Při zářijovém schvalování několikrát zaznělo, že je to špatný zákon, ale lepší než nic. Zásadně nesouhlasíme s takovým postupem při schvalování zákona, který může zlikvidovat tisíce fungujících míst pro předškolní děti.

Prodlužující se debata k navrhovanému zákonu ukázala na důležitý fakt: objevuje se čím dál více subjektů, které jsou zákonem ohroženy. Nejhlasitěji bily na poplach lesní mateřské školky.

Zákon jim ukládá být něčím, čím ze své podstaty nejsou, a je velmi nepravděpodobné, že se včas podaří vyjednat zcela nový druh právní úpravy, který by je z tohoto nebezpečí vyvázal. Ještě hůře na tom jsou některá rodinná centra, velká část z nich totiž poskytuje služby pravidelné péče o předškolní děti. Jim nikdo vlastní legislativní úpravu neslíbil, a tak se organizace sdružené v Unii center pro rodinu a komunitu obávají, že kvůli plnění náročných požadavků pro dětskou skupinu budou nuceny svůj mnohaletý provoz omezit nebo ukončit. V České republice existuje dohromady více než 600 rodinných center, která navštěvuje odhadem 30.000 dětí.
Další ohroženou skupinou jsou zařízení pro chudé děti ve vyloučených lokalitách. Do přeplněných mateřských škol se ohrožené děti dostávají velmi obtížně, proto je existence speciálních předškolních klubů základem pro šance dětí na běžnou vzdělávací dráhu.
Dnes je podobných zařízení několik desítek a odhadem poskytují vzdělávací podporu pro více než tisíc předškolních dětí. Vzdělání předškolním dětem, pro něž jsou kluby jedinou dostupnou alternativou, poskytuje například Člověk v tísni, který má kluby v deseti městech, IQ Roma servis z Brna, Cheiron T z Tábora, Diecézní charita Brno, společnost Tady a teď z Plzně, o.p.s., Sdružení sociálních asistentů z Ostravy, Diakonie ČCE ze Vsetína, Občanské sdružení Salinger z Hradce Králové, Amalthea z Chrudimi a řada dalších. Tyto organizace provozují unikátní obdobu školek a zákon o dětské skupině se na ně bezpochyby vztahuje. Mnoho z nich však nejde stavebně upravit na normy dětské skupiny vzhledem k charakteru nemovitostí. Slibované dotace na rekonstrukce objektů jsou velmi nejisté a jisté je pouze to, že je časově nereálné v roční lhůtě úspěšně získat granty a k tomu zvládnout celou přestavbu. Nemluvě o zbytečně vynaložených prostředcích tam, kde to funguje i bez nich.

A aby toho nebylo málo, schválená verze zákona (tzn. bez zamítnutého pozměňovacího návrhu Senátu) má natolik vágní definici dětské skupiny, že se cítí ohroženy i organizace jakkoli pravidelně pracující s předškolními dětmi, jako jsou mladí dobrovolní hasiči, skauti, turisté, YMCA. Tyto organizace zastřešuje Česká rada dětí a mládeže, která při plném výkladu zákona odhaduje negativní dopad na 10 tisíc dětí. Důvodová zpráva k zákonu o dětských skupinách popsaná rizika zákona neuvádí a je z toho tedy zřejmé, že předpokládaný přínos nové úpravy je nadhodnocený. Pokud se Poslanecká sněmovna rozhodovala ve snaze „zvolit menší zlo," pak je čím dál jasnější, že přijmout takto nastavený zákon je neúnosné riziko. Na to poukázal Senát, prezidentské veto, a také dvě petice čítající tisíce podpisů.
Prosíme poslance Parlamentu České republiky, aby zákon vrátili navrhovateli k přepracování. Pouze tak bude riziko odvráceno. Nové dětské skupiny nelze vyměnit za léta fungující organizace. Zákon je nezbytné změnit, aby byla zachována i zařízení mimo režim dětské skupiny a my, níže podepsaní, jsme připraveni takový proces a verzi zákona podpořit.

Na Havlíčkobrodsku je novým zákonem ohrožena existence dětského lesního centra Dvoreček ve Vilémově u Golčova Jeníkova.

Tereza Valkounová, Asociace lesních mateřských škol