VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chod školy stojí obec dost peněz

Vilémov – Nedostatek žáků v základní škole trápí městys Vilémov. Na provoz školy navíc tamní radnice v poslední době doplácí stovky tisíc korun.

6.6.2014
SDÍLEJ:

Kvalitní a pestrou výuku nabízí základní škola ve Vilémově, ale žáků není dost.Foto: Deník/Štěpánka Saadouni

„Základní škola ve Vilémově je, co do počtu žáků, ve výjimce. V současné době navštěvuje naši školu necelá stovka žáků. Na její provoz doplácíme nyní navíc 700 tisíc korun, což je značná část ročního rozpočtu. Otázka je, jak to bude do budoucna a jak dlouho dokážeme naši školu za těchto podmínek udržet," konstatoval vilémovský starosta Jiří Lebeda. Celkově tak do základní školy investuje městys ročně asi 1,7 milionu korun. V minulosti to byl téměř rovný milion.

Městys se snaží základní školu udržet za všech sil. Jak upřesnil starosta, žáci, kteří mají nějaké vážné zdravotní problémy, které by jim komplikovaly výuku, dostávají „k ruce" asistenta. Jeho mzdu hradí městys. Ten ale neplatí jen asistenty, hradí také dopravu dětem, které do školy dojíždějí z okolních obcí autobusem.

Další záchrannou akcí by měly být i nové stavební parcely, které mají přilákat do obce mladé rodiny.

„Příští rok bychom chtěli nabídnout k prodeji deset nových stavebních parcel," upřesnil starosta. Podle jeho názoru má boj o žáky důležitý aspekt. Má zabránit stárnutí a vylidňování venkovských oblastí. „Mladí lidé, kteří si zvyknou od malička odjíždět z vesnice do měst, si nevytvoří ke svému rodišti vztah a v dospělosti nebudou mít zájem se do vesnice vracet, natož se tu usadit natrvalo," zamyslel se starosta.

Podle výroční zprávy ředitelky základní školy Lenky Mudrochové za poslední dva roky počet žáků vilémovské školy poklesl na 94.

Přitom škola pro kvalitní výuku a spokojenost žáků i jejich rodičů dělá, co může.

„Skončila činnost speciální třídy a žáci byli integrováni do klasických ročníků. Věnovali jsme ale i velkou péči žákům se vzdělávacími i výchovnými problémy. Učitelé vytvořili množství individuálních vzdělávacích plánů. Na škole pracovaly i tři asistentky pedagoga. Nabídli jsme našim žákům možnost navštěvovat zájmové činnosti, které si vyučující zvolili dle svého výběru a také dle zájmu žáků. Začal pracovat kroužek anglického jazyka, čtenářský kroužek, pěvecký, turistický a kroužek zumby a florbalu," informovala ředitelka. Škola má devět ročníků v sedmi třídách. Podle ředitelky je nabídka školní výuky pro žáky rozmanitá a pestrá.

O základní školy bojují i jinde

Vilémov není jediný, kdo v současné době bojuje o žáky a snaží se přesvědčit rodiče, aby svoje děti neposílali do městských škol, neboť venkovské školy nejsou o nic horší než městské.

Ve venkovských školách je méně dětí, učitel má možnost se žákům individuálně věnovat, což v přeplněné třídě ve městě může být problém. Pokud totiž ve vesnické škole výrazně klesne počet žáků pod zákonem stanovený limit, dostane se škola takzvaně do výjimky a obec bude muset její provoz dotovat vysokou finanční částkou, v nejhorším případě ji rovnou zavřít.

Velkorysou nabídku činí každý rok rodičům školáků městys Uhelná Příbram na Chotěbořsku. Městys nabízí příspěvek pro děti, které budou navštěvovat Mateřskou a základní školu v Uhelné Příbrami. Žáci nastupující do mateřské školy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Žáci do 1. třídy dostanou příspěvek ve výši 5 000 korun za školní rok. Žáci nastupující do 2., 3., 4. a 5. třídy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Tyto příspěvky budou vyplaceny rodinám na dvakrát, a to vždy na začátku pololetí rodičům.

Do základní školy do Dlouhé Vsi dojíždějí žáci z nedalekého Bartoušova. Obec Dlouhá Ves proto odpustila Bartoušovu poplatky za umístění dětí, což není zrovna malá částka. Pro dojíždějící děti obec nechala zřídit i školní klub, kde se mohou pobavit místo toho, aby seděly na zastávce a čekaly na autobus domů.

Autor: Štěpánka Saadouni

6.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Kopii poškozené vázy z 18. století vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána.
3

Poškozenou váhu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Stock Dobrohostov láká na kapely Morava, Krausberry nebo Šohajka

Dobrohostov – Fandové regionálních kapel v létě jezdí za dobrou muzikou do Dobrohostova. O víkendu se tu koná 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Tahouny letošního ročníku budou kapely Krausberry, Morava a Šohajka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení