VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodili sem místní děti i sovětští vojáci. Nyní je známá vila na prodej

Havlíčkův Brod – Po prázdninové odmlce vám opět přinášíme náš seriál o zajímavých stavbách a budovách Havlíčkobrodska.

23.9.2012
SDÍLEJ:

Vila nemůže ujít pozornosti snad nikoho, kdo projíždí městem po rušné Masarykově ulici. Foto: Deník/Jakub Janáček

Začneme domem v majetku města, o kterém se v současné době v Havlíčkově Brodě velmi mluví v souvislosti s plánovaným prodejem – tedy bývalým domem dětí a mládeže. Přispět do této rubriky však může každý z vás a svoje případné náměty můžete posílat na mailovou adresu jakub.janacek@denik.cz. Propagujte tak zajímavé budovy a domy i ze svého města či vesnice.

Dům dětí a mládeže

V rozlehlé zahradě ležící v těsné blízkosti rušné křižovatky ulic Havlíčkova a Masarykova můžeme spatřit zajímavou a dominantní stavbu vily čísla popisného 2190. Tu nechal postavit roku 1907 jistý opavský profesor Jan Svoboda podle projektového návrhu známého brodského stavitele Prokopa Šupicha.

Veřejnosti je však dům notoricky znám pod nepoetickým názvem „Pionýrský dům" či „Dům dětí a mládeže". Toto soudobé pojmenování vily ale bylo v posledních čtyřiceti letech na místě, protože vila skutečně sloužila dětem.

Prokop Šupich stavbu navrhl v tehdy populárním stylu pozdního historismu. V přízemí byly dvě menší bytové jednotky, v patře pak jeden luxusní byt s lázní a pokojem pro služku.

K jižní stěně byla připojena i terasa z dřevěných, vyřezávaných trámů. Právě ona, přístupná v patře z „parádního" pokoje, propůjčila stavbě její osobitý výraz. Také o fasádě můžeme s klidem mluvit jako o velmi povedené, přestože působí spíše čistým a úsporným dojmem. V tomto případě opět doznalo cti známé pravidlo o tom, že méně bývá často více. Fasáda je také zdobena v přízemí pásovou rustikou, poté následuje průběžná římsa nad okny prvního podlaží, která zřetelně odděluje  přízemí od patra.

Monogram stavitele

Tady si povšimněme rostlinných motivů kolem horní části patrových oken. Tyto dekorace jakoby nahradily šambrány v přízemí. Naší pozornosti by neměla uniknout ani písmena JS ve štítku východní stěny nad oknem. Tento monogram, zasazený do rostlinného motivu, totiž představuje iniciály jména stavitele Jana Svobody.

Z původního interiéru se bohužel už žádný nábytek nedochoval, což je jistě velká škoda. Snad jen pěkné kovové tepané zábradlí u kamenného schodiště může vzpomínat na dobu před více než sto lety. Ostatně tuto skutečnost potvrdila i paní Augustová, která se ve vile v prvorepublikovém období narodila.

Po roce 1948 se odstěhovala do Kanady, aby se zpět vrátila až po mnoha letech, po listopadu 89, aby uplatnila svůj restituční nárok. Ten jí byl nakonec přiznán, ale pouze na ideální polovinu stavby. Po jednání s tehdejším Školským úřadem byla nakonec dohodnuta kupní smlouva a restituentka prodala svoji polovinu stavby.

Za zmínku také stojí fakt, že po krátký čas tady také po srpnu 1968 sídlila posádka sovětských intervenčních vojsk. Vojáci se však později přestěhovali do vily v parku u rybníka Hastrman.

Po stavební stránce můžeme s naprostým klidem říci, že budova je stále ve slušné a zachovalé kondici. Rozhodně se nejedná o objekt, který si své již definitivně odsloužil.

V současnosti, už více než rok, upoutává pozornost kolemjdoucích velká informační tabule, která kolemjdoucím oznamuje, že dům je na prodej. Město Havlíčkův Brod, které je vlastníkem této hodnotné stavby, snad brzy najde kupce, který by této nádherné vile dal opět nový smysl existence.

Věřme, že zprávy, které kolují po brodských restauracích o tom, že budoucí noví majitelé uvažují o demolici a odstranění majestátné Svobodovy vily, jsou nepravdivé. Tento krásný barák by totiž neměl být na odstřel!

Libor Honzárek

Autor: Redakce

23.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení