VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští králíci vyskákali šest zlatých evropských medailí

Havlíčkův Brod –    O tom, že sportovní haly nemusejí nutně sloužit pouze lidem a jejich sportovním aktivitám se o víkendu přesvědčili všichni návštěvníci třetího evropského šampionátu v králičím hopu.

9.9.2013
SDÍLEJ:

Netradiční sportovní disciplína. Andrea Kratochvílová ze Svinčic u Heřmanova Městce (vlevo) sbírala evropské zkušenosti vůbec poprvé. Na mistrovství Evropy soutěžili chovatelé a jejich králíci z ČR, Švédska, Německa a Švýcarska.Foto: Deník/Jaromír Kulhánek

Ten po oba víkendové dny hostila hala TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

„Evropský šampionát v této netradiční chovatelské disciplíně pořádá Česká republika, respektive Vysočina a Havlíčkův Brod, vůbec poprvé," uvedl pořadatel a rozhodčí v jedné osobě Jindřich Šíp z Chotěboře. Ten dodal, že soutěže se zúčastnilo na padesát chovatelů a skoro celá stovka králíků z České republiky, Německa, Švýcarska a Švédska.  „Právě ve Švédsku má tento sport největší tradici," pokračoval Šíp a poznamenal, že Švédové se evropského mistrovství zúčastnili vůbec poprvé.

Naše národní barvy hájili na mistrovství chovatelé z Chotěboře, kde funguje i kroužek králičího hopu, Poděbrad, Hradce Králové, Rychnova nad Kněžnou, Prahy či Heřmanova Městce a dalších míst.

„Na chovatele a jejich králíky ve věku od jednoho do šesti let, různých ras a zbarvení,  čekalo celkem deset disciplín. Namátkou šlo třeba o rovinky, které se liší náročností a výškou překážek, dále skok vysoký, skok daleký či parkur – ten se opět liší náročností a překážkami," vysvětlil Šíp.

Králíci skáčou rádi

Podle jeho slov králíci skáčou rádi a disciplíny je baví. „Skákat v podstatě může každý králík, ale je fakt, že nejlepších výkonů dosahují ti, řekněme, sportovní králíci, kteří mají ty správné genetické předpoklady. Při tréninku se začíná s těmi nejnižšími překážkami a každý výkon králíka je patřičně odměněn. Chovatel ho prostě ve skoku všemožně podporuje a odměňuje," řekl Šíp.  Ten současně ocenil zázemí, které tomuto netradičnímu sportovnímu odvětví v Havlíčkově Brodě vytvořili a pochvaloval si i početnou diváckou kulisu.

Andrea Kratochvílová přijela do Havlíčkova Brodu ze Svinčan u Heřmanova Městce. Spolu se sestrou Michaelou přijely s pěti králíky a soutěžily ve všech vyhlášených disciplínách.

„Naši králíci se jmenují Hopík, Karlička, Skokanka, Lancelot a Ramonka. Někteří z nich jsou sportovní králíci, někteří ne," představila svoje  závodní „stáje" děvčata. Ta dodala, že se od začátku letošního roku se svými králíky účastní všech soutěží v České republice, ale na soutěži evropského formátu jsme vlastně poprvé.  „A jak dopadneme? To si netroufnu odhadnout, záleží na králíkovi, jak se mu bude chtít," usmála se v sobotu odpoledne Andrea.

Nejatraktivnějšími disciplínami králičího šampionátu byly asi skoky.

Zlatou medaili a titul evropského šampiona pro rok 2013 ve skoku vysokém získal za výkon 90 centimetrů králík Khaos Great Champion Fairer-than-a-Fairy švédské chovatelky Fii Eriksson. A pro změnu titul mistra Evropy ve skoku dalekém zůstává v České republice. Rovných 265 centimetrů skočil králík Rambo Golden Kids chovatelky Lenky Špilerové. „Není bez zajímavosti, že tento výkon současně znamená i nový český rekord. Díky Rambovi je nyní o plných devadesát centimetrů delší," podotkl rozhodčí Jindřich Šíp.

Evropští šampioni v králičím hopu

Rovinná dráha: lehká třída – Oki Golden Kids a Petra Molkupová

Rovinná dráha: střední třída – Meggy a Aneta Školníková

Rovinná dráha: těžká třída – Isabella Golden Kids a Žaneta Žáková

Rovinná dráha: elitní třída – Stjärnans Champion Hilton a Fia Eriksson

Skok vysoký – Khaos Great Champion Faierer-than-a-Fairy a Fia Eriksson

Skok daleký – Rambo Golden Kids a Lenka Špilerová

Parkur: lehká třída – Rambo Golden Kids a Lenka Špilerová

Parkur: střední třída – Rychlonožka a Karolína Rejfková

Parkur: těžká třída – Trombens Arch Madness a Anna Larson

Parkur: elitní třída – Röstebos Great Champion Bubbel Bobbel a F. Ericsson

Autor: Jaromír Kulhánek

9.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení