VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Charita ruší služby svých pečovatelek

Havlíčkův Brod – Oblastní charita v Havlíčkově Brodě zrušila pečovatelskou službu. Nechce být konkurentem již zavedeným sociálním službám města a nemůže porušovat předpisy.

31.3.2016
SDÍLEJ:

Potřebným seniorům nabídnou svoje služby místo Charity pečovatelky města. Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Klientům bude v Brodě nabízet už jenom osobní asistenci. V jiných sídlech okresu bude pečovatelská služba oblastní Charity zachována.

„Pečovatelskou službu v Havlíčkově Brodě poskytuje město Havlíčkův Brod. Oblastní charita Havlíčkův Brod nechtěla a nechce být konkurenční službou, a proto poskytovala pečovatelskou službu pouze k ošetřovatelské službě," informovala ředitelka brodské oblastní Charity Anna Blažková.

Prakticky to podle ředitelky Blažkové znamená, že pokud zdravotní sestry oblastní Charity dochází do domácnosti k pacientovi upoutanému na lůžko, kterému například podávají inzulin, provádí převazy a ošetřují proleženiny, nemohou toto ošetření vykonat, pokud není pacient čistý a po hygieně.

„U pacientů, kde je rodina, toto zajistí většinou rodinní příslušníci, ale kde je pacient sám, nebo rodina odchází brzy do práce, musí ranní hygienu provést pečovatelka. Zdravotní sestra to dělat nesmí. Sestra smí provést pouze úkony předepsané obvodním lékařem a v jím určeném čase," vysvětlila ředitelka.„Z toho vyplývá, že jsme poskytovali pečovatelskou službu u menšího počtu klientů, a to jen v souběhu se zdravotní péči. Ale protože toto mnoho lidí nechápalo, obraceli se na nás lidé s tím, že chtěli pouze pečovatelskou službu, kterou jsme samostatně neposkytovali. Mátlo to nejenom klienty, ale i veřejnost a úřady. Rozhodli jsme se proto poskytování pečovatelské služby k 31. prosinci 2015 ukončit," dodala.

Klientům Oblastní charita nabídla městskou pečovatelskou službu nebo charitní osobní asistenci.

„Rozhodnutí je na klientovi a jeho rodině. Pečovatelskou službu nadále poskytujeme v jiných městech a obcích, jako je Humpolec, Želiv, Jiřice, Lipnice nad Sázavou, Golčův Jeníkov a okolí těchto obcí a měst zhruba 15 kilometrů dle hranic působnosti naší Charity," doplnila ředitelka s tím, že tato změna rozhodně není žádnou senzací.

Naopak umožnila rozvoj pečovatelské službě města, která nyní poskytuje pečovatelské služby i mimo město Havlíčkův Brod. Což potvrdila i ředitelka Sociálních služeb města Havlíčkův Brod Magdalena Kufrová. Sociální služby města Havlíčkův Brod rozšířily výrazně od začátku roku systém péče o klienty. Pečovatelky do domácností klientů nyní docházejí také odpoledne, večer a dokonce i v sobotu a neděli.

Za klienty přijdou třeba i v neděli

„Vede nás k tomu stále vyšší počet lidí, kteří potřebují naši pomoc. Chceme jim umožnit, aby mohli co nejdéle pobývat ve své domácnosti, na niž jsou zvyklí, neboť většina z nich si to tak přeje. Ne všichni mohou být umístěni do domova pro seniory či domu s pečovatelskou službou a někteří to ani z různých příčin nechtějí," objasnila důvod změn ředitelka Kufrová. Zároveň dodala, že stoupá rovněž počet žádostí o umístění v domě s pečovatelskou službou (DPS) a v domově pro seniory.

Ve všední den budou pečovatelky docházet do domácností potřebných klientů od 6.30 do 20 hodin. V sobotu a v neděli pak od 7 do 15.30 hodin. Z těchto důvodů rozšiřují havlíčkobrodské sociální služby také počet pečovatelek o tři. Pečovatelskou službu, která je klientem hrazená dle sazebníku, zajišťují sociální služby na celém území města Havlíčkův Brod.

Autor: Štěpánka Saadouni

31.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení