než v Česku…
To rozhodně. Byl to doslova skok do jiného a nového časoprostoru. V Rakousku již v roce 1990 bylo vše zautomatizované, například sudy se narážely již jinými způsoby, vše bylo řízeno přes počítač včetně kasy. Pracoval jsem ve tříhvězdičkovém hotelu, ale Rakušani si na hvězdičky moc nepotrpí, takže hotel odpovídal daleko většímu luxusu.

Zůstával jste v Alpách i přes zimu?
Právě, že ne. Zima mě nikdy moc nelákala, a vždy jsem jezdil zpět domů. Pracoval jsem pouze přes léto a kromě hotelu jsem fungoval i v jedné horské boudě.

Jakou práci jste tam dělal?
Velmi podobnou, i když bylo to více komplexní. Na té boudě jsem byl pouze já a jeden kuchař. Takže kromě obsluhování jsem zastával i práci pokojské a podobně. Ta chata spíše připomínala ubytovnu, jelikož byla kousek od vrcholu hory Guffert Spitze. Její nadmořská výška je 2195 metrů nad mořem, což už je celkem slušné.

Rozumím tomu správně, že na té chatě byli ubytováni například turisté?
Přesně tak. Když někdo šel nahoru nebo naopak dolů, tak u nás mohl pohodlně přenocovat včetně kompletního zázemí a jídla. V okolí hory je nádherná příroda. Na tu chatu nevedla klasická cesta, takže v okolí nejezdila žádná auta. Byl to dokonalý ráj, a pokud někdo neví, kam v Rakousku vyrazit, rozhodně doporučuji. Osobně se mi tam moc líbilo.

Díky za tip. Pomalu se přesuňme k další vaší životní etapě, a tou je pětiletý pobyt v Americe. Jaké to tam bylo ve srovnání s Rakouskem?
Úplně jiné. Po Americe jsem hodně cestoval a stěhoval se, ale většinu času jsem strávil na Floridě a různě se přesouval po Miami, Palm Beach a podobně. Většina měst tam leží blízko sebe, a není tak problém cestovat.

To musí být zajímavé, z ničeho nic se octnout v Americe a nalézt si práci, nové kamarády, prozkoumávat okolí, oceán…
Již v té době se v Americe žilo zcela jiným způsobem. Odstěhoval jsem se tam v roce 2002 a žil tam až do roku 2006. Začal jsem pracovat jako údržbář podlahových krytin v supermarketech. O rok později jsem si založil vlastní úklidovou firmu.

Je těžké si v Americe založit vlastní podnik? Zvlášť když jste Čech?
V té době to ještě celkem šlo, dnes by to bylo o poznání těžší. Zaměstnával jsem šedesát lidí a měli jsme na starosti více než čtyřicet obchodů. Samozřejmě jsem musel zainvestovat do nákupu uklízecích mašin, které byly velmi podobné těm, které můžete vidět v českých supermarketech. Byla to hlavně noční práce, když se zavřelo, přijeli jsme a leštili podlahu.

Stále máte tu firmu?
Kdepak. Prodal jsem ji Polákům, když jsem v roce 2006 odjížděl zpět do Čech. Myslím si, že je velmi pravděpodobné, že funguje dodnes. Kromě firmy jsem samozřejmě i dál pracoval v hotelnictví, především v různých barech přímo u oceánu.

Kde jste bydlel?
Vždym když jsem se přestěhoval do nového města, tak jsem si sehnal nějaké podnájmy, ať už v bytech, či domech. Procestoval jsem skoro celou Floridu.

A jak se vám tam líbilo? Jaká je Florida ve srovnání s jinými americkými státy či Českou republikou?
Každý stát v Americe má svá specifika, ale Američané jsou takřka podobní. Na rozdíl od nás se umějí zasmát i na ulici, jsou přátelštější a podobně. Samozřejmě když jsem byl v Las Vegas, tak jsem potkal zase úplně jiné lidi. Většina z nich byli turisté, kteří si přijeli splnit svůj americký sen a vyhrát nějaké peníze. Naopak třeba Florida je spíše státem důchodců.

Zajímavé…
Staří lidé jezdí na Floridu za odpočinkem a relaxací. Jsou tam velké hotelové resorty, které jsou primárně určené pro wellness pobyty. Lidé na Floridě také mluví trochu jiným přízvukem včetně nářečí a samozřejmě je zde spousta cizinců, především pak černochů z Jižní Ameriky. Většina z nich pracovala za šíleně nízkou mzdu, jen aby nějak přežili a mohli živit své rodiny.

Pokud se nemýlím, tak na Floridě v roce 2004 udeřilo hned několik hurikánů, že?
Bohužel ano. Všechny jsem je osobně zažil a mohu vám říci, že to bylo chvílemi šílené. Více než pět týdnů nefungoval elektrický proud, takže všichni byli totálně odříznutí. Stovky tisíc lidí byly evakuovány a samozřejmě hurikán napáchal obrovské škody.

Věřím, že to nebylo jednoduché…
Po celou dobu jsem byl schovaný v hotelu, ale mnoho lidí na to nebylo připraveno a hurikán ničil vše, co mu stálo v cestě, včetně lodí, aut a domů. Škody se tehdy údajně vyšplhaly až na astronomických patnáct miliard dolarů. Hurikán samozřejmě zasáhl i pobřeží, kde se rázem vytvořily vlny vysoké až pět metrů. Lidé nikam nemohli a byla to velká katastrofa.

Rozumím. Předpokládám, že během těch pěti let jste v Americe poznal i řadu lidí a přátel…
Spousty. Sám jsem zaměstnával hodně cizinců a ve volném čase jsem například s kamarádem jezdil na moře chytat ryby. Hodně jsem hrál golf, chodil na hokejové zápasy či americkou NBA a cestoval. Kromě jiného jsem navštívil i dvakrát New York. I samotné cestování je v Americe velmi pohodlné a většina lidí dává přednost letadlům před auty. Když letíte mezi státy, nejsou ani letenky tak drahé, tedy alespoň v té době nebyly.

Chybí vám Florida?
Právě, že hodně. Dlouho jsem tam nebyl a v blízké budoucnosti bych se tam rád znovu podíval. Chybí mi ti vysmátí lidé, slunce, oceán, zkrátka všechno. Bohužel s Havlíčkovým Brodem či Českou republikou se to nedá srovnávat, to chce zažít.

Máte ještě nějaké jiné plány, kam byste se chtěl třeba podívat?
Hodně mě láká například Kuba nebo Asie. Cestování mě baví, takže uvidíme, kam mě v budoucnosti osud přivede. Všem lidem rozhodně návštěvu Spojených států amerických vřele doporučuji. Stojí to za to.

Autor: Filip Brož

30.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení